Półfinalistki tegorocznego Australian Open zmierzą się w Indian Wells. Iga Świątek kontra Amerykanka

Iga Świątek ma za sobą trzy trzysetowe mecze w Indian Wells (WTA 1000). Kolejną rywalką Polki będzie Amerykanka Madison Keys. Obie tenisistki w tym roku zdobyły po jednym tytule i doszły do półfinału Australian Open.

Iga Świątek Twitter / Wide World of Sports / Na zdjęciu: Iga Świątek
Iga Świątek robi furorę na początku 2022 roku. W styczniu zanotowała półfinały w Adelajdzie i Australian Open. Pod koniec lutego zdobyła tytuł w Dosze. Teraz pokazuje waleczne serce w Indian Wells. Polka trzy razy podniosła się po przegraniu pierwszego seta. Wyeliminowała Ukrainkę Anhelinę Kalininę (5:7, 6:0, 6:1), Dunkę Clarę Tauson (6:7, 6:2, 6:1) i Niemkę Andżelikę Kerber (4:6, 6:2, 6:3).

- Na pewno trudno się grało z Kerber, bo to bardzo doświadczona tenisistka. Myślę, że dokonałam dobrych wyborów we właściwym czasie, w odpowiednich momentach meczu. Jestem z tego zadowolona, bo w kluczowych chwilach w drugim i trzecim secie zdobywałam punkty. To jest najważniejsza rzecz. Oczywiście musiałam wyciągnąć wnioski z pierwszej partii i to wykorzystać. Myślę, że robię to całkiem nieźle. Ale na pewno moim celem jest wygrywanie każdego seta. W następnym spotkaniu będę gotowa, aby pierwszy padł moim łupem - mówiła Świątek po meczu z Kerber (cytat za wtatennis.com).

Raszynianka jest liderką jeśli chodzi o liczbę wygranych meczów w sezonie (bilans 17-3). Po zwycięstwie nad Niemką Świątek nie ma dnia odpoczynku. Dzień przerwy dostanie jeśli awansuje do półfinału, bo w czwartek odbędą się ćwierćfinały w dolnej części drabinki. Polka po raz drugi bierze udział w turnieju głównym w Indian Wells. W ubiegłym sezonie w 1/8 finału uległa Łotyszce Jelenie Ostapenko.

Kolejną rywalką Świątek będzie Madison Keys. Amerykanka miała wyśmienite otwarcie sezonu. Wygrała turniej w Adelajdzie (WTA 250) i zaliczyła półfinał Australian Open. W lutym nie powiodło się jej w dwóch turniejach w Meksyku. W Guadalajarze i Monterrey odpadła w I rundzie. W Indian Wells wróciła do równowagi i odprawiła trzy rywalki. Jedynego seta straciła w starciu z Japonką Misaki Doi. Następnie Keys odprawiła swoją rodaczkę Alison Riske i Brytyjkę Harriet Dart.

- Podjęłam naprawdę świadomą decyzję, aby spróbować ustawić się na korcie w najlepszej możliwej pozycji. Musiałam przypomnieć sobie, dlaczego zaczęłam grać w tenisa i cieszyć się tym - stwierdziła Keys po spotkaniu z Dart. Amerykanka notuje dziewiąty występ w turnieju głównym w Indian Wells (dwa razy nie przeszła kwalifikacji) i po raz pierwszy awansowała do ćwierćfinału.

Keys jest tenisistką wszechstronną. W każdej z czterech wielkoszlemowych imprez doszła co najmniej do ćwierćfinału. Jej najlepszym wynikiem jest finał US Open 2017. W Australian Open (2015, 2022) i Rolandzie Garrosie (2018) awansowała do półfinału. W Wimbledonie zanotowała jeden ćwierćfinał (2015).

Triumfując w styczniu w Adelajdzie Keys zdobyła swój szósty tytuł w WTA Tour. Wygrywała turnieje na różnych nawierzchniach. Na trawie była najlepsza w Eastbourne (2014) i Birmingham (2016). Na zielonej mączce zwyciężyła w Charleston (2019). Poza tym na kortach twardych wywalczyła tytuły w San Jose (2017) i Cincinnati (2019). Bilans wszystkich finałów Amerykanki to 6-5.

Keys w rankingu najwyżej była notowana na siódmym miejscu. Do tej pory odniosła 22 zwycięstwa nad tenisistkami z Top 10 rankingu. W tym roku odprawiła Hiszpankę Paulę Badosę i Czeszkę Barborę Krejcikovą w drodze do półfinału Australian Open. Amerykanka raz wystąpiła w WTA Finals. W 2016 nie wyszła z grupy (wygrała jeden mecz).

Świątek i Keys zmierzą się po raz drugi. W ubiegłym sezonie Polka była lepsza na korcie ziemnym w Rzymie. Ich mecz w Indian Wells zaplanowano na Stadium 1 o godz. 2:00 w nocy czasu polskiego. Spotkanie transmitowane będzie w Canal+ Sport oraz w serwisie internetowym canalplus.com. Relację tekstową na żywo przeprowadzi portal WP SportoweFakty.