Tenis. WTA Melbourne: Petra Kvitova górą w hicie dnia. Ulubienica Australii nie zawiodła

Czeszka Petra Kvitova stoczyła zażartą batalię z Amerykanką Venus Williams w II rundzie turnieju Yarra Valley Classic (WTA 500) w Melbourne. Pierwszy mecz od blisko roku rozegrała Ashleigh Barty.

Petra Kvitova PAP/EPA / JULIEN DE ROSA / Na zdjęciu: Petra Kvitova
W II rundzie imprezy Yarra Valley Classic w Melbourne doszło do starcia wielkoszlemowych mistrzyń. Dwusetowa batalia stała na wysokim poziomie. Awans wywalczyła Petra Kvitova (WTA 9), która zwyciężyła 7:6(6), 7:5 Venus Williams (WTA 80). Czeszka wyszła na prowadzenie 4-3 w bilansie spotkań z Amerykanką. Każda z wcześniejszych ich konfrontacji rozstrzygnięta została na dystansie trzech setów.

W pierwszym secie Kvitova odrabiała straty ze stanu 1:3. W tie breaku Williams obroniła trzy piłki setowe przy 3-6, ale przegrała dwa kolejne punkty. W drugiej partii Amerykanka z 1:4 wyrównała na 4:4, ale od 5:5 dwa następne gemy padły łupem Czeszki. Spotkanie trwało dwie godziny.

Kvitova zdobyła 43 z 56 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła pięć z siedmiu break pointów, a sama wykorzystała trzy z 11 szans na przełamanie. Czeszka posłała 41 kończących uderzeń przy 39 niewymuszonych błędach. Williams miała 22 piłki wygrane bezpośrednio i 19 pomyłek.

Ashleigh Barty pokonała 6:3, 6:3 Anę Bogdan (WTA 93). W ciągu 77 minut Australijka zgarnęła 27 z 32 punktów przy własnym pierwszym podaniu i uzyskała trzy przełamania. Dla liderki rankingu był to pierwszy mecz na zawodowych kortach od lutego ubiegłego roku, gdy w półfinale w Dosze uległa Kvitovej.

O ćwierćfinał Kvitova zmierzy się z Nadią Podoroską (WTA 47), półfinalistką Rolanda Garrosa 2020. We wtorek Argentynka wróciła z 1:3 w drugim secie i pokonała 6:3, 6:4 Greet Minnen (WTA 110). W ciągu 82 minut tenisistka z Rosario wykorzystała sześć z 10 break pointów. Kolejną rywalką Barty będzie Marie Bouzkova (WTA 52), która zwyciężyła 6:3, 6:7(6), 6:2 Alionę Bolsovą (WTA 103) po dwóch godzinach i 15 minutach. Czeszka na przełamanie zamieniła pięć z sześciu okazji.

Garbine Muguruza (WTA 15) w 53 minuty rozbiła 6:2, 6:0 Alison van Uytvanck (WTA 65). Hiszpanka nie musiała bronić żadnych break pointów, a sama wykorzystała pięć z siedmiu szans na przełamanie. Kolejną jej przeciwniczką będzie Anastazja Pawluczenkowa (WTA 39), która w 59 minut pokonała 6:0, 6:3 Anastasiję Sevastovą (WTA 54). Rosjanka zdobyła 27 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Shelby Rogers (WTA 60) zwyciężyła 6:4, 5:7, 6:2 Rebekkę Peterson (WTA 55) po dwóch godzinach i 22 minutach. Amerykanka posłała 11 asów i zniwelowała cztery z pięciu break pointów. Jessica Pegula (WTA 64) wygrała 6:4, 7:5 z Moną Barthel (WTA 233). W drugim secie Amerykanka od 2:5 zdobyła pięć gemów z rzędu i po drodze obroniła cztery piłki setowe.

Sofia Kenin (WTA 4) wygrała 7:5 pierwszy set meczu z Camilą Giorgi (WTA 76). Włoszka z 0:3 wyszła na 4:3, ale od 5:4 straciła trzy kolejne gemy. Do drugiej partii nie przystąpiła z powodu kontuzji uda. Wiera Zwonariowa (WTA 156) w 81 minut pokonała 6:2, 6:4 Caroline Dolehide (WTA 152). Rosjanka wykorzystała pięć z siedmiu break pointów.

Yarra Valley Classic, Melbourne (Australia)

Wiera Zwonariowa (Rosja) - Caroline Dolehide (USA) 6:2, 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Petra Kvitova awansuje do ćwierćfinału turnieju w Melbourne?