Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Tokio 2020. Polka szybka jak błyskawica! Ale o finał drżała do końca

Polka fenomenalnie wypadła w szybkości i wystąpi w finale wspinaczki sportowej w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Jednak do końca nie mogła być pewna awansu.

Łukasz Iwanek
Łukasz Iwanek
Aleksandra Mirosław Getty Images / Maja Hitij / Na zdjęciu: Aleksandra Mirosław
W środę w Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020 miały miejsce kwalifikacje kobiet we wspinaczce sportowej. Dyscyplina ta debiutuje w programie największej sportowej imprezie świata, ale w takiej formie, która bardzo mocno ogranicza szanse Aleksandry Mirosław w walce o medale. Polka zakwalifikowała się do finału, ale do końca była niepewność.

Format olimpijski jest taki, że 20 zawodniczek rywalizuje ze sobą w trzech konkurencjach zaliczanych do kombinacji. Są to szybkość, bouldering i prowadzenie. Miejsca w każdej z nich były mnożone i na tej podstawie ustalano wynik. Osiem zawodniczek z najlepszymi rezultatami zakwalifikowało się do finału.

Mirosław jest mistrzynią świata z 2018 i 2019 roku we wspinaczce na szybkość. W środę w Tokio w tej konkurencji spisała się rewelacyjnie. W pierwszej próbie uzyskała czas 7,01 (tylko 0,05 sekundy wolniej od rekordu świata). W drugiej próbie jeszcze się poprawiła na 6,97.

ZOBACZ WIDEO: Niespodziewany medal dla Polaka w Tokio. "Już nie będzie kłótni w domu"

Polka do drugiej konkurencji startowała z pozycji liderki. Jednak w boulderingu nie zaliczyła nawet jednej zony i zajęła ostatnie miejsce. W prowadzeniu wspięła się na 12. przeszkodę i wygrała tylko z reprezentantką RPA, Erin Sterkenburg. Wynik 380 punktów pozwolił Mirosław zająć siódmą pozycję i awansować do finału, który odbędzie się w piątek.

W kwalifikacjach moc pokazały Japonki. Wprawdzie Miho Nonaka i Akiyo Noguchi żadnej konkurencji nie wygrał, ale w żadnej z nich nie wypadły poza Top 10 i awansowały z trzeciego i czwartego miejsca. Najlepsza okazała się Słowenka Janja Garbnet, która po 14. pozycji w szybkości, w bulderingu zwyciężyła, a w prowadzeniu była czwarta. Druga była Koreanka Chaehyun Seo, która w poszczególnych konkurencjach zajęła kolejno 17., piąte i pierwsze miejsce.

Najlepsza ósemka zakwalifikowana do finału:

miejsce Zawodniczka Szybkość Bouldering Prowadzenie Łącznie
1. Janja Garnbret (Słowenia) 14 1 4 56
2. Chaehyun Seo (Korea Południowa) 17 5 1 85
3. Miho Nonaka (Japonia) 4 8 3 96
4. Akiyo Noguchi (Japonia) 9 3 6 162
5. Brooke Raboutou (USA) 12 2 8 192
6. Jessica Pilz (Austria) 11 9 2 198
7. Aleksandra Mirosław (Polska) 1 20 19 380
8. Anouck Jaubert (Francja) 2 13 15 390

Wszystkie wyniki środowych eliminacji można zobaczyć TUTAJ.

Zobacz także:
Skateboarding. Nastolatki ponownie zajęły całe podium! Japonki potwierdziły swoją dominację
Dominatorki potwierdziły klasę. Bez niespodzianek w finale duetów

Czy Aleksandra Mirosław zdobędzie medal?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×