Magnez - właściwości, objawy niedoboru, funkcje w organizmie

Materiały prasowe / Magnez - właściwości, objawy niedoboru, funkcje w organizmie
Materiały prasowe / Magnez - właściwości, objawy niedoboru, funkcje w organizmie

Wśród wielu minerałów, które odgrywają kluczową rolę w organizmie, znajduje się m.in. magnez. Ponieważ wpływa na wiele istotnych procesów biochemicznych, należy zadbać o jego prawidłowy poziom.

W tym celu warto stosować odpowiednio dobraną suplementację, która pozwala na dostarczenie organizmowi niezbędnych dawek magnezu.

Magnez - właściwości, objawy niedoboru, funkcje w organizmie
Magnez - właściwości, objawy niedoboru, funkcje w organizmie

Rola magnezu w organizmie

Nie bez przyczyny o magnezie mówi się jako o życiowym pierwiastku. O jego roli w organizmie najdobitniej świadczy fakt, że uczestniczy w ok. 300 reakcjach biochemicznych, które wpływają na wiele aspektów codziennego funkcjonowania. Jednym z jego najważniejszych funkcji jest stabilizacja układu nerwowego – uspokaja, redukuje stres, sprzyja lepszemu wypoczynkowi i poprawia regenerację. Z tego względu magnez jest szczególnie istotny dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Jeśli zaliczasz się do nich, w zapewnieniu odpowiednich dawek pomoże Ci dobrze dobrana suplementacja.

O prawidłowy poziom tego pierwiastka powinny zadbać w szczególności osoby cierpiące na problemy z układem sercowo-naczyniowym, na którego funkcjonowanie ma korzystny wpływ. Suplementacja magnezu pozwala na obniżenie ciśnienia tętniczego i prawdopodobieństwa zawału serca, dlatego może mieć charakter profilaktyczny. Jako że związek ten uczestniczy w rozkładzie węglowodanów, białek i tłuszczy, odpowiada za prawidłowe działanie układu trawiennego. Rola magnezu polega także na wspomaganiu rozwoju kości, włosów, skóry i zębów oraz stabilizowaniu działania nerek i tarczycy.

Suplementacja magnezu u kobiet

Suplementacja magnezu odgrywa bardzo ważną rolę u kobiet. Wynika to z faktu, że w rezultacie menstruacji spada jego stężenie w organizmie, co powoduje uciążliwe dolegliwości bólowe. Aby im zapobiec, warto sięgnąć po preparaty z zawartością magnezu, które umożliwiają dostarczenie organizmowi odpowiednich dawek. W rezultacie ból pojawiający się w trakcie menstruacji staje się mniej odczuwalny lub wręcz całkowicie znika.

Suplementacja magnezu jest tym bardziej polecana, jeśli kobieta stosuje leki hormonalne, ponieważ powodują one jego obniżenie. Również w okresie starania się o dziecko należy zapewnić organizmowi odpowiednie dawki tego pierwiastka, ponieważ ułatwia zajście w ciążę. Z kolei już w jej trakcie umożliwia dziecku prawidłowy rozwój, ponieważ jest jednym z elementów budulcowych łożyska. Kobiety, ale też mężczyźni doceniają korzystny wpływ magnezu na wygląd, gdyż jego suplementacja przekłada się na dobry stan skóry, włosów i paznokci.

Magnez powinien być istotnym elementem diety osób aktywnych fizycznych, ponieważ zapewnia dobrą witalność. Ponadto dzięki niemu organizm szybciej się regeneruje po ciężkich ćwiczeniach i ma więcej energii do wysiłku. Jego suplementacja poprawia wytrzymałość, umożliwiając tym samym optymalne, efektywne treningi nawet przy dużej częstotliwości. Zdecydowanie warto polecić magnez każdemu, kto prowadzi aktywny tryb życia, a także kobietom i osobom, które z uwagi na niezbilansowaną dietę mogą mieć problem z dostarczeniem go do organizmu w prawidłowych ilościach.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem SFD

Źródło artykułu: