Debliści zakończyli fazę grupową. Francuska para z drugim zwycięstwem

Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut wygrali ostatni mecz fazy grupowej w ATP Finals 2021 w rywalizacji deblistów. W piątkowy wieczór Francuzi pokonali Jamie'ego Murraya i Bruno Soaresa.

Marcin Motyka
Nicolas Mahut (tyłem) i Pierre-Hugues Herbert Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Nicolas Mahut (tyłem) i Pierre-Hugues Herbert
Po tym, jak Rajeev Ram i Joe Salisbury wygrali mecz sesji dziennej, wieczorne spotkanie w Grupie Czerwonej nie miało znaczenia w kontekście awansu do półfinału. Pewne było, że Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut znajdą się w 1/2 finału, a Jamie Murray i Bruno Soares odpadną z turnieju. Stawką było "jedynie" 200 punktów do rankingu i 33 tys. dolarów premii. Zdobyli je Francuzi, wygrywając 6:3, 7:6(5).

Herbert i Mahut od początku meczu narzucili własne warunki. Skuteczniej serwowali i returnowali oraz grali agresywniej w wymianach. W efekcie od stanu 2:3 zdobyli cztery gemy z rzędu i wygrali pierwszego seta 6:3.

W drugiej partii mecz się wyrównał. Nie doszło w niej do żadnego przełamania i o wszystkim rozstrzygał tie break. W decydującej rozgrywce Francuzi szybko wypracowali przewagę. Gdy wyszli na prowadzenie 6-3, uzyskali trzy meczbole. Dwóch pierwszych nie wykorzystali, ale przy trzecim Mahut posłał serwis nie do odbioru i zakończył spotkanie.

Mecz trwał 82 minuty. W tym czasie Herbert i Mahut zaserwowali siedem asów, ani razu nie zostali przełamani, mieli dwa break pointy i oba wykorzystali, a łącznie zdobyli 67 punktów, o 14 więcej od Murraya i Soaresa.

Herbert i Mahut z bilansem dwóch zwycięstw i jednej porażki awansowali do półfinału z drugiego miejsca w Grupie Czerwonej i w sobotę zmierzą się z parą Marcel Granollers / Horacio Zeballos, triumfatorami Grupy Zielonej. Z kolei Murray i Soares opuszczą Turyn z trzema porażkami.

ATP Finals, Turyn (Włochy)
Tour Finals, kort twardy w hali, pula nagród 7,250 mln dolarów
piątek, 19 listopada

GRA PODWÓJNA:

Grupa Czerwona

Pierre-Hugues Herbert (Francja, 3) / Nicolas Mahut (Francja, 3) - Jamie Murray (Wielka Brytania, 7) / Jamie Soares (Brazylia, 7) 6:3, 7:6(5)