Drugi taki tytuł Alexandra Zvereva. W XXI wieku dokonali tego nieliczni

Alexander Zverev wygrał ATP Finals 2021. Dla Niemca to drugi taki triumf i został dopiero czwartym tenisistą, który w XXI wieku co najmniej dwukrotnie zwyciężył w turnieju kończącym sezon.

Marcin Motyka
Alexander Zverev PAP/EPA / Na zdjęciu: Alexander Zverev
Alexander Zverev nie był faworytem ATP Finals 2021. W fazie grupowej odniósł dwa zwycięstwa - z Matteo Berrettinim i Hubertem Hurkaczem - oraz przegrał z Daniłem Miedwiediewem. Następnie, w półfinale, sprawił niespodziankę i pokonał Novaka Djokovicia.

W finale Niemiec ponownie zmierzył się z Miedwiediewem. I zrewanżował się Rosjaninowi za porażkę sprzed pięciu dni. Rozegrał znakomity mecz i zwyciężył 6:4, 6:4.

Dla Zvereva to drugi tytuł w ATP Finals. Poprzedni wywalczył w 2018 roku, pokonując w finale Djokovicia. Z dwoma triumfami wyrównał osiągnięcia Bjoerna Borga i Lleytona Hewitta.

Tenisista z Hamburga awansował na ósme miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Prowadzi Roger Federer - sześciokrotny mistrz ATP Finals. Drugą lokatę zajmują ex aequo Ivan Lendl, Pete Sampras i Novak Djoković - mający w dorobku po pięć tytułów.

Zverev stał się także dopiero czwartym tenisistą, który w XXI wieku co najmniej dwukrotnie zwyciężył w ATP Finals. Dołączył do Federera (sześć triumfów w obecnym stuleciu), Djokovicia (pięć) i Hewitta (dwa).

Triumfatorzy ATP Finals:

Liczba tytułów Tenisista (narodowość)
6 Roger Federer (Szwajcaria)
5 Ivan Lendl (Czechosłowacja/USA), Pete Sampras (USA), Novak Djoković (Serbia)
4 Ilie Nastase (Rumunia)
3 John McEnroe (USA), Boris Becker (Niemcy)
2 Bjoern Borg (Szwecja), Lleyton Hewitt (Australia), Alexander Zverev (Niemcy)
1 Stan Smith (USA), Guillermo Vilas (Argentyna), Manuel Orantes (Hiszpania), Jimmy Connors (USA), Stefan Edberg (Szwecja), Andre Agassi (USA), Michael Stich (Niemcy), Alex Corretja (Hiszpania), Gustavo Kuerten (Brazylia), David Nalbandian (Argentyna), Nikołaj Dawidienko (Rosja), Andy Murray (Wielka Brytania), Grigor Dimitrow (Bułgaria), Stefanos Tsitsipas (Grecja), Danił Miedwiediew (Rosja)

Za triumf w ATP Finals 2021 Zverev otrzyma 1300 punktów do rankingu ATP i 2,1 mln dolarów premii finansowej.