Stan Wawrinka jak Lendl czy Wilander. Szwajcar w gronie sześciu wybitnych

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Każdy tenisista, który wygra turniej wielkoszlemowy, zapisuje się złotymi zgłoskami na kartach historii sportu. Ale tym, czym wsławił się Stan Wawrinka, w przeszłości dokonało niewielu.

1
/ 8

Przed Stanem Wawrinką tylko pięciu tenisistów w dziejach tenisa triumfowało w Rolandzie Garrosie zarówno w kategorii juniorów, jak i seniorów. Na tej liście są wybitne postacie w historii tej dyscypliny sportu, a także takie nieco mniej znane. [ad=rectangle] Ken Rosewall

fot. Wikipedia/Wolbo
fot. Wikipedia/Wolbo

Jako pierwszy tego typu wyczyn stał się udziałem Kena Rosewalla . W 1952 roku 17-letni wówczas Australijczyk wygrał juniorskie zmagania w Rolandzie Garrosie, a sezon później triumfował wśród seniorów. Rosewall zdobył także drugą paryską koronę, w 1967 roku, a łącznie ma w dorobku osiem mistrzostw wielkoszlemowych.

2
/ 8
fot. Wikipedia/Christophe95
fot. Wikipedia/Christophe95

Identycznie przedstawia się historia występów na paryskiej mączce rodaka Rosewalla, Roya Emersona. Tenisista z Blackbutt wygrał juniorski Roland Garros w 1954 roku, a wśród seniorów triumfował w sezonach 1963 i 1967. W Paryżu Australijczyk zdobył dwa ze swoich 12. wielkoszlemowych trofeów.

3
/ 8
fot. Wikipedia/Wolbo
fot. Wikipedia/Wolbo

Kolejnym tenisistą, który święcił laur w międzynarodowych mistrzostwach Francji jako junior oraz senior, był Andres Gimeno. Hiszpan wygrał paryski turniej w kategorii do lat 18 w 1955 roku, a 17 sezonów póżniej powtórzył ten wyczyn w głównych zawodach. Katalończyk w chwili jedynego w karierze wielkoszlemowego triumfu liczył sobie 34 lat i 306 dni, co czyni go najstarszym mistrzem Rolanda Garrosa w Erze Otwartej.

4
/ 8
fot. Wikipedia/HJensen~commonswiki
fot. Wikipedia/HJensen~commonswiki

Wilander, podobnie jak Rosewall, rok po wygraniu Rolanda Garrosa juniorów (1981 rok), wygrał seniorskie zmagania. Szwed łącznie w Paryżu triumfował trzy razy (ponownie w sezonach 1985 i 1988), a w jego skarbcu znajduje się siedem pucharów Wielkiego Szlema.

5
/ 8
fot. Wikipedia/Kacir
fot. Wikipedia/Kacir

W drugiej połowie dziewiątej dekady XX wieku Wilander i właśnie Ivan Lendl zdominowali paryski turniej. Reprezentujący wówczas Czechosłowację tenisista, tak jak Szwed, jeden raz wygrał Rolanda Garrosa juniorów (1978 rok) oraz trzykrotnie seniorów (lata 1984 oraz 1986-87). Lendl jest jedynym juniorskim triumfatorem paryskiej imprezy, który w głównym turnieju zdobył dwa tytuły z rzędu.

6
/ 8

Na kolejnego podwójnego mistrza międzynarodowych mistrzostw Francji (juniorskiego i seniorskiego) trzeba było czekać aż do niedzieli. Stan Wawrinka wygrał Rolanda Garrosa 2015, pokonując Novaka Djokovicia. W kategorii do lat 18 triumfował natomiast w 2003 roku, ogrywając w finale Briana Bakera.

7
/ 8
Jerzy Janowicz to jedyny Polak, który zagrał w finale juniorskiego Rolanda Garrosa
Jerzy Janowicz to jedyny Polak, który zagrał w finale juniorskiego Rolanda Garrosa

Lista juniorskich mistrzów paryskiej lewy Wielkiego Szlema zawiera wielkie nazwiska tenisistów, którzy zdobywali tytuły wielkoszlemowe, ale nigdy nie zwyciężyli w Paryżu, jak John Newcombe, Stefan Edberg czy Marin Cilić. Są na niej także zawodnicy, którzy w dorosłym tenisie nie osiągnęli wiele, m.in.: Daniel Berta, Uladzimir Ignatik, Carlos Cuadrado, Daniel Elsner czy Jacopo Diaz. Jedynym polskim tenisistą, który grał o juniorski tytuł w Rolandzie Garrosie, jest Jerzy Janowicz. Łodzianin przegrał finał w 2008 roku z Tajwańczykiem Tsungiem-Hua Yangiem.

8
/ 8

***

Roland Garros 2015 #FrenchOpen #USA #Eatin #CmonCuz

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Tommy Paul (@tommypaull)

W tym roku skalp wśród juniorów wywalczył Tommy Paul, który w pierwszym w dziejach amerykańskim finale wygrał 7:6(4), 2:6, 6:2 z Taylorem Fritzem. Przyszłość pokaże, czy 18-latek z New Jersey nawiąże do osiągnięć Rosewalla, Emersona, Gimeno, Wilandera, Lendla oraz Wawrinki i również wzniesie w górę Puchar Muszkieterów.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (2)
avatar
tenistom
10.06.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Wygranie z roku na rok turnieju juniorskiego i seniorskiego jak Wilander to jest wyczyn. Ciekawe , który był wtedy w klasyfikacji ATP