Tenis. ATP Melbourne: pierwszy triumf Daniela Evansa. Czarna seria Felixa Augera-Aliasime'a w finałach nadal trwa

Daniel Evans w dwóch setach pokonał Felixa Augera-Aliassime'a w finale rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne turnieju Murray River Open. Dla Brytyjczyka to pierwszy tytuł w głównym cyklu, dla Kanadyjczyka - siódmy przegrany mecz o trofeum.

Marcin Motyka
Daniel Evans PAP/EPA / DAVE HUNT / Na zdjęciu: Daniel Evans
Daniel Evans przystąpi do startującego w poniedziałek wielkoszlemowego Australian Open w glorii zwycięzcy turnieju Murray River Open. W niedzielnym finale rozstawiony z numerem ósmym Brytyjczyk pokonał 6:2, 6:3 oznaczonego "trójką" Felixa Augera-Aliassime'a.

Auger-Aliassime rozpoczął mecz agresywnie nastawiony. Jednak Evans ugasił jego zapał już w piątym gemie, gdy po wspaniałym minięciu z forhendu wywalczył przełamanie. Po chwili Brytyjczyk uzyskał kolejnego breaka i dzięki temu wygrał pierwszą partię.

Drugi set miał niemal identyczny przebieg. Evans znów po dwóch przełamaniach objął prowadzenie 5:2. Lecz wówczas stracił koncentrację i oddał podanie, popełniając podwójny błąd. Błyskawicznie jednak wrócił na właściwe tory. W kolejnym gemie wypracował sobie dwa meczbole. Pierwszego nie wykorzystał, ale przy drugim skutecznie zaatakował przy siatce i mógł cieszyć się z zasłużonego triumfu.

Spotkanie trwało godzinę i 17 minut. W tym czasie Evans zaserwował dwa asy, jeden raz został przełamany, wykorzystał pięć z ośmiu break pointów, posłał 13 zagrań kończących i popełnił 11 niewymuszonych błędów. Z kolei Augerowi-Aliassime'owi zapisano sześć asów, 16 uderzeń wygrywających oraz aż 32 pomyłki własne.

Dla 30-latka z Birmingham to pierwszy w karierze tytuł w turnieju rangi ATP Tour. Za wygraną w Melbourne otrzyma 250 punktów do rankingu i 19,5 tys. dolarów premii finansowej.

Tymczasem 20-letni Auger-Aliassime nie przerwał fatalnej serii w finałach. Był to jego siódmy mecz o trofeum w imprezie głównego cyklu i poniósł siódmą porażkę. Za występ w Murray River Open zainkasuje 150 "oczek" oraz 13,2 tys. dolarów.

W finale gry podwójnej najwyżej rozstawieni Nikola Mektić i Mate Pavić wygrali 7:6(2), 6:3 z francuską parą Jeremy Chardy / Fabrice Martin. Dla Chorwatów to drugi wspólny tytuł (w styczniu zwyciężyli w Antalyi). Ogółem 32-letni Mektić ma już w dorobku dziesięć deblowych tytułów w głównym cyklu, a 27-letni Pavić - 19.

Murray River Open, Melbourne (Australia)
ATP 250, kort twardy, pula nagród 320,7 tys. dolarów
niedziela, 7 lutego

finał gry pojedynczej:

Daniel Evans (Wielka Brytania, 8) - Felix Auger-Aliassime (Kanada, 3) 6:2, 6:3

finał gry podwójnej:

Nikola Mektić (Chorwacja, 1) / Mate Pavić (Chorwacja, 1) - Jeremy Chardy (Francja, 5) / Fabrice Martin (Francja, 5) 7:6(2), 6:3

Wielkie zwycięstwo Rosji w finale ATP Cup. Andriej Rublow i Danił Miedwiediew nie dali szans Włochom

Czy w 2021 roku Felix Auger-Aliassime zdobędzie pierwszy tytuł w głównym cyklu?