Pokaz siły w finale. Nowa mistrzyni w Dubaju wyłoniona

Jelena Ostapenko w Dubaju (WTA 500) rozegrała szereg dreszczowców. W finale Łotyszka zademonstrowała swoją siłę i nie dała szans Rosjance Weronice Kudermetowej.

Jelena Ostapenko, mistrzyni Dubai Duty Free Tennis Championships 2022 PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko, mistrzyni Dubai Duty Free Tennis Championships 2022
W poprzednich czterech startach w turnieju głównym w Dubaju Jelena Ostapenko (WTA 21) wygrała tylko jeden mecz. Tym razem odniosła pięć zwycięstw i zdobyła tytuł. W finale Łotyszka pokonała 6:0, 6:4 Weronikę Kudermetową (WTA 31).

W pierwszym secie Ostapenko bezwzględnie dominowała na korcie. Zaliczyła trzy przełamania i straciła tylko osiem punktów. W drugiej partii miała delikatne problemy, ale szybko pozbawiła rywalkę złudzeń. Od 0:2 zdobyła sześć z ośmiu kolejnych gemów. Przy 5:4 Łotyszka wykorzystała drugą piłkę meczową.

W trwającym 65 minut meczu Ostapenko została przełamana dwa razy, a sama wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. Posłała 16 kończących uderzeń przy 14 niewymuszonych błędach. Kudermetowej naliczono 10 piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek. Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

W poprzednich rundach Ostapenko wyeliminowała cztery wielkoszlemowe mistrzynie. Rozpoczęła od gładkiego zwycięstwa nad Sofią Kenin (trzy oddane gemy). Później stoczyła trzysetowe boje z Igą Świątek, Petrą Kvitovą i Simoną Halep. W meczu z Czeszką obroniła piłkę meczową. Z kolei z Rumunką w tie breaku drugiego seta nie straciła nawet punktu, a następnie wygrała 6:0 decydującą partię.

Kudermetowa na swoim rozkładzie ma inne triumfatorki wielkoszlemowych imprez Wiktorię Azarenkę i Garbine Muguruzę. Wyeliminowała je w I i II rundzie. W półfinale Rosjanka nie musiała wychodzić na kort, bo wycofała się Czeszka Marketa Vondrousova.

Ostapenko poprawiła na 5-6 bilans singlowych finałów w głównym cyklu. Największy tytuł zdobyła w 2017 roku na kortach Rolanda Garrosa. Kudermetowa w ubiegłym sezonie triumfowała w Charleston. W niedzielę wystąpiła w drugim finale w tym roku. W styczniu uległa Simonie Halep w Melbourne Summer Set 1. Bilans wszystkich finałów Rosjanki to teraz 1-3.

W sobotę Ostapenko i Kudermetowa zmierzyły się również w deblu. Tytuł padł łupem Rosjanki i Elise Mertens, które pokonały 6:1, 6:3 Łotyszkę i Ludmiłę Kiczenok. Dla moskwianki i Belgijki jest to drugi wspólny triumf. W ubiegłym sezonie były najlepsze w Stambule.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
WTA 500, kort twardy, pula nagród 703,5 tys. dolarów
sobota, 19 lutego

finał gry pojedynczej:

Jelena Ostapenko (Łotwa) - Weronika Kudermetowa (Rosja) 6:0, 6:4

finał gry podwójnej:

Weronika Kudermetowa (Rosja, 2) / Elise Mertens (Belgia, 2) - Ludmiła Kiczenok (Ukraina) / Jelena Ostapenko (Łotwa) 6:1, 6:3

Czy Jelena Ostapenko zostanie liderką rankingu?