Zatrzymały Polkę, podzieliły się medalami

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Yahya Arhab / Amit Elor w igrzyskach olimpijskich Paryż 2024
PAP/EPA / Yahya Arhab / Amit Elor w igrzyskach olimpijskich Paryż 2024

Amit Elor wywiązała się z roli faworytki i zdobyła złoto w zapasach w igrzyskach olimpijskich 2024. Amerykanka pokonała w ćwierćfinale Wiktorię Chołuj. Po brąz sięgnęła ponadto Buse Cavosoglu Tosun, która eliminowała Polkę w repasażach.

Amit Elor rządziła od początku turnieju olimpijskiego w kategorii 68 kilogramów. Złote dziecko amerykańskich zapasów postawiło "kropkę nad i" i zapewniło sobie mistrzostwo w finale z Meerim Żumanazarową z Kirgistanu. Poza wspomnianą już Buse Cavosoglu Tosun, z brązowego medalu mogła cieszyć się Nanoka Ozaki z Japonii, która nie pozwoliła stanąć na podium Blessing Oborududu.

W kategorii 60 kilogramów mężczyzn najlepszym zapaśnikiem igrzysk olimpijskich 2024 został Kenichiro Fumita. W finale Japończyk zwyciężył z Liguo Cao z Chin. Generalnie całe podium zajęli zapaśnicy z Azji, ponieważ po brązowe medale sięgnęli Se Ung Ri z Korei Północnej oraz Żolaman Szarszenbekow z Kirgistanu.

We wtorek wieczorem zostały rozdane również medale w innej męskiej kategorii. Tym razem 135 kilogramów. Mijain Lopez z Kuby zwyciężył w latynoskim finale z Yasmanim Acostą Fernandezem z Chile. Po brązie dla Lingzhe Menga z Chin oraz Amira Mirzazadeha z Iranu.

W trzech innych kategoriach zostały obsadzone finały. I tak, w kategorii 77 kilogramów o złoto powalczą Nao Kusaka z Japonii z Demeu Żadrajewem z Kazachstanu. Artur Aleksanjan z Armenii i Mohamadadi Saravi z Iranu stoczą walkę o mistrzostwo w kategorii 97 kilogramów. Do finału kategorii 50 kilogramów kobiet awansowały Vinesh Vinesh z Indii oraz Sarah Hildebrandt ze Stanów Zjednoczonych.

Zapasy w igrzyskach olimpijskie 2024:

Kategoria 60 kilogramów mężczyzn:

Finał: Kenichiro Fumita (Japonia) - Liguo Cao (Chiny) 4-1

O brąz: Żoloman Szarszenbekow (Kirgistan) - Mehdi Mohsen Nejad (Iran) 3-1 Se Ung Ri (Korea Północna) - Raiber Jose Rodriguez Orozco (Kolumbia) 8-0

Kategoria 77 kilogramów mężczyzn:

Półfinały: Nao Kusaka (Japonia) - Małchas Amojan (Armenia) 3-1 Demeu Żadrajew (Kazachstan) - Sanan Sulejmanow (Azerbejdżan) 6-1

Kategoria 97 kilogramów mężczyzn:

Półfinały: Artur Aleksanjan (Armenia) - Gabriel Alejandro Rosillo Kindelan (Kuba) 5-3 Mohamadadi Saravi (Iran) - Mohamed Gabr (Egipt) 6-0

Kategoria 130 kilogramów mężczyzn:

Finał: Mijain Lopez (Kuba) - Yasmani Acosta Fernandez (Chile) 6-0

O brąz: Amin Mirzazadeh (Iran) - Sabah Szariati (Azerbejdżan) 4-0 Lingzhe Meng (Chiny) - Abdellatif Mohamed (Egipt) 5-2

Kategoria 50 kilogramów kobiet:

Półfinały: Vinesh Vinesh (Indie) - Yusneylis Guzman Lopez (Kuba) 5-0 Sarah Hildebrandt (USA) - Otgonjargal Dolgorjav (Mongolia) 5-0

Kategoria 68 kilogramów kobiet:

Finał: Amit Elor (USA) - Meerim Żumanazarowa (Kirgistan) 3-0

O brąz: Buse Cavosoglu Tosun (Turcja) - Sol Gum Pak (Korea Północna) 4-2 Nonoka Ozaki (Japonia) - Blessing Oborududu (Nigeria) 3-0

Źródło artykułu: WP SportoweFakty