KokpitKibice
Relacje na żywo
wybierz dyscyplinę
Wirtualna Polska partnerem Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej

Skandaliczne warunki w Tokio! "To grozi skręceniem kręgosłupa"

To nie mieści się w głowie, w jakich warunkach do IO w Tokio muszą przygotowywać się polscy pływacy. - To grozi skręceniem kręgosłupa - relacjonuje Alicja Tchórz, reprezentantka Polski.
Dawid Borek
Dawid Borek
Alicja Tchórz Instagram / Na zdjęciu: Alicja Tchórz

Wokół startu pływackiej reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich w Tokio rozpętał się skandal. Sześciu Biało-Czerwonych nie zostało dopuszczonych do występu na najważniejszej imprezie czterolecia z uwagi na błąd w zgłoszeniu zawodników.

Na tym skandalu w pływackim świecie wcale nie koniec. Jego inna odsłona dotyczy warunków, w jakich reprezentanci Polski przygotowują się do igrzysk. Te opisała Alicja Tchórz - jedna z zawodniczek, która z uwagi na chaos w kadrze na IO finalnie nie wystartuje, choć już zameldowała się w Tokio.

- Jest tu bardzo gorąco, ok. 35 stopni Celsjusza. Woda w tym basenie (25-metrowym) ma 31 stopni, w tamtym (wskazuje na basen 10-metrowy) jeszcze pół godziny temu było 39 stopni, obecnie jest 37,7. Nie trzeba być genialnym fizjologiem, żeby zdawać sobie sprawę, że nie powinniśmy podejmować wysiłku w takich temperaturach i warunkach - zrelacjonowała Tchórz na Instagramie, nagrywając materiał z jedynego zakrytego basenu.

ZOBACZ WIDEO: Piotr Lisek człowiekiem wielu talentów. Nietypowe hobby naszego mistrza!

- Przed wylotem nikt nie poinformował zawodników o tym, że główny basen będzie basenem odkrytym, co też wydaje mi się dziwne, bo całe igrzyska odbywają się na basenie zakrytym - stwierdziła reprezentantka Polski, podkreślając, że to niebezpieczna sytuacja dla zawodników.

- Nie będę wspominała o tym, jak to istotna rzecz szczególnie dla grzbiecistów, którzy nie mają punktu odniesienia w takie dni jak dziś, gdy mamy fantastyczną pogodę na plażowanie, a nie na pływanie. Jest bardzo gorąco, ostre słońce, to niebezpieczne dla zawodników, którzy nie mieli tak dużego kontaktu ze słońcem - opisała.

Na tym wcale nie koniec. O ile jeden z zewnętrznych basenów ładnie się prezentuje, o tyle na całej długości ma głębokość zaledwie... 1,4 metra. 

- To wiąże się z tym, że nie możemy wykonać żadnych elementów technicznych, ewentualnie możemy zrobić nawrot, ale też niezbyt dokładnie. To szczególnie ważne dla zawodników, którzy mocno wykorzystują pływanie pod wodą i siły wyporu wody. Rysujemy po dnie, nie ma mowy o startach z słupka, bo to grozi skręceniem kręgosłupa - wyjaśniła Tchórz.

Zobacz też:
Tokio 2020. Odbyło się spotkanie ostatniej szansy. Wiemy, co z szóstką polskich pływaków!
Tokio 2020. "Lenistwo, nieudolność". Ostre słowa po skandalu z polskimi pływakami

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (4)
 • Ablafaka Zgłoś komentarz
  Przepisy dopuszczają baseny o głębokości 1.2 metra do 3.5 metra. W Atenach basen miał 1.5 metra głębokości i nikt sobie krzywdy nie zrobił, wg. wszelkich informacji kryty basen w Tokio
  Czytaj całość
  ma 50 metrów długości, 25 szerokości i 3 metry głębokości. Jeśli chodzi o otwarty basen, na prawie każdych IO jest otwarty. Co do skręcenia kręgosłupa, mam nadzieję że Tchórz ma wykształcenie medyczne i wie co mówi, bo skok ze słupka do basenu (taki jak wykonują pływacy) nie wystarczy do tego, może jakby w tym czasie jeszcze zrotowała kręgosłup tak że biodra byłyby "prosto" a odcinek piersiowy skręcony mocno w lewo czy prawo, to udałoby jej się skręcić kręgosłup a i samo skręcenie kręgosłupa nie jest bardzo poważnym urazem, fakt nie jest to przyjemne ale powrót do pełnego zdrowia nie jest trudny. Tchórz zapewne chodzi o zwichnięcie kręgosłupa a to co innego niż skręcenie kręgosłupa i jest to dość poważny uraz :)
  • kirsan Zgłoś komentarz
   Jak wam sie warunki tej wycieczki nie podobaja to wracajcie w czym problem.
   • Adela Rozen Zgłoś komentarz
    Nie dość że nie uczestniczą w igrzyskach to jeszcze narzekają na organizacją Japończyków na bezpłatnej wycieczce...
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×