Liderka rankingu idzie jak burza. Koniec zwycięskiej serii Amerykanki

Amanda Anisimova była w tym roku niepokonana, ale to się zmieniło w niedzielę. Zwycięską serię kontynuuje Ashleigh Barty, która pozostaje bez straconego seta w Australian Open 2022 w Melbourne.

Ashleigh Barty PAP/EPA / Na zdjęciu: Ashleigh Barty
W IV rundzie Australian Open doszło do starcia tenisistek, które w tym roku zdobyły po jednym tytule. Ashleigh Barty triumfowała w Adelajdzie (WTA 500), a Amanda Anisimova (WTA 60) wygrała turniej w Melbourne (WTA 250). W niedzielę liderka rankingu pokonała Amerykankę 6:4, 6:3. W poprzednich trzech rundach Australijka oddała łącznie osiem gemów Ukraince Łesi Curenko oraz Włoszkom Lucii Bronzetti i Camili Giorgi.

W pierwszym secie miało miejsce jedno przełamanie, które Barty uzyskała na 4:3. W drugiej partii Anisimova prowadziła 2:0, ale Australijka zdobyła sześć z siedmiu kolejnych gemów. W ciągu 74 minut liderka rankingu zaserwowała siedem asów i wywalczyła 28 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Zniwelowała cztery z pięciu break pointów i zamieniła na przełamanie cztery z 11 okazji. Naliczono jej 23 kończące uderzenia i 17 niewymuszonych błędów. Amerykanka miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 34 pomyłki.

Barty ma teraz bilans tegorocznych meczów 8-0, a u Anisimovej jest to 8-1. Amerykanka w swoim dorobku ma dwa tytuły w WTA Tour. Pierwszy wywalczyła w Bogocie (2019). Jej najlepszym wielkoszlemowym wynikiem jest półfinał Rolanda Garrosa 2019. O finał przegrała wtedy właśnie z Australijką. Barty odniosła wówczas triumf. Drugi tytuł w imprezie tej rangi zdobyła w Wimbledonie 2021.

W poprzedniej rundzie Anisimova obroniła dwie piłki meczowe i wyeliminowała Japonkę Naomi Osakę, dwukrotną mistrzynię Australian Open. Wcześniej odprawiła złotą medalistkę olimpijską, Szwajcarkę Belindę Bencić. Amerykanka po raz drugi doszła do IV rundy Australian Open (2019).

Barty czwarty rok z rzędu awansowała do ćwierćfinału w Melbourne. Jej najlepszym wynikiem jest półfinał z 2020. O wyrównanie tego wyniku zmierzy się we wtorek z Amerykanką Jessicą Pegulą.