Wimbledon: pięciosetowa batalia na korcie nr 1. Denis Shapovalov z życiowym sukcesem w Wielkim Szlemie

Denis Shapovalov awansował do pierwszego w karierze półfinału turnieju wielkoszlemowego. W środę Kanadyjczyk wygrał pięciosetowy mecz z Karenem Chaczanowem. O finał zmierzy się z Novakiem Djokoviciem.

Marcin Motyka
Denis Shapovalov PAP/EPA / NEIL HALL / Na zdjęciu: Denis Shapovalov
.Dochodząc do ćwierćfinału Wimbledonu 2021, Denis Shapovalov i Karen Chaczanow wyrównali swoje najlepsze osiągnięcia w turniejach wielkoszlemowych. Ale w środę walczyli o jeszcze więcej - o pierwszy w karierze awans do 1/2 finału w Wielkim Szlemie. Rozegrali znakomity pięciosetowy mecz, w którym lepszy (6:4, 3:6, 5:7, 6:1, 6:4) okazał się Kanadyjczyk.

Mecz lepiej rozpoczął Shapovalov i wygrał pierwszego seta. Potem jednak Kanadyjczyka zaczął zawodzić serwis, popełniał też więcej błędów w wymianach i w efekcie przegrał dwie kolejne partie. W czwartej odsłonie to Chaczanow miał kryzysowy moment i zdobył zaledwie jednego gema.

O losach spotkania musiała decydować piąta partia. W niej aktywniejszy i bardziej agresywny był Shapovalov. Lecz Kanadyjczyk nie potrafił tego potwierdzić na tablicy wyników. Miał swoje szanse, ale w decydujących momentach albo popełniał błędy, albo Chaczanow dzielnie się bronił.

Jednak w dziewiątym gemie rozstrzygającego seta Shapovalov wywalczył upragnione przełamanie, gdy przy break poincie Chaczanow posłał forhend w aut. Dzięki temu 20-letni Kanadyjczyk objął prowadzenie 5:4, a po chwili zakończył mecz. Po ostatniej piłce padł na kort i z radością wypisaną na twarzy celebrował życiowy sukces w imprezach Wielkiego Szlema.

Mecz trwał trzy godziny i 26 minut. W tym czasie Shapovalov zaserwował 17 asów, trzykrotnie został przełamany, wykorzystał pięć z 19 break pointów, posłał aż 59 zagrań kończących, popełnił 48 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 159 punktów, o 26 więcej od rywala. Chaczanowowi natomiast zapisano trzy asy, 31 uderzeń wygrywających oraz 50 pomyłek własnych.

Wygrywając w środę, Shapovalov pierwszy raz w karierze awansował do 1/2 finału turnieju wielkoszlemowego. Został także trzecim w historii kanadyjskim półfinalistą Wimbledonu po Robercie Powellu (1908 rok) i Milosu Raoniciu (2016).

O finał, w piątek, rozstawiony z numerem dziesiątym Shapovalov zmierzy się z broniącym tytułu Novakiem Djokoviciem.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 35 mln funtów
środa, 7 lipca

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Denis Shapovalov (Kanada, 10) - Karen Chaczanow (Rosja, 25) 6:4, 3:6, 5:7, 6:1, 6:4