ATP Dubaj: pogromca Huberta Hurkacza gra dalej. Odpadł deblowy partner Polaka

Denis Shapovalov poszedł za ciosem po pokonaniu Huberta Hurkacza w zawodach ATP 500 na kortach twardych w Dubaju. Z rywalizacji w singlu odpadł deblowy partner naszego tenisisty.

Rafał Smoliński
Denis Shapovalov Getty Images / Francois Nel / Na zdjęciu: Denis Shapovalov
W środę Denis Shapovalov (ATP 12) nie dał żadnych szans Hubertowi Hurkaczowi w meczu III rundy. W czwartek pokazał, że jego obecna dyspozycja nie jest dziełem przypadku. Notowany na 12. miejscu w rankingu ATP Kanadyjczyk był poza zasięgiem doświadczonego Jeremy'ego Chardy'ego (ATP 53) i po 84 minutach wygrał pewnie 7:5, 6:4.

Reprezentant Kraju Klonowego Liścia skończył 26 piłek i miał tylko 13 niewymuszonych błędów. Do tego zdobył 44 z 50 punktów przy własnym serwisie i posłał 10 asów. Francuz odpowiedział zaledwie 11 wygrywającymi uderzeniami i miał 15 pomyłek. Przez sporą część pojedynku serwował dobrze, ale końcówki setów należały do rywala. "Shapo" uzyskał kluczowe przełamania w 11. gemie pierwszej partii i dziewiątym gemie drugiej odsłony.

- To był trudny mecz. Jeremy dobrze serwował i grał dobrze. Jestem bardzo szczęśliwy, że byłem w stanie wykorzystać break pointy. To pomogło mi w rozegraniu tutaj trzech dwusetowych meczów, dlatego jestem wypoczęty i gotowy na kolejne - powiedział po zwycięstwie Kanadyjczyk (cytat za atptour.com), który poprawił bilans z Chardym na 3-0 (wcześniej pokonał do dwukrotnie w 2018 roku). W piątkowym spotkaniu o finał Shapovalov zagra z Lloydem Harrisem z RPA.

W drugim ćwierćfinale turnieju Dubai Duty Free Tennis Championships 2021 zmierzyli się Asłan Karacew (ATP 42) i Jannik Sinner (ATP 32). Rosjanin to sensacyjny półfinalista tegorocznego Australian Open i widać, że szybko zadomowił się w Top 50 światowego rankingu. Dobrą dyspozycję pokazał w starciu z rewelacyjnym 19-letnim Włochem, który w Zjednoczonych Emiratach Arabskich gra debla w parze z Hurkaczem.

Karacew i Sinner spędzili w czwartek na korcie dwie godziny i 30 minut. To był mecz walki. W pierwszym secie decydował tie break, choć na początku spotkania Włoch szybko wyszedł na prowadzenie dzięki przełamaniu, to jego rywal wyrównał na po 4. 13. gem padł ostatecznie łupem zdolnego tenisisty z Italii.

Sytuacja zaczęła się odwracać wraz z początkiem drugiej odsłony. Karacew wywalczył przełamanie po bardzo długim drugim gemie i poczuł się bardzo pewnie. Rosjanin coraz więcej piłek kończył, a Włoch z czasem gasł w oczach. W trzecim secie Sinner zdołał jeszcze odrobić stratę przełamania, ale potem nie poruszał się zbyt dobrze i odczuwał trudy spotkania. W takich okolicznościach to 27-latek zwyciężył ostatecznie 6:7(5), 6:3, 6:2.

- Było bardzo trudno na początku, ponieważ on jest bardzo utalentowany. W tie breaku miałem pecha. Potem jednak poczułem się bardzo swobodnie na korcie w drugim secie i wiedziałem, jak grać przeciwko niemu - wyznał Karacew, który skończył w czwartek 41 piłek i miał 25 niewymuszonych błędów. Sinner natomiast zanotował 20 wygrywających uderzeń i 33 pomyłki.

Karacew jest drugim tenisistą w historii turnieju w Dubaju (od 1998 roku), który jako nagrodzony dziką kartą gracz dotarł do półfinału. Pierwszym był trzy lata temu Tunezyjczyk Malek Jaziri. W piątkowym pojedynku przeciwnikiem Rosjanina będzie jego rodak Andriej Rublow.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)