Tokio 2020. Znamy medalistów w łucznictwie. Pierwszy w historii krążek dla Turcji

Co to była za walka! W pełnym nerwów finale w łucznictwie zmierzyli się Turek Mete Gazoz i Włoch Mauro Nespoli. Nie brakowało zwrotów akcji. Brąz powędrował do reprezentanta gospodarzy Takaharu Furukawy.

Arkadiusz Dudziak
Mete Gazoz PAP/EPA / RITCHIE TONGO / Na zdjęciu: Mete Gazoz
W sobotę zostały rozdane medale w łucznictwie panów. W meczu o brąz zmierzyli się Tajwańczyk Chih-Chung Tang oraz Japończyk Takaharu Furukawa. Reprezentant gospodarzy w 1/8 finału pokonał zawodnika z Indii Atanu Dasa 6:4, a w ćwierćfinale ograł do zera Chińczyka Jialun Li. W półfinale uległ Turkowi Mete Gazozowi.

Z kolei Tajwańczyk w półfinale przegrał z Włochem Mauro Nespolim. Wcześniej w 1/8 finału pokonał Izraelczyka Itaya Shanniego, a w ćwierćfinale okazał się lepszy od Koreańczyka Woojin Kima.

Po dwóch setach rywalizacji o miejsce na najniższym stopniu podium było 2:2. W kolejnym obaj łucznicy uzyskali po 28 punktów i dalej na tablicy wyników widniał remis. Ostatnie dwie partie rozstrzygnął na swoją korzyść Takaharu Furukawa i gospodarze mogli się cieszyć z kolejnego medalu olimpijskiego.

Finał pewnie rozpoczął Mauro Nespoli, zdenerwowany Turek trafiał dziewiątki i ósemki, a strzały Włocha leciały w sam środek tarczy, co pozwoliło mu wygrać pierwszego seta. W następnym padł już jednak remis. Zawodnikowi z Półwyspu Apenińskiego także przydarzyło się kilka nie najlepszych strzałów i po trzech setach było 3:3. W kolejnym padł wynik 29:29 i teraz set wygrany przez każdego z łuczników dawał im złoto.

W nim Włoch pierwszą strzałę posłał w ósemkę i to przesądziło o jego porażce. 22-latek z Turcji uzyskał w tym secie 29 punktów i niespodziewanie zdobył złoto olimpijskie. To pierwszy w historii medal igrzysk w łucznictwie dla Turcji.