Na podnośniku, ze sprayem w ręku. Nietypowa akcja z mistrzynią olimpijską

PAP / Wojtek Jargiło / Na zdjęciu: Aleksandra Mirosław
PAP / Wojtek Jargiło / Na zdjęciu: Aleksandra Mirosław

Aleksandra Mirosław w rodzinnym Lublinie ma własny mural. Po igrzyskach olimpijskich trzeba było go zaktualizować. Złota medalistka wzięła sprawy we własne ręce.

W tym artykule dowiesz się o:

Mistrzyni olimpijska Aleksandra Mirosław, specjalizująca się we wspinaczce na czas, wpisała swój najnowszy rekord świata - 6,06 sekundy - na muralu w Lublinie. Mural przedstawia trasę jej wspinaczki w skali 1:1 i powstał w ramach pracy doktorskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS). Wyjątkowe dzieło łączy elementy sportu i sztuki, przybliżając mieszkańcom miasta osiągnięcia jednej z najbardziej utytułowanych polskich wspinaczek.

Mural, który znajduje się na tylnej fasadzie kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 55 w Lublinie, został zaprojektowany przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. Na ścianie pierwotnie widniał rekord świata Mirosław z 2023 roku wynoszący 6,24 sekundy. Jednak po dwukrotnym pobiciu tego wyniku podczas kwalifikacji olimpijskich w Paryżu, Mirosław wpisała na mural nowy rekord - 6,06 sekundy, który ustanowiła w drugim biegu.

W środę, w obecności autora muralu Michała Ćwieka, Aleksandra Mirosław osobiście naniosła nowy rekord za pomocą czarnej farby w sprayu. - Teraz już naprawdę jestem częścią tego miasta. Jestem rodowitą lublinianką, tu się urodziłam, tutaj mieszkam. Pozostaje mi życzyć sobie i wam, żebyśmy się tutaj spotykali pod tym muralem i poprawiali ten czas wspólnie - powiedziała z uśmiechem mistrzyni.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Ależ forma Justyny Kowalczyk-Tekieli. Nagranie z finiszu robi wrażenie!

Sam mural to nie tylko imponujący obraz wspinaczki, lecz także interaktywne dzieło. Na fasadzie budynku namalowanych jest 16 postaci Mirosław, odwzorowanych w rzeczywistej skali, które pokazują kolejne fazy wejścia na ścianę o wysokości 15 metrów.

Każdy detal, od chwytów po stopnie i oznaczenia wysokości, został dokładnie odwzorowany. Graficzne przedstawienie twórca wzbogacił o technologię 3D i elementy rozszerzonej rzeczywistości (AR). Za pomocą skanowania QR, osoby oglądające mural mogą zobaczyć animację 3D przedstawiającą bieg mistrzyni, zsynchronizowany z obrazem na ścianie.

Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Tworzenie muralu było częścią pracy doktorskiej Michała Ćwieka realizowanej w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS. - Mirosław, drobna dziewczyna, 1,62 m wzrostu, która ma nadludzką siłę i w sześć sekund wbiega na 15-metrową ścianę, jest dla mnie niesamowicie inspirującą postacią - mówił Ćwiek w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Dzieło powstało przy użyciu zaawansowanych technologii, w tym zdjęć wykonanych dronem oraz nowoczesnych narzędzi graficznych.

Komentarze (0)