Najlepszy duet świata wytrzymał presję. Wygrał kluczowy mecz w grupie

Nikola Mektić i Mate Pavić, aktualnie najlepsza para deblowa świata, awansowali do półfinału ATP Finals 2021 w Turynie. W decydującym meczu Chorwaci w dwóch setach pokonali Ivana Dodiga i Filipa Polaska.

Marcin Motyka
Nikola Mektić i Mate Pavić Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Nikola Mektić i Mate Pavić
Nikola Mektić i Mate Pavić w 2021 roku wygrali dziewięć turniejów i zostali najlepszą parą rozgrywek, ale w kończących sezon ATP Finals postawili się w trudnej sytuacji. Po dwóch kolejkach fazy grupowej mieli w dorobku zwycięstwo oraz porażkę i w czwartek zmierzyli się w meczu o wszystko z duetem Ivan Dodig / Filip Polasek. Chorwaci pokazali jednak mistrzowską klasę i zwyciężyli 6:4, 7:6(6).

Pierwszego seta Chorwaci wygrali 6:4, a decydujący cios zadali w piątym gemie, gdy przełamali Polaska do zera. W drugim było im trudniej. Po tym, jak Pavić oddał podanie, przegrywali 0:2, lecz odrobili stratę, wygrywając gema przy serwisie Dodiga.

O losach partii rozstrzygał tie break. W nim Chorwaci roztrwonili prowadzenie 4-1, a przy 6-5 nie wykorzystali piłki meczowej. Przechylili jednak szalę na swoją korzyść. Po wspaniałym returnie Pavicia wyszli na 7-6 i wywalczyli drugiego meczbola, przy którym Dodig wyrzucił return w aut.

Mecz trwał 93 minuty. W tym czasie Mektić i Pavić zaserwowali pięć asów, jeden raz zostali przełamani, wykorzystali dwa z sześciu break pointów i łącznie zdobyli 68 punktów, o siedem więcej od rywali.

Ostatecznie Mektić i Pavić awansowali do półfinału z drugiego miejsca w Grupie Zielonej, ustępując w tabeli parze Marcel Granollers / Horacio Zeballos. Z kolei Dodig i Polasek zakończyli rywalizację na trzeciej lokacie, przed duetem Kevin Krawietz / Horia Tecau.

ATP Finals, Turyn (Włochy)
Tour Finals, kort twardy w hali, pula nagród 7,250 mln dolarów
czwartek, 18 listopada

GRA PODWÓJNA:

Grupa Zielona

Nikola Mektić (Chorwacja, 1) / Mate Pavić (Chorwacja, 1) - Ivan Dodig (Chorwacja, 6) / Filip Polasek (Słowacja, 6) 6:4, 7:6(6)