Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zatrważające wieści z Iranu. Kolejny zapaśnik skazany na karę śmierci!

Mehdi Ali Hosseini to kolejny zapaśnik, który może zostać stracony. Został on aresztowany w 2015 roku i oskarżony o morderstwo. Rodzina ofiary odmówiła ułaskawienia. Wcześniej na śmierć skazany został Navid Afkari.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Mehdi Ali Hosseini YouTube / Na zdjęciu: Mehdi Ali Hosseini

Iran to kraj, w którym obowiązuje jeden z najostrzejszych systemów prawnych na świecie. Kilka miesięcy temu sportowym światem wstrząsnęła informacja o straceniu Navida Afkariego, którego skazano na karę śmierci za zasztyletowanie ochroniarza podczas antyrządowych protestów. Wtedy w sprawę zaangażował się prezydent USA Donald Trump i Amnesty International. Na nic się to zdało, religijna dyktatura była bezlitosna. Nie było dowodów, a pierwsze przyznanie się do winy wymuszono torturami. Tuż przed śmiercią Afkari mówił, że to zemsta reżimu za udział w demonstracjach.

Kolejnym sportowcem, który ma problemy z prawem jest Mehdi Ali Hosseini. 29-latek w 2015 roku został aresztowany i oskarżony o morderstwo. Wraz z kilkoma innymi osobami brał udział w bójce. Jak relacjonuje "Daily Mail", irański zapaśnik prawdopodobnie zostanie stracony, gdyż rodzina ofiary odmówiła ułaskawienia. W myśl irańskiego prawa, opartego na prawie religijnym, obowiązuje zasada "życie za życie", chyba, że rodzina ofiary zgodzi się przyjąć rekompensatę i daruje życie skazanego.

Opozycjonista Ali Safavi - urzędnik komisji do spraw zagranicznych Narodowej Rady Irańskiego Ruchu Oporu - przyznał, że krytycy reżimu "zdecydowanie potępiają rządzącą dyktaturę religijną za zamiar wykonania egzekucji". - Sprzeciwiamy się karze śmierci. Jak widać po ostatnich czterech dekadach, reżim duchowny wykorzystuje egzekucje do zaszczepienia w społeczeństwie atmosfery terroru - powiedział Safavi, którego cytuje "Arab News". 

Ludność w Iranie coraz częściej nie ukrywa swojego niezadowolenia z rządów reżimu. Protesty są tłumione, a przeciwnicy polityczni skazywani są na śmierć. Tamtejszy system prawny jest bezlitosny. Śmierć za śmierć - tak jak w przypadku Afkariego, tak może być z Hosseinim. Dla władz nie jest ważne, że egzekucja wykonana zostanie na osiągającym sukcesy sportowcu.

Krytycy zwracają uwagę na to, że irańscy przywódcy egzekucje przeprowadzają z rażącym naruszeniem międzynarodowych standardów. Mają zastrzeżenia do sądowego procesu. W obronę Hosseiniego włączają się znani irańscy sportowcy, ale to na nic. Decyzja została już podjęta.

O wycofanie się z egzekucji apeluje Hamid Mohammad Soryan Reihanpour, irański mistrz olimpijski z Londynu. Opozycja uważa, że Hosseini, który krytykował władze, mógł zostać wrobiony w morderstwo. Takie same zarzuty wobec rządzących były w przypadku skazania Afkariego. W tle są słowa o łamaniu praw człowieka. - Cisza i bezczynność ze strony instytucji międzynarodowych ośmieliły reżim do przyspieszenia przestępczych egzekucji - dodał Safavi.

Afkari został stracony we wrześniu ubiegłego roku. Oskarżono go o zasztyletowanie ochroniarza podczas antyrządowych protestów. Skazano też jego braci. Vahid otrzymał karę 56 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, Habib - 24 lat i 3 miesięcy. Wszystkim zarzucano przestępstwa związane z naruszaniem bezpieczeństwa narodowego podczas ogólnokrajowych protestów.

Czytaj także:
Boks. Tomasz Adamek wraca na ring! "Góral" zdradził datę powrotu
MMA. KSW 58. Paweł Polityło zmierzy się z Dawidem Martynikiem

Oglądaj Polsat Boxing Night w WP Pilot

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (4):
 • --iki-- Zgłoś komentarz
  ja sadze polscy opozycjinisci z lechem w i jego swita z magdaleny powinni tam pojechac w koszulkach konstytucja i zajac mownice w meczecie czetajac list protestacyjny w imieniu wszyskich
  Czytaj całość
  strajkujących kobiet
  • Bob Shakalaka Zgłoś komentarz
   Tak z ciekawości o Wielki Cenzorze z SF- co takiego jest niedobrego w tym poście który został skasowany a który poniżej ponownie prezentuję? Jakieś wulgaryzmy może? Wycieczki osobiste?
   Czytaj całość
   Obrażanie? "Mowa nienawiści"? No bardzo ciekawy jestem... Może jeśli masz na te sprawy odmienny pogląd to go po prostu tutaj zaprezentuj a nie kasuj innym postów jak anonimowa pi....zda? Skasowany post: Nie znam sprawy więc się stricte do niej nie odnoszę, ale bardziej ogólnie... Rozmyślne morderstwo i kara śmierci dla mordercy nie wydaje mi się doprawdy czymś zatrważającym. Brzmi bardziej jak...coś zwyczajnego coś... sprawiedliwego? Skoro ktoś za to że odbiera drugiemu człowiekowi wszystko, kończy jego istnienie i sam w efekcie w wyniku kary kończy swoje to jest to raczej naturalna kolej rzeczy? Dla mnie zatrważający jest raczej fakt że taki np Breivik ma się wciąż dobrze i jest bardziej celebrytą niż więźniem, a jego ofiary gniją w kilkudziesięciu grobach w całej Norwegii. To akurat sprawiedliwość po norwesku której nie czepia się Amnesty International...
   • nitro8 Zgłoś komentarz
    ej witczyk ale o co ci chodzi ? to nie sportowiec, tylko MORDERCA
    • marolstar Zgłoś komentarz
     ale dwie rzeczy mi się podobają, po1 nie ma świętych krów, nie liczą się zasługi- jak zawiniłeś to powinieneś ponieść karę. U nas też to by się przydało np: jak Sasin bezprawnie
     Czytaj całość
     wydał 70 mil zł to teraz powinien to zwrócić (a u nas kombinowano z ustawą abolicyjną tylko na szczęcie Ziobro się przeciwstawił - z wiadomych powodów bo chce trzymać Sasina w garści). Po 2- jeżeli ktoś zabija to powinien byś świadomy że jego też to może spotkać a prawo łaski przysługuje rodzinie ofiary co jest dla mnie jak najbardziej logiczne.
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×