Zwroty sytuacji w hicie wtorku. Alexander Zverev skompletował zwycięstwa nad "Wielką Czwórką"

Mecz Alexandra Zvereva z Andym Murrayem był hitem III rundy turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells. Po ponad dwugodzinnym interesującym spotkaniu Niemiec wygrał w dwóch setach i skompletował zwycięstwa nad tenisistami z "Wielkiej Czwórki".

Marcin Motyka
Alexander Zverev PAP/EPA / RAY ACEVEDO / Na zdjęciu: Alexander Zverev
Pierwszy raz od 2016 roku Andy Murray dotarł do III rundy turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells. W tej fazie trafił na rozstawionego z numerem trzecim Alexandra Zvereva. Mecz był zapowiadany jako hit wtorku i nie zawiódł oczekiwań. Tenisiści stworzyli interesujące widowisko, a lepszy okazał się Niemiec, zwyciężając 6:4, 7:6(4).

Pojedynek lepiej zaczął się dla Murraya, który objął prowadzenie 3:0. Jednak Zverev odrobił straty. Wyrównał na 3:3, a w siódmym gemie, po forhendowym błędzie rywala, ponownie uzyskał przełamanie. Dzięki temu wyszedł na 4:3, by wygrać pierwszego seta 6:4.

Druga partia miała niemal identyczny początek. Znów Murray objął prowadzenie z breakiem (tym razem 3:1), ale ponownie Zverev wyrównał na 3:3. Niemiec na korcie nie miał łatwo. Problemy sprawiała mu nie tylko defensywa Brytyjczyka, ale i buty. W pewnym momencie poprosił o nową parę. Miał jednak spore kłopoty z założeniem sznurówek. Ta czynność zajęło mu tak dużo czasu, że jego rywal zdążyć skorzystać z przerwy toaletowej.

W nowych butach i z nową energią Zverev dążył do zakończenia meczu. Wywalczył przełamanie i objął prowadzenie 6:5, lecz w gemie, w którym serwował, by wygrać, fatalnie smeczował i oddał podanie. Ostatecznie zdołał zwieńczyć pojedynek w tie breaku.

Dla Zvereva, który we wtorek zapisał na swoim koncie osiem asów, cztery przełamania i 35 zagrań kończących, to pierwsze zwycięstwo nad Murrayem w ich trzeciej konfrontacji w głównym cyklu. Skompletował tym samym triumfy nad wszystkimi przedstawicielami "Wielkiej Czwórki". Wcześniej pokonywał Rogera Federera (cztery razy), Rafaela Nadala (trzy) i Novaka Djokovicia (trzy). W 1/8 finału Niemiec zmierzy się z lepszym z pary Gael Monfils - Kevin Anderson.

Do IV rundy awansował również Nikołoz Basilaszwili. Oznaczony numerem 29. Gruzin przegrywał 4:6 i 3:5, ale odwrócił losy meczu i pokonał Alberta Ramosa 4:6, 7:6(2), 6:2. Basilaszwili, który w trzech poprzednich występach w Indian Wells nie wygrał żadnego spotkania, o ćwierćfinał powalczy z Karenem Chaczanowem, turniejową "24".