Barbora Krejcikova sprawczynią dużej niespodzianki. Sloane Stephens odprawiła kolejną Czeszkę

Barbora Krejcikova została sprawczynią dużej niespodzianki w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie 2021. Sloane Stephens wyeliminowała kolejną czeską tenisistkę.

Barbora Krejcikova PAP/EPA / YOAN VALAT / Na zdjęciu: Barbora Krejcikova
Barbora Krejcikova (WTA 33) tuż przed French Open wygrała turniej w Strasburgu (jej pierwszy singlowy tytuł). Ta znakomita deblista zaczęła bardzo dobrze sobie radzić w grze pojedynczej. W sobotę w Paryżu wyeliminowała tenisistkę rozstawioną z numerem piątym. Pokonała 6:3, 6:2 Elinę Switolinę (WTA 6) po 99 minutach. To nie był zły mecz Ukrainki, po prostu Czeszka pokazała świetny tenis.

W pierwszym secie Switolina z 0:2 wyszła na 3:2. Cztery kolejne gemy padły łupem Krejcikovej, w tym niesłychanie zacięty przy 4:3, złożony z 32 punktów. Czeszka utrzymała wtedy podanie po odparciu czterech break pointów. W drugiej partii Ukrainka uzyskała jedno przełamanie, ale cztery razy straciła serwis.

W całym meczu Krejcikova zdobyła 14 z 18 punktów przy siatce. Obroniła pięć z siedmiu break pointów i wykorzystała sześć z 13 szans na przełamanie. Czeszka posłała 38 kończących uderzeń przy 28 niewymuszonych błędach. Switolina miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 19 pomyłek. Krejcikova odniosła drugie zwycięstwo nad tenisistką z Top 10. W zeszłym miesiącu w Rzymie wyeliminowała Sofię Kenin.

Switolina jest trzykrotną ćwierćfinalistką Rolanda Garrosa (2015, 2017, 2020). W wielkoszlemowych turniejach dwa razy awansowała do półfinału, w 2019 roku w Wimbledonie i US Open. Krejcikova odniosła dwa triumfy w imprezach tej rangi w deblu i trzy w mikście. Jest to jej trzeci singlowy występ w Paryżu. W 2018 roku odpadła w I rundzie, a w ubiegłym sezonie w walce o ćwierćfinał przegrała z Argentynką Nadią Podoroską.

Krejcikova wyrównała swój najlepszy wielkoszlemowy rezultat w singlu z ubiegłorocznego Rolanda Garrosa. O ćwierćfinał zmierzy się ze Sloane Stephens (WTA 59), która na swoim rozkładzie ma kolejną Czeszkę. W II rundzie Amerykanka odprawiła Karolinę Pliskovą, a w sobotę wygrała 6:3, 7:5 z Karoliną Muchovą (WTA 19).

W ciągu godziny i 55 minut mistrzyni US Open 2017 i finalistka French Open 2018 wykorzystała cztery z siedmiu break pointów. Naliczono jej 22 kończące uderzenia i 25 niewymuszonych błędów. Muchovej zanotowano 23 piłki wygrane bezpośrednio i 32 pomyłki. Stephens do IV rundy wielkoszlemowej imprezy doszła po raz pierwszy od 2019 roku, gdy dotarła do ćwierćfinału w Paryżu.