Rosjanie nie mogą rywalizować na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 pod flagą swojego kraju. To kara za zorganizowany system dopingowy, który działał w Rosji przed zimowymi igrzyskami w Soczi 2014. Oczywiście rosyjscy sportowcy zostali dopuszczeni do startów, ale obwarowane zostało to kilkoma warunkami.
Jednym z nich jest to, że sportowcy muszą być czyści pod względem dopingu. Jakakolwiek wpadka w przeszłości eliminowała ich ze startu. Rosyjscy zawodnicy w Tokio rywalizują pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Stąd właśnie angielski skrót ROC. Przepisy te obowiązywać będą także podczas zimowych igrzysk w Pekinie 2022.
W przypadku, gdy sportowiec z Rosji zdobędzie złoty medal, to zamiast hymnu tego kraju odegrany zostanie utwór Piotra Czajkowskiego. Rosjanie pod flagą swojego kraju nie mogli startować już podczas zimowych igrzysk w Pjongczangu. Wtedy rywalizowali jako "Olimpijczycy z Rosji".
Co oznacza skrót EOR? To reprezentacja złożona z uchodźców. Zgodnie z regulaminem igrzysk olimpijskich, zawodnicy muszą być powiązani z określonym krajem. W 2016 roku zmieniono jednak zasady i do rywalizacji przystąpił zespół złożony z uchodźców, którzy musieli opuścić swą ojczyznę, a w nowym kraju nie otrzymali obywatelstwa.
Skrót EOR wziął się od francuskiej nazwy reprezentacji uchodźców. W Tokio 2020 startuje w niej 29 sportowców. Jeśli któryś z nich wygra swoją konkurencję, to na maszt zostanie wzniesiona flaga olimpijska i odegrany zostanie hymn olimpijski.
Czytaj także:
Tokio 2020. Wspaniały występ 17-latka z Polski! Krzysztof Chmielewski popłynie w finale!
Tokio 2020. Nadzieje medalowe zaprzepaszczone. A było tak blisko
ZOBACZ WIDEO: Igrzyska pod znakiem obostrzeń. "Jesteśmy kontrolowani co kilka metrów"