Tokio 2020. Wygrana Włochów na koniec fazy grupowej. Poznali potencjalnych rywali

Na zakończenie fazy grupowej włoscy siatkarze zmierzyli się z Wenezuelczykami. Ekipa z Ameryki Południowej postawiła się rywalom w pierwszym secie, jednak na nic więcej nie było ich stać.

Arkadiusz Dudziak
siatkarze reprezentacji Włoch Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Włoch
Spotkanie Włochów z Wenezuelczykami miało być tylko formalnością dla zawodników z Półwyspu Apenińskiego. Podopieczni Gianlorenzo Blenginiego mieli już zapewniony awans do ćwierćfinału, a wygrana dałaby im pierwsze miejsce w grupie.

Jednak już od początku spotkania było wiadome, że ekipa z Ameryki Południowej tanio skóry nie sprzeda. Sztab szkoleniowy Italii nie zdecydował się dać odpocząć swoim najmocniejszym zawodnikom i na boisku od początku byli m.in. Osmany Juantorena czy Alessandro Michieletto. Jednak niemal do samego końca wynik oscylował wokół remisu. Włosi wprawdzie w międzyczasie odskoczyli na dwa punkty, ale Wenezuelczycy błyskawicznie wyrównali. Po ataku Juantoreny Europejczycy mieli dwie piłki setowe. Włosi zakończyli premierową partię skutecznym blokiem.

Rozpędzona ekipa Belnginiego kapitalnie otworzyła drugiego seta. Skutecznie grali pasywnym blokiem, wykorzystywali swoje kontry i prowadzili już 5:1. Niemoc drużyny z Ameryki Południowej trwała dalej, nie byli w stanie wyprowadzić skutecznego ataku, popełniali sporo błędów i przegrywali już dziesięcioma punktami. Kadra Italii pewnie utrzymała przewagę i wygrała seta 25:15.

Po dość udanym początku Włochów wydawało się, że trzecia partia będzie miała podobny przebieg do drugiej. Jednak Wenezuelczycy postawili się i byli w stanie wyrównać wynik. Później już jednak do głosu doszli podopieczni Blenginiego, którzy zgodnie z oczekiwaniami zdominowali rywali w każdym elemencie i zwyciężyli 25:17.

Dzięki temu zwycięstwu Włosi zapewnili sobie 2. miejsce w grupie. W ćwierćfinale czeka ich starcie z Brazylią lub ze zwycięzcą meczu USA - Argentyna. Przypomnijmy, że o tym, kto z kim zagra w ćwierćfinale w przypadku drużyn z miejsc 2. i 3., zdecyduje losowanie.

Włochy - Wenezuela 3:0 (25:22, 25:15, 25:17)

Włochy: Vettori, Juantorena, Piano, Galassi, Sbertoli, Michieletto, Colaci (libero) oraz Kovar, Lavia

Wenezuela: Emerson, Valencia, Carrasco, Verdi, Fayola, Willner, Mata (libero) oraz Armando, Gonzalez, Oramas, Arias

6 Wenezuela 5 0 1:15 281:393

Justyna Święty-Ersetic podjęła decyzję. "Nie wybaczyłabym sobie tego"
Tokio 2020. Wszystko już jasne! Wiemy, kto będzie rywalem polskich siatkarzy w walce o półfinał!