US Open: udany start rewelacji Wimbledonu. Zeszłoroczny półfinalista odpadł w niezwykłych okolicznościach

Matteo Berrettini i Denis Shapovalov, finalista oraz półfinalista niedawnego Wimbledonu, awansowali do 1/32 finału US Open 2021. Pablo Carreno, który w zeszłym roku dotarł do 1/2 finału w Nowym Jorku, zmarnował cztery meczbole i odpadł w I rundzie.

Marcin Motyka
Matteo Berrettini PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Matteo Berrettini
.Matteo Berrettini nie miał łatwej przeprawy na otwarcie rywalizacji w US Open 2021. W I rundzie trafił na nieobliczalnego Jeremy'ego Chardy'ego. Włoch, finalista niedawnego Wimbledonu, był jednak skuteczniejszy w decydujących momentach, zwłaszcza w drugiej partii, w której obronił cztery setbole, i dzięki temu zwyciężył 7:6(5), 7:6(7), 6:3.

- Wiedziałem, że nie będzie łatwo, bo Jeremy na tych kortach potrafi grać świetnie. Myślę, że to był dobry mecz. Walczyłem - powiedział Berrettini, który w ciągu 151 minut gry zapisał na swoim koncie 17 asów, trzy przełamania i 37 zagrań kończących. W II rundzie rozstawiony z numerem szóstym Włoch zmierzy się z kolejnym Francuzem, Corentinem Moutetem. 22-latek z Paryża we wtorek wyeliminował innego reprezentanta Italii, Stefano Travaglię.

Do 1/32 finału US Open awansował także drugi z tenisistów, który w Wimbledonie osiągnął życiowy wynik w imprezach Wielkiego Szlema, Denis Shapovalov. Kanadyjczyk, półfinalista z Londynu, pokonał 6:2, 6:2, 6:3  Federico Delbonisa. Rozstawiony z numerem siódmym w Nowym Jorku Shapovalov w kolejnej fazie spotka się z Roberto Carballesem. Hiszpan niespodziewanie ograł Tommy'ego Paula.

Pablo Carreno, zeszłoroczny półfinalista, przegrał praktycznie wygrany mecz z Maxime'em Cressym. Hiszpan prowadził 2-0 w setach, lecz roztrwonił przewagę, a w decydującym tie breaku zmarnował cztery meczbole i ostatecznie uległ amerykańskiemu kwalifikantowi 7:5, 6:4, 1:6, 4:6, 6:7(7). 24-letni Cressy w II rundzie zagra z Nikołozem Basilaszwilim. Gruzin wyeliminował Sebastiana Kordę, który skreczował w drugiej partii.

20-letni Jannik Sinner wygrał pierwszy w karierze mecz w US Open. Włoch, turniejowa "13", wykorzystał sześć z 18 break pointów i pokonał 6:4, 6:2, 4:6, 6:2 Maxa Purcella, posiadacza dzikiej karty. Ze świetnej strony zaprezentował się też oznaczony numerem 17. Gael Monfils. Francuz wygrał 6:3, 6:2, 6:2 Federico Corią.

Spośród rozstawionych dalej gra także Aleksander Bublik. Kazach, turniejowa "31", okazał się lepszy od Yannicka Hanfmanna. Odpadł za to oznaczony numerem 20. Lorenzo Sonego. Włoch w czterech setach przegrał z kwalifikantem Oscarem Otte, który o III rundę powalczy z Denisem Kudlą.

Gael Monfils (Francja, 17) - Federico Coria (Argentyna) 6:3, 6:2, 6:2
Aleksander Bublik (Kazachstan, 31) - Yannick Hanfmann (Niemcy) 6:0, 4:6, 6:2, 6:1
Maxime Cressy (USA, Q) - Pablo Carreno (Hiszpania, 9) 5:7, 4:6, 6:1, 6:4, 7:6(7)
Oscar Otte (Niemcy, Q) - Lorenzo Sonego (Włochy, 20) 6:7(8), 7:5, 7:6(4), 7:6(1)
Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) - Sebastian Korda (USA) 6:2, 2:1 i krecz
Roberto Carballes (Hiszpania) - Tommy Paul (USA) 7:6(5), 6:2, 1:6, 6:3
Corentin Moutet (Francja) - Stefano Travaglia (Włochy) 6:4, 7:5, 7:6(3)