Tenis. ATP Melbourne: 17-letni Carlos Alcaraz pokonał Davida Goffina. Karen Chaczanow i Jannik Sinner grają dalej

17-letni Carlos Alcaraz w dwóch setach pokonał najwyżej rozstawionego Davida Goffina w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne turnieju Great Ocean Road Open. Do 1/8 finału awansowali też m.in. Karen Chaczanow i Jannik Sinner.

Marcin Motyka
Carlos Alcaraz PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
Carlos Alcaraz to wielka nadzieja hiszpańskiego tenisa. W lutym zeszłego roku, mając 16 lat, wygrał swój pierwszy mecz w głównym cyklu, a kilka miesięcy później zdobył premierowy tytuł na poziomie ATP Challenger Tour. Przed startem sezonu 2021 zawodnik z Murcji był wymieniany w gronie najbardziej obiecujących talentów. I ogromny potencjał pokazał już w drugim meczu rozgrywek. W środę, w 1/16 finału turnieju Great Ocean Road Open w Melbourne, pokonał 6:3, 6:3 najwyżej rozstawionego Davida Goffina.

Ogrywając aktualnie 14. w rankingu ATP Goffina, Alcaraz (w środę jeden as i sześć przełamań) odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo nad rywalem z czołowej "40" klasyfikacji singlistów. Kolejnym przeciwnikiem 17-latka z Murcji będzie Thiago Monteiro, który wyeliminował Matthew Ebdena.

Z bardzo dobrej strony pokazał się też inny tenisista młodego pokolenia, Jannik Sinner. 19-letni Włoch, który miniony sezon zakończył tytułem w imprezie w Sofii, na inaugurację występów w 2021 roku wygrał 6:2, 6:4 z Aleksandarem Vukiciem. Sinner, deblowy partner Huberta Hurkacza w Great Ocean Road Open, w III rundzie stanie naprzeciw Aljaza Bedene. Słoweniec oddał cztery gemy Dane'owi Sweeny'emu.

Rozstawiony z numerem drugim Karen Chaczanow zaserwował 11 asów, przy własnym podaniu zdobył 73 proc. rozegranych punktów i w 82 minuty pokonał 7:6(3), 6:3 Maxa Purcella. W 1/8 finału Rosjanin zmierzy się z Kevinem Andersonem. Afrykaner ograł Cedrika-Marcela Stebe (6:2, 6:4).

Rywalem w III rundzie Botika van de Zandschulpa, środowego pogromcy Kamila Majchrzaka, będzie Reilly Opelka. Amerykanin, turniejowa "szóstka", wygrał 7:6(8), 6:4 z Serhijem Stachowskim, zapisując na swoim koncie 17 asów i 85 proc. wygranych punktów przy swoim podaniu.

Serwis w środę bardzo pomógł też Aleksandrowi Bublikowi. Kazach zaserwował 23 asy i to znacznie przyczyniło się do jego trzysetowego zwycięstwa nad Christopherem O'Connellem. Oznaczony numerem ósmym Bublik w III rundzie zmierzy się ze Stefano Travaglią. Włoch wyeliminował Sama Querreya, turniejową "dziesiątkę".

Rozstawiony z numerem siódmym Miomir Kecmanović po 101 minutach rywalizacji pokonał 6:3, 6:4 Soona Woo Kwona. Serb o ćwierćfinał powalczy z Salvatore Caruso. Włoch w trzech setach wygrał z oznaczonym "dziewiątką" Tennysem Sandgrenem.

Nikołoz Basilaszwili pożegnał się z Great Ocean Road Open już po swoim inauguracyjnym meczu. Rozstawiony z numerem piątym Gruzin przegrał 5:7, 3:6 z Mario Vilellą. Hiszpan w 1/8 finału skonfrontuje swe siły z Jordanem Thompsonem, turniejową "11". Australijczyk w środę ograł Pierre'a-Huguesa Herberta.

Great Ocean Road Open, Melbourne (Australia)

Miomir Kecmanović (Serbia, 7) - Soon Woo Kwon (Korea Południowa) 6:3, 6:4
Aleksander Bublik (Kazachstan, 8) - Christopher O'Connell (Australia) 7:6(2), 6:7(8), 6:4
Thiago Monteiro (Brazylia) - Matthew Ebden (Australia, Alt) 6:7(4), 6:4, 6:3

ATP Melbourne: Hubert Hurkacz i Jannik Sinner sprawcami niespodzianki w deblu. Pokonali wielkoszlemowych mistrzów