Tokio 2020. Błyskawiczna wygrana Polaka! Brązowy medal dla Tadeusza Michalika!

Fantastyczny sukces polskiego zapaśnika w stylu klasycznym. Reprezentant Polski wywalczył brązowy medal igrzysk olimpijskich. To pierwszy krążek polskich zapasów kategorii ciężkiej od igrzysk olimpijskich w Atlancie w 1996 roku.


Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Tadeusz Michalik Getty Images / Tom Pennington / Na zdjęciu: Tadeusz Michalik
Tadeusz Michalik był sprawcą największej niespodzianki spośród wszystkich reprezentantów Polski rywalizujących w poniedziałkowej sesji zmagań olimpijskich. Zapaśnik dotarł do półfinału turnieju w kategorii do 97 kg stylem klasycznym. Tam jednak nie miał szans z Musą Jewłojewem.

Podczas wtorkowej, porannej sesji walk, przepustkę do rywalizacji z Polakiem wywalczył Węgier, Alex Gergo Szoke. Srebrny medalista Indywidualnego Pucharu Świata z 2020 roku w repasażu pokonał reprezentanta Gruzji, Giorgiego Melię (5:1).

Dla Polaka wtorkowy pojedynek był szansą przełamania złej passy polskich zapasów na igrzyskach olimpijskich. Po raz ostatni w kategorii ciężkiej nasz reprezentant stanął na podium w zapasach w stylu klasycznym w Atlancie, w 1996 roku. Wówczas po złoty medal sięgnął Andrzej Wroński.

W rywalizacji o brąz byliśmy świadkami absolutnej dominacji naszego zawodnika, który potrzebował zaledwie 1 minuty 53 sekund, aby przypieczętować największy sukces w karierze. Węgier błyskawicznie, bo po kilkudziesięciu sekundach walki, został ukarany przez arbitrów sprowadzeniem do parteru. Po chwili Polak zapiął uchwyt, który pozwolił mu trzykrotnie wykonać wózek. Będący w ogromnych opałach Alex Gergo Szoke, po chwili otrzymał kolejną karę, co oznaczało prowadzenie naszego zawodnika 9:0 i zakończenie pojedynku. Madziar próbował ratować sytuację challengem, jednak bez powodzenia. Brązowy medal zasłużenie trafił w ręce reprezentanta Polski, który tym samym powtórzył wynik swojej siostry, Moniki Michalik, sprzed czterech lat. Wówczas to nasza zawodniczka występująca w kategorii 63 kg. stanęła na najniższym stopniu podium igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Wyniki turnieju olimpijskiego w zapasach - styl klasyczny kategoria 97 kg. mężczyzn:

Pojedynki o 3. miejsce:
Alex Gergo Szoke (Węgry) - Tadeusz Michalik (Polska) 0:10
Arvi Marti Savolainen (Finlandia) - Mohamadadi Saravi (Iran) 2:9

Finał:
Musa Jewłojew (ROC) - Artur Aleksanjan (Armenia) 5:1

Klasyfikacja na podium:
1. Musa Jewłojew (ROC)
2. Artur Aleksanjan (Armenia)
3. Tadeusz Michalik (Polska) i Mohamadadi Saravi (Iran)

Czytaj także:
Obrazek ze studia TVP chwyta za serce! Tak przeżywała start brata
Tadeusz Michalik sprawił sensację. "Niespodziewanie awansował do półfinału"

ZOBACZ WIDEO: Tokio 2020. Złoto sztafety "gamechangerem" dla Polski? "My też jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy!"
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×