KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Te pytania naprawdę padły. O tym wywiadzie mówi cały świat

CCTV, chiński nadawca publiczny, znalazł się w ogniu krytyki po wywiadzie z Gong Lijiao, która zdobyła złoto w pchnięciu kulą kobiet na IO Tokio 2020 (2021). Burzę w sieci wywołały niestosowne pytania dziennikarki.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Gong Lijiao YouTube / CCTV Video News Agency / Na zdjęciu: Gong Lijiao
Chińska telewizja publiczna CCTV została ostro skrytykowana za nazwanie złotej medalistki w pchnięciu kulą... "męską kobietą" i pytania do sportsmenki w stylu "Czy ma chłopaka" - pisze portal internetowy BBC.

Kulomiotka Gong Lijiao (na zdjęciu) podczas IO Tokio 2020 (2021) zdobyła złoty medal dla Chin. Tysiące chińskich fanów było oburzonych zachowaniem reporterki telewizji CCTV, która przeprowadziła wywiad z mistrzynią olimpijską. Dziennikarka publicznego nadawcy rozpoczęła rozmowę od słów: "Gong do pewnego momentu sprawia wrażenie, że jest męską kobietą".

Zaraz potem padły pytania: "Czy masz jakieś plany na życie kobiety?", "Czy masz chłopaka?", "Jakiego mężczyzny szukasz?", "Czy będziesz siłować się na rękę ze swoim chłopakiem?".

ZOBACZ WIDEO: Patryk Dobek zachwycił lekkoatletyczny świat. "Już po pierwszym okrążeniu krzyczałam, że to będzie medal olimpijski"

Gong Lijiao była wyraźnie zakłopotana, że ma odpowiadać na takie pytania. Przyznała, że zdaje sobie sprawę z tego, że na zewnątrz wygląda trochę męsko, ale w środku czuje się kobietą.

- Hm... Może przyjrzę się moim planom. Kiedy już nie będę trenować, może schudnę, wyjdę za mąż i będę miała dzieci. Tak, to droga, którą trzeba iść w życiu - skwitowała.

Internauci nazwali zachowanie reporterki CCTV seksistowskim. "Nie chodzi o to, że nie może wyjść za mąż, ale o to, że żaden mężczyzna nie pasuje do niej… Kiedy mówimy o kobietach, nie chodzi tylko o małżeństwo czy wygląd, ale także marzenia i osiągnięcia" - skomentował jeden z fanów na chińskim portalu społecznościowym Weibo.

Zobacz:
Ciąg dalszy wielkiej afery w Tokio. Skandaliczne zachowanie nie ujdzie im na sucho
Burza na igrzyskach. Nie tak powinno wyglądać świętowanie wygranej

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (20)
 • Anastazja P. Zgłoś komentarz
  Chińska federacja sama jego/ją wysyłają na zawody, a następnie chińska TV atakuje jego/ją. Czyżby ich sumienie ruszyło, że dowcip z wysłaniem "mężczyzny" jako kobiety
  Czytaj całość
  zamienił się z komedii w dramat i wynikowo kobiety przegrały? Za późno. Na przyszłość niech więcej trenują niż kombinują.
  • a1410 Zgłoś komentarz
   Krytykujący pytania dziennikarki niech sobie wyobrażą, że z jakiegoś powodu byliby zmuszeni do ożenku z tą Chinką...
   • Adela Rozen Zgłoś komentarz
    A u naszych zawodniczek w dyscyplinach siłowych to za wiele "kobiecości" też nie znajdziesz chyba że się napijesz (i to raczej dobrze) żeby przewalczyć strach...
    • Sportowieczprzedlat30 Zgłoś komentarz
     Pytania nie na miejscu. Wiadomo, że do kuli, dysku czy oszczepu kobietki nie mogą być smukłe i wąskie w pasie. Zazwyczaj trenują te dyscypliny kobiety mniej urodziwe i dobrze zbudowane.
     Czytaj całość
     Chociaż ta nasza srebrna Marysia oszczepniczka, trzeba przyznać niczego sobie laseczka. Jakby ją ubrać w jakieś seksi ciuszki to bym ja chętnie swoim oszczepem ukuł
     • Yanek419 Zgłoś komentarz
      wole tę Chinkę niz Krysie Pawlowicz
      • G77 Zgłoś komentarz
       Tv wypisz wymaluj jak u nas tvppis
       • Wój nick Zgłoś komentarz
        Sowietyzm buduje się jako właśnie taka sytuacja, w której wszyscy wiedzą, że nic nie jest i nic nie może być „naprawdę” w mowie publicznej, że wszystkie słowa utraciły pierwotny
        Czytaj całość
        swój sens i że dziwić się temu nie należy, że można karalucha nazwać słowikiem, a pietruszkę nazwać symfonią, wówczas zaś zgrozę i osłupienie budzi odkrywca, który karalucha karaluchem nazwie, a pietruszkę pietruszką. Tam właśnie sowietyzacja zbiera żniwo, gdzie za wyczyn umysłowy i moralny albo za ekstrawagancję szaleńczą uchodzi publiczne użycie słów w ich zwykłym znaczeniu (…) Jeśli życie prawdziwe wyczerpuje się w powszedniej krzątaninie i powszedniej udręce, a rytualny frazes pozbawiony semantycznej wartości unieruchamia i zastępuje myśl wszelką i jeśli nikt się już temu nie dziwi, sowietyzacja jest spełniona.
        • Lechbbbb Zgłoś komentarz
         Tylko proste pytanie wielbicieli " cnót niewieścich" i prawdziwych mężczyzn. Kto urodzi tych wielkich facetów o szerokich barach, co będą zdobywać złoto na olimpiadach w
         Czytaj całość
         sportach siłowych? Delikatne dziewczę ważące 50kg? Jest takie stare położnicze powiedzenie- Wrona orła nie urodzi.
         • Lech Poznan Czechy Zgłoś komentarz
          Z lozka bym nie uciekal przed nia
          • papandeo Zgłoś komentarz
           A to pytała holecka?
           • steinworld Zgłoś komentarz
            Pytania były jak najbardziej zasadne ponieważ Chiński rząd tak jak nasz rząd nie uznają osób LGBT więc dociekliwość jak najbardziej zasadna.
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×