Zacięta walka w meczu o wszystko. Norweski debiutant uzupełnił grono półfinalistów

Casper Ruud uzupełnił grono półfinalistów ATP Finals 2021 w Turynie. Debiutujący w tym turnieju Norweg w piątek po tie-breaku trzeciego seta pokonał Andrieja Rublowa.

Marcin Motyka
Casper Ruud PAP/EPA / Alessandro Di Marco / Na zdjęciu: Casper Ruud
Andriej Rublow i Casper Ruud po dwóch kolejkach fazy grupowej ATP Finals mieli w dorobku po jednym zwycięstwie i porażce. W piątek zmierzyli się ze sobą w meczu o awans do półfinału. Lepszy okazał się Norweg, wygrywając 2:6, 7:5, 7:6(5).

Faworytem meczu był Rublow. Rosjanin jest wyżej notowany, bardziej doświadczony i w czterech poprzednich spotkaniach z Ruudem zawsze wygrywał. I w piątek także początkowo był lepszy. Gładko wygrał pierwszego seta 6:2, a w drugim objął prowadzenie 2:1 z przełamaniem.

Wówczas jednak gra Rublowa zaczęła szwankować. Rosjanin stracił inicjatywę, popełniał więcej błędów. Ruud odrobił stratę breaka, wyrównał na 3:3, a w 12. gemie wywalczył trzy piłki setowe. Wykorzystał drugą szansę, korzystając z bekhendowego błędu przeciwnika.

W trzeciej odsłonie doszło do powtórki z poprzedniej. Rublow znów zaczął z wysokiego "c" i objął prowadzenie z breakiem (3:1), ale od tego momentu obniżył poziom swojej gry i roztrwonił przewagę. Im bliżej było do decydujących rozstrzygnięć, tym Rosjanin grał słabiej, a Ruud coraz bardziej wyczuwał swoją szansę.

O losach meczu rozstrzygał tie break. W nim górę wzięły zimnokrwistość i solidność Ruuda, który przez całą rozgrywkę miał nieznaczną przewagę, a potwierdził ją w samej końcówce, gdy wyszedł na 6-4, co dało mu dwa meczbole. Pierwszego Rublow obronił asem. Ale przy drugim asa zaserwował Norweg i mógł wznieść ręce w górę w geście triumfu.

Mecz trwał dwie godziny i 23 minuty. W tym czasie Ruud zaserwował 14 asów, czterokrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z pięciu break pointów, posłał 39 zagrań kończących i popełnił 31 niewymuszonych błędów. Z kolei Rublowowi zapisano 14 asów, 33 uderzenia kończące oraz 22 pomyłki własne.

Ruud zajął drugie miejsce w Grupie Zielonej, za Novakiem Djokoviciem. W półfinale pierwszy w historii reprezentant Norwegii w ATP Finals zmierzy się z broniącym tytułu Daniłem Miedwiediewem, zwycięzcą Grupy Czerwonej.