Hubert Hurkacz o krok od sensacji w deblu. Męczarnie mistrzów Australian Open

Hubert Hurkacz i partnerujący mu Jannik Sinner mieli szansę na sprawienie wielkiej niespodzianki w Dubaju. Polsko-włoska para postraszyła mistrzów Australian Open 2021, którzy musieli wznieść się na wyżyny swojego tenisa.

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz Getty Images / Francois Nel / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
To był bardzo interesujący sprawdzian dla duetu Hubert Hurkacz i Jannik Sinner. Na ich drodze do półfinału zawodów Dubai Duty Free Tennis Championships stanęli Ivan Dodig i Filip Polasek. Chorwat i Słowak w wielkim stylu zwyciężyli w lutym w grze podwójnej wielkoszlemowego Australian Open 2021. Teraz liczą na tytuł na Półwyspie Arabskim.

Premierowa odsłona była znakomita w wykonaniu Hurkacza i Sinnera. Doświadczeni debliści byli pod presją w każdym gemie serwisowym i kwestią czasu było przełamanie. Ostatecznie o losach seta zdecydował szósty gem, w którym podanie stracił Polasek. Potem "Hubi" i jego partner pilnowali przewagi, a w dziewiątym gemie Polak pewnie wyserwował zwycięstwo partii otwarcia.

Drugi set był bardziej wyrównany, ponieważ oba duety miały swoje szanse. Dodig i Polasek rozpoczęli od prowadzenia 2:0, bo przełamali podanie naszego reprezentanta. Szybko jednak stracili przewagę, ponieważ serwisu nie utrzymał Chorwat. Przy stanie 2:3 Hurkacz uratował się przed ponowną stratą podania, a następnie przełamany został Dodig.

Ale polsko-włoska para miała problemy z zamknięciem spotkania. W dziewiątym gemie nie udało się wykorzystać żadnego z trzech meczboli przy serwisie Polaska. Po zmianie stron zrobiło się nerwowo. Hurkacz i Sinner pogubili się przy siatce, a po chwili rywale odrobili stratę przełamania, zmuszając tenisistę z Wrocławia do błędu.

Powrót do gry ze stanu 3:5 wyraźnie uskrzydlił faworytów. Dodig i Polasek podnieśli poziom swojego tenisa i prezentowali się na miarę mistrzów wielkoszlemowych z Melbourne. W tie breaku błyskawicznie zbudowali przewagę i wyrównali wynik meczu na 1-1. O zwycięstwie decydował więc super tie break. W nim Chorwat i Słowak dali kolejny koncert. Polak i Włoch zdobyli zaledwie dwa punkty i mogą czuć wielki niedosyt.

Po 90 minutach Hurkacz i Sinner przegrali ostatecznie 6:3, 6:7(4), 2-10 i zakończyli występ w Dubaju. Wcześniej Polak odpadł w III rundzie singla, a jego partner w ćwierćfinale. Rozstawiony z "czwórką" duet Dodig i Polasek zameldował się w półfinale, w którym powalczy w piątek z parą numer dwa, Chorwatami Nikolą Mekticiem i Mate Paviciem.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
ATP 500, kort twardy, pula nagród 1,897 mln dolarów
czwartek, 18 marca

ćwierćfinał gry podwójnej:

Ivan Dodig (Chorwacja, 4) / Filip Polasek (Słowacja, 4) - Hubert Hurkacz (Polska) / Jannik Sinner (Włochy) 3:6, 7:6(4), 10-2