Wimbledon: Novak Djoković wciąż perfekcyjny z kwalifikantami. Odpadł Diego Schwartzman

Novak Djoković w trzech setach pokonał Denisa Kudlę w III rundzie Wimbledonu i do 21 przedłużył serię zwycięstw z kwalifikantami w turniejach wielkoszlemowych. Odpadł Diego Schwartzman, do 1/8 finału awansował za to Roberto Bautista.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / NEIL HALL / Na zdjęciu: Novak Djoković
Novak Djoković w turnieju wielkoszlemowym nigdy nie przegrał z kwalifikantem. W piątek przedłużył tę serię do 21 wygranych spotkań z rzędu. W III rundzie Wimbledonu 2021 najwyżej rozstawiony i broniący tytułu Serb pokonał 6:4, 6:3, 7:6(7) Denisa Kudlę, podwyższając zarazem bilans meczów z Amerykaninem na 3-0.

Djoković rozkręcał się powoli. W pierwszym secie miał problemy z returnem, aż w dziesiątym gemie wymusił kilka błędów rywala i w końcu wywalczył przełamanie. W drugiej partii, wygranej 6:3, Serbem targały emocje. Pokazywał negatywny język ciała, głośno krzyczał i swoimi reakcjami pobudzał widownię. Najtrudniejsza dla belgradczyka była trzecia odsłona. Przegrywał w niej 0:3, ale doprowadził do tie breaka, w którym obronił setbola i zwyciężył 9-7.

Dla Djokovicia (w piątek osiem asów, cztery przełamania i 34 zagrania kończące), to 55. w karierze awans do IV rundy imprezy Wielkiego Szlema i pod tym względem ustępuje jedynie Rogerowi Federerowi (68). W 1/8 finału The Championships zameldował się po raz 13., co daje mu trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów, za Federerem (17) i Jimmym Connorsem (16).

- Muszę oddać Denisowi, że zagrał świetnie. Trzeci set był wyrównany, w tie breaku on był na prowadzeniu, ale znalazłem sposób na zwycięstwo - mówił wywiadzie dla BBC Serb, którego kolejnym rywalem będzie Cristian Garin. Chilijczyk, turniejowa "17", wyeliminował Pedro Martineza i po raz pierwszy zagra w drugim tygodniu Wimbledonu.

W turnieju nie ma już rozstawionego z numerem dziewiątym Diego Schwartzmana. Argentyńczyk w czterech setach przegrał z Martonem Fucsovicsem, który tym samym został pierwszym węgierskim singlistą w 1/8 finału Wimbledonu od 1980 roku, gdy do tej fazy dotarł Balazs Taroczy. O ćwierćfinał 29-latek z Nyiregyhazy zmierzy się z Andriejem Rublowem, turniejową "piątką".

Oznaczony numerem ósmym Roberto Bautista, półfinalista poprzedniej edycji Wimbledonu, zaserwował trzy asy, wykorzystał osiem z 16 break pointów i pokonał 7:5, 6:1, 7:6(4) Dominika Koepfera. Dla Hiszpana to 12. w karierze awans do IV rundy turnieju wielkoszlemowego, a czwarty w Londynie.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 35 mln funtów
piątek, 2 lipca

III runda gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 1) - Denis Kudla (USA, Q) 6:4, 6:3, 7:6(7)
Roberto Bautista (Hiszpania, 8) - Dominik Koepfer (Niemcy) 7:5, 6:1, 7:6(4)
Cristian Garin (Chile, 17) - Pedro Martinez (Hiszpania) 6:4, 6:3, 4:6, 6:4
Marton Fucsovics (Węgry) - Diego Schwartzman (Argentyna, 9) 6:3, 6:3, 6:7(6), 6:4