Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

13-latki zdominowały nową dyscyplinę olimpijską. To znak czasów

W czasie olimpiady zrobiono wszystko, aby Tokio 2020 były jak najbardziej przystępne dla młodych ludzi. Stąd też wprowadzono na igrzyska olimpijskie skateboarding. Można powiedzieć, że się udało, bo te zawody zdominowały 13-latki.

Artur Babicz
Artur Babicz
Momiji Nishiya PAP/EPA / JIJI PRESS JAPAN / Na zdjęciu: Momiji Nishiya
Skateboarding debiutuje na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Z założenia ma to być jedna z tych dyscyplin, która przyciągnie młodych ludzi. Trzeba przyznać, że widząc wyniki poniedziałkowych zawodów to zadanie ma szanse zostać spełnione, bowiem rywalizację kobiet w konkurencji street zdominowała młodzież.

Śmiało można powiedzieć, że już występy eliminacyjne pokazały, które zawodniczki będą liczyć się w ostatecznej walce o medale. Do walki o finał stanęło 20 skateboardzistek, a tylko osiem z nich mogło awansować do ostatecznej walki o medale. Wśród finalistek dominowały reprezentantki Azji i można było spodziewać się, że to właśnie pomiędzy nimi rozstrzygnie się walka o medale.

Tak też się w istocie stało. W finale, podobnie jak w eliminacjach, wszystkie zawodniczki miały do wykonania dwa przejazdy po torze przygotowanym na Ariake Park Skateboarding, w tym czasie musiały wykonać pięć trików. Każdy z tych elementów był oceniany w skali od 0 do 5, a trzy najsłabsze noty nie wliczały się do finałowej oceny.

Ostatecznie pierwszą mistrzynią w historii igrzysk została 13-letnia Momiji Nishiya. Japonka podjęła się najtrudniejszych technicznie trików, które wykonała poprawnie i to jej dało triumf. Co ciekawe, na drugim stopniu podium również stanęła 13-latka, a konkretnie Rayassa Leal z Brazylii. Natomiast podium uzupełniła 16-letnia Japonka Funa Nakayama.

Wyniki finału kobiet w zawodach skateboardowych w konkurencji street podczas igrzysk olimpijskich w Tokio:

Miejsce Zawodniczka Kraj Wynik
1 Momiji Nishiya Japonia 15,26
2 Rayssa Leal Brazylia 14,64
3 Funa Nakayama Japonia 14,49
4 Alexis Sablone USA 13,57
5 Roos Zwetsloot Holandia 11,26
6 Wenhui Zeng Chiny 9,66
7 Margielyn Didal Filipiny 7,52
8 Aori Nishimura Japonia 6,92

Zobacz także: Iran idzie jak po swoje Zobacz także: Kuriozalna sytuacja podczas zawodów ZOBACZ WIDEO: Ile sprzętu potrzebuje dziesięcioboista? "Jedenasta konkurencja to noszenie sprzętu z lotniska"

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
 • Darek Oko Zgłoś komentarz
  W kategorii żeńskiej dziecko brało udział w IO i zostało mistrzem olimpijskim. Ale wymuszony sport jak na olimpiadę. To skandal, że na IO wysyłają dzieci. Nie wiadomo do jakiej
  Czytaj całość
  kategorii ich przyznać żeńską czy męską.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×