Nie brakuje znanych osobistości. Oto kapitanowie drużyn na Pucharze Billie Jean King

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Medaliści olimpijscy, zwycięzcy turniejów wielkoszlemowych i zawodnicy z przeszłością w czołówce rankingu - wśród kapitanów drużyn na Pucharze Billie Jean King nie brakuje znanych w świecie tenisa osób.

1
/ 4
Kathy Rinaldi
Kathy Rinaldi

Największym doświadczeniem spośród kapitanów drużyn w grupie A poszczycić się może Kathy Rinaldi. 56-letnia Amerykanka dotarła do półfinału Wimbledonu w 1985 roku, a w kolejnym sezonie zajmowała 7. miejsce w rankingu WTA. Równie dobrze radziła sobie w grze podwójnej.

Specjalistą od debla był także Heinz Guenthardt. Szwajcar wygrał aż 30 turniejów, a w rankingu wspiął się na 3. lokatę. W 1985 roku był najlepszy w Wimbledonie oraz US Open (w deblu). Kapitan Czechów Petr Pala to z kolei finalista Rolanda Garrosa w grze podwójnej (2001).

2
/ 4
Alicia Molik, fot. Fran Santiago/Getty Images for ITF
Alicia Molik, fot. Fran Santiago/Getty Images for ITF

Grupa B: Andrej Krasevec (Słowenia), Jarosława Szwiedowa (Kazachstan), Alicia Molik (Australia)

Kapitan reprezentacji Australii Alicia Molik to kolejna światowej klasy deblistka. Na swoim koncie ma wygraną w Australian Open (2005) oraz Rolandzie Garrosie (2007) w grze podwójnej. Zdobyła także brąz igrzysk olimpijskich w Atenach (2004).

Jarosława Szwiedowa jest natomiast triumfatorką Wimbledonu i US Open (oba turnieje w 2010 roku). Karierę zakończyła niedawno, bo zaledwie przed dwoma laty. Kazaszka to była 25. rakieta świata (gra pojedyncza). Najmniejszym doświadczeniem może pochwalić się Andrej Krasevec - Słoweniec występował w turniejach niższej rangi.

ZOBACZ WIDEO: Dzień z mistrzem. Bartłomiej Marszałek: To wtedy poczułem, że kocham ten sport

3
/ 4
Dawid Celt
Dawid Celt

Anabel Medina Garrigues, kapitan reprezentacji Hiszpanii, jest dwukrotną mistrzynią wielkoszlemową. Była najlepsza w Rolandzie Garrosie w latach 2008-2009 w grze podwójnej. W deblu dotarła ponadto do półfinałów we wszystkich pozostałych turniejach tej rangi. W singlu natomiast wspięła się maksymalnie na 16. miejsce rankingu.

Karierę Dawida Celta przerwała kontuzja. Później został drugim trenerem Agnieszki Radwańskiej, z którą po latach się ożenił. Kapitanem Biało-Czerwonych jest od 2018 roku. Kanadyjka egipskiego pochodzenia Heidi El Tabakh to z kolei zawodniczka, która brała udział w turniejach niższej rangi. W głównej drabince w Wielkim Szlemie zagrała tylko dwukrotnie - w I rundzie Rolanda Garrosa (2010, 2012).

4
/ 4
Julien Bennetau, fot. Fran Santiago/Getty Images
Julien Bennetau, fot. Fran Santiago/Getty Images

Plejada gwiazd pełni funkcję kapitana w grupie D. Zacząć należy od Rainera Schuettlera. Niemiec to srebrny medalista olimpijski z Aten (2004) oraz finalista Australian Open (2003) w grze pojedynczej. Najwyżej w rankingu był na świetnym 5. miejscu.

Julien Benneteau największe sukcesy święcił na początku poprzedniej dekady. To wtedy zdobył brąz igrzysk w Londynie (2012) i zwyciężył w Rolandzie Garrosie (2014) w grze podwójnej. Tathiana Garbin natomiast wygrała 11 turniejów deblowych, w tym zmagania w Warszawie (2000). W 2007 roku dotarła na 22. miejsce rankingu WTA.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)