Wimbledon: podwójny jubileusz Novaka Djokovicia. Serb zakończył rewelacyjny turniej Martona Fucsovicsa

Novak Djoković w 1/4 finału Wimbledonu 2021 w trzech setach pokonał Martona Fucsovicsa, debiutanta w wielkoszlemowym ćwierćfinale. Tym samym Serb awansował do swojego 10. półfinału w The Championships i wygrał 100. w karierze mecz na trawie.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / NEIL HALL / Na zdjęciu: Novak Djoković
Za sprawą Martona Fucsovicsa węgierski męski tenis wrócił na salony. 29-latek z Nyiregyhazy doszedł do 1/4 finału Wimbledonu i został pierwszym od 1981 roku singlistą z Węgier w tej fazie turnieju wielkoszlemowego. Kolejnego kroku jednak już nie wykonał, bo w ćwierćfinale przegrał 3:6, 4:6, 4:6 z broniącym tytułu i pięciokrotnym zwycięzcą The Championships Novakiem Djokoviciem.

Djoković na początku meczu miał wyraźną przewagę. Serb wykorzystał fakt, że Fucsovics, dla którego gra na tak wielkich kortach nie jest codziennością, był spięty i błyskawicznie objął prowadzenie 5:0. Lider rankingu ATP mógł triumfować w partii 6:1, lecz ostatecznie zwyciężył 6:3.

W kolejnych fragmentach mecz się wyrównał. W dużej mierze z powodu słabszej dyspozycji Djokovicia. Belgradczyk popełniał wiele nietypowych dla siebie błędów, często był też pasywny w wymianach i dawał spychać się do głębokiej defensywy.

Ale na kilkanaście minut Serb wzniósł się na najwyższy poziom i tym samym rozstrzygnął losy meczu. Przy stanie 4:4 w drugim secie po tym, jak Fucsovics przestrzelił forhend, Djoković wywalczył przełamanie, po czym zwieńczył partię. Z kolei w trzeciej odsłonie już w gemie otwarcia po głębokim odebrał podanie rywalowi. Tej przewagi już nie stracił i opuszczał kort jako triumfator.

Dzięki temu w środę Djoković mógł cieszyć się z podwójnego jubileuszu - wygrał 100. w karierze mecz na trawie w głównym cyklu i awansował do dziesiątego półfinału w Wimbledonie. Ogółem to dla niego 41. wielkoszlemowy półfinał, czym umocnił się na drugim miejscu w klasyfikacji wszech czasów, za Rogerem Federerem (46).

W ciągu dwóch godzin i 17 minut gry Djoković zaserwował cztery asy, jeden raz został przełamany, wykorzystał cztery z 14 break pointów, posłał 23 zagrania kończące, popełnił 30 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 108 punktów, o 22 więcej od rywala. Z kolei Fucsovicsowi zapisano pięć asów, 24 uderzenia wygrywające oraz 31 pomyłek własnych.

O finał, w piątek, najwyżej rozstawiony Serb zmierzy się z Karenem Chaczanowem bądź Denisem Shapovalovem.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)