Simona Halep pogrzebała szanse na trzeci triumf w Madrycie. Aryna Sabalenka rozbiła kolejną rywalkę

Rumunka Simona Halep straciła szanse na trzeci triumf w turnieju tenisowym WTA 1000 w Madrycie. Białorusinka Aryna Sabalenka rozbiła kolejną rywalkę.

Simona Halep PAP/EPA / Rodrigo Jimenez / Na zdjęciu: Simona Halep
W poprzednich rundach madryckiej imprezy Simona Halep (WTA 3) bez straty seta odprawiła Hiszpankę Sarę Sorribes i Chinkę Saisai Zheng. Rumunka odpadła w III rundzie po maratonie. We wtorek przegrała 6:4, 5:7, 5:7 z Elise Mertens (WTA 16). Tenisistka z Konstancy nie wykorzystała prowadzenia 3:1 w trzecim secie.

W trwającym dwie godziny i 34 minuty meczu Halep popełniła 10 podwójnych błędów. Wykorzystała siedem z 10 break pointów, ale osiem razy została przełamana. Mertens zdobyła o siedem punktów więcej (109-102) i poprawiła na 2-4 bilans spotkań z Rumunką. Dla Belgijki jest to dziewiąte zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu.

Halep w Madrycie triumfowała w 2016 i 2017, a w finale grała jeszcze w 2014 i 2019 roku. Dla Mertens jest to trzeci występ w stolicy Hiszpanii. W latach 2018 i 2019 wygrała łącznie jeden mecz. Belgijka pozostaje w walce o drugi tytuł w sezonie (Gippsland Trophy w Melbourne). Okres rywalizacji na mączce w Europie rozpoczęła od finału w Stambule.

Kolejną rywalką Mertens będzie Aryna Sabalenka (WTA 7), która łatwo rozprawiła się z kolejną rywalką. Białorusinka rozbiła 6:1, 6:2 Jessicę Pegulę (WTA 33). W ciągu 52 minut tenisistka z Mińska zaserwowała osiem asów i zdobyła 24 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z pięciu break pointów. Posłała 25 kończących przy 13 niewymuszonych błędach. Pegula miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek.

Dla Sabalenki jest to trzeci występ w Madrycie. W 2018 i 2019 roku odpadła w I rundzie. W ćwierćfinale Białorusinka zmierzy się z Mertens, z którą ma bilans meczów 4-2.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania)
WTA 1000, kort ziemny, pula nagród 2,549 mln euro
wtorek, 4 maja

III runda gry pojedynczej:

Aryna Sabalenka (Białoruś, 5) - Jessica Pegula (USA) 6:1, 6:2
Elise Mertens (Belgia, 13) - Simona Halep (Rumunia, 3) 4:6, 7:5, 7:5

Wojciech Fibak chwali Igę Świątek za mecz z Ashleigh Barty. "Brakuje jeszcze tylko dwóch rzeczy"