40 lat polskiego triathlonu. "Jesteśmy tam, gdzie wszystko się zaczęło"

W tym roku mija 40 lat od pierwszych zawodów triathlonowych w Polsce. Przy okazji Enea IRONMAN 70.3 Poznań planowane są atrakcje dla społeczności triathlonowej. Powstało wideo z archiwalnymi materiałami i wypowiedziami pionierów tej dyscypliny.

Mateusz Puka
Mateusz Puka
Materiały prasowe
- Jesteśmy tam, gdzie wszystko się zaczęło. 14 lipca 1984 roku ponad stu śmiałków wskoczyło do Jeziora Kierskiego, by rozpocząć rywalizację w pierwszych zawodach triathlonowych w Polsce. 40 lat później to miejsce znów żyje triathlonem, bo to właśnie tam odbywa się etap pływacki podczas Enea IRONMAN 70.3 Poznań! - Michał Drelich, dyrektor IRONMAN Poland.

W ramach obchodów 40-lecia polskiego triathlonu, w weekend Enea IRONMAN 70.3 Poznań (30 sierpnia - 1 września) planowane są spotkania z legendami tej dyscypliny w naszym kraju. Niewykluczone, że niektórych uczestników pamiętnego triathlonu w Kiekrzu z 1984 roku zobaczymy też na trasie poznańskich zawodów jako uczestników rywalizacji sztafetowej. Miejsce w takiej drużynie będzie można wylicytować, a wpłacona kwota zostanie przekazana na cele charytatywne.

Organizatorzy zawodów planują także regularnie wspominać najważniejsze postacie i wydarzenia w polskim triathlonie z ostatnich czterech dekad. Na początek powstało specjalne video z licznymi materiałami archiwalnymi, w którym głos oddano pionierom tej dyscypliny w naszym kraju, pamiętającym pierwsze zawody z 1984 roku.

ZOBACZ WIDEO Mocne zakończenie tegorocznego cyklu IRONMAN. Walczono o kwalifikacje na MŚ

O swoich pierwszych doświadczeniach i anegdotach związanych ze startami w triathlonie opowiada w nim m.in. Jerzy Górski, mistrz świata na podwójnym dystansie IRONMAN i żywa legenda polskiego triathlonu.

- Ktoś mówił, że woda ma 14 stopni. Ktoś inny wszedł i mówi, że na pewno nie, że jest zimniejsza. W końcu ktoś krzyczy: "A jakie to ma ku**a znaczenie!? I tak wchodzimy!" - Jerzy Górski.

O tym, jak dawniej wyglądały treningi i przygotowania do triathlonu wspomina także Ela Krakowiak - pierwsza Polka, która ukończyła zawody IRONMAN.

- W tamtych czasach to była partyzantka. Nie mieliśmy trenerów. Każdy coś wiedział o jakiejś dyscyplinie. Ja wiedziałam coś o pływaniu, ktoś inny o rowerze czy treningu biegowym i tak próbowaliśmy to wszystko połączyć - Ela Krakowiak.

Swoje spojrzenie na polski triathlon z perspektywy 40 lat jego istnienia przedstawia też Jerzy Bednarz, który był organizatorem pierwszych zawodów w podpoznańskim Kiekrzu.​ - Po prostu dobrze, że staliśmy się normalnym krajem i mamy również to, co mają inni. I się bawią, my też! - Jerzy Bednarz.

Enea IRONMAN 70.3 Poznań wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 1 września br. W programie zawodów przewidziano rywalizacje na dystansach IRONMAN 70.3 i olimpijskim, a także towarzyszące głównym wydarzeniom zawody Pho3nix IRONKIDS Poznań, Swim Series Poland by AQUA SPEED i Night Run Poznań, czyli bieg nocny na dystansie 5 km.

Więcej informacji na www.ironmanpoznan.com.pl

The IRONMAN Group, właściciel marek IRONMAN, IRONMAN 70.3 oraz 5150 Triathlon Series, to największy operator masowych imprez sportowych na świecie, obsługujący rocznie ponad 1 mln uczestników imprez ze swojego globalnego portfolio.

W 2024 roku w Polsce odbędą się 3 wydarzenia pod szyldem IRONMAN:
- IRONMAN 70.3 Warsaw - 7-9 czerwca 2024;
- Enea IRONMAN 70.3 Gdynia - 2-4 sierpnia 2024;
- Enea IRONMAN 70.3 Poznań - 30 sierpnia-1 września 2024.

Dodatkowym akcentem będzie IRONMAN 70.3 Hradec Králové w terminie 16-18 sierpnia 2024.

Więcej informacji nt. zawodów IRONMAN w Polsce i Czechach można znaleźć na: www.ironmangdynia.pl, www.ironmanwarsaw.com, www.ironmanpoznan.com.pl oraz www.ironmanczech.com.

Czytaj więcej:
Niezwykłe biegi nocne w Warszawie, Gdyni i Poznaniu
Polska edycja słynny zawodów w TOP5 na świecie

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×