Pierwszego dnia były spore problemy z wiatrem, który był dość słaby. W tej sytuacji sędziowie zdecydowali się na rozegranie wyścigów slalomowych. Najlepiej z Polaków spisała się Maja Dziarnowska, która w swojej grupie wygrała dwa wyścigi, raz była druga i raz trzecia. W efekcie po pierwszym dniu Polka zajmuje 3 miejsce w klasyfikacji generalnej.
- Długo czekaliśmy na wyścigi, bo sędziowie zdecydowali się rozegrać na naszej trasie najpierw wyścigi mężczyzn. Skończyłyśmy bardzo późno, do 18:30 byłyśmy na wodzie. Jutro zaczynamy o 8:30 rano, więc jest intensywnie od samego początku. Jestem zadowolona z dzisiejszego ścigania, cieszę się, że w sprzęcie wszystko gra, ja też zachowuję spokój i liczę, że tak się utrzyma do końca - mówi Maja Dziarnowska.
[b]
[/b]
Wśród mężczyzn najlepiej pierwszego dnia zaprezentował się Radosław Furmański, który zanotował trzy świetne wyścigi zajmując w nich dwa razy 2 miejsce i raz trzecie i raz 12. W "generalce" Polak jest wysoko, na 15 miejscu.
- Był to udany dzień. Poza drugim wyścigiem, bardzo dobrze startowałem, co szczególnie mnie cieszy, bo przed regatami, gdy trenowaliśmy na Gardzie, wiał bardzo silny wiatr i nie mieliśmy możliwości trenowania slalomu. Starty były dzisiaj kluczem. Jeśli po starcie udało się utrzymać dystans, to już na trasie niewiele się działo i można było utrzymać dobrą pozycję do samej mety. Punktacja w regatach jest trochę skomplikowana, bo miejsce na mecie mnożone jest razy dwa i od wyniku odejmuje się jeden punkt. Nie ma co jednak na razie patrzeć na punkty, trzeba skupiać się na każdym wyścigu, to dopiero początek regat, jeszcze wszystko przed nami - mówi Radosław Furmański.
WYNIKI POLAKÓW
Kobiety
3 - Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski/PGE Sailing Team Poland)
22 - Zofia Klepacka (Sailing Legia)
46 - Maja Kuchta (Sopocki Klub Żeglarski)
Mężczyźni
15 - Radosław Furmański (KS AZS AWFIS Gdańsk/PGE Sailing Team Poland)
30 - Pawel Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski/PGE Sailing Team Poland)
36 - Kamil Manowiecki (Sopocki Klub Żeglarski/PGE Sailing Team Poland)
46 - Maciek Rutkowski (AZS Sailing Team Poznań/PGE Sailing Team Poland)
51 - Piotr Myszka (KS AZS AWFIS Gdańsk)
62 - Dominik Lewinski (Gdański Klub Żeglarski)
70 - Michal Polak (Gdański Klub Żeglarski)
93 - Tomasz Romanowski (AZS Sailing Team Poznań)
Wyniki:
https://iqeuropeans2022.sailti.com/.../races/race-resultsall
IQFoil to nowa klasa windsurfingowa, która na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu zastąpi klasę RS:X, w której polscy windsurferzy zdobyli dwa brązowe medale olimpijskie. Dokonali tego w Londynie Przemysław Miarczyński i Zofia Klepacka. To już jednak historia, a nowa klasa, jaką jest iQFoil spowodowała, że światowa czołówka w windsurfingu olimpijskim mocno się przetasowała. Doszło wielu nowych zawodników z innych klas, którzy odpowiednio wcześniej zaczęli pływać w nowej klasie, a ci, którzy do samego końca walczyli o udział w opóźnionych o rok Igrzyskach Olimpijskich w Tokio muszą teraz nadrabiać „stracony” czas. W takiej sytuacji są m.in. wielokrotni medaliści mistrzostw świata i Europy, Zofia Klepacka i Piotr Myszka.
- Ja oczywiście nie mam jeszcze wysokich aspiracji, to będą moje drugie regaty na iQFoilu, dopiero zdobywam doświadczenie. Po igrzyskach miałem chwilę przerwy na odpoczynek i przeorganizowanie swojego sportowego życia i w sumie dopiero niedawno zacząłem pływać w nowej klasie. Nie da się ukryć, że ci zawodnicy, którzy od razu przesiedli się z RS:X-a na iQFoila mają dużą przewagę nad tymi, którzy startowali na igrzyskach w klasie RS:X. Te dwa lata różnicy widać podczas regat i treningów. Ale dam z siebie wszystko, na pewno będzie to dla mnie kolejna nauka na nowej klasie. Trzymajcie kciuki za nas wszystkich - mówi Piotr Myszka.
Polacy w Torbole liczą na dobre wyniki, wszak od początku roku udowadniają, że potrafią pływać w ścisłej światowej czołówce. Świetny początek sezonu ma Maja Dziarnowska. Ambasadorka PGE Sailing Team Poland zdobyła niedawno brązowy medal w regatach Pucharu Świata na Majorce, a potem dołożyła srebro w regatach klas olimpijskich French Olympic Week.
- Mistrzostwa Europy to jedna z dwóch imprez tego sezonu. Jestem tu od tygodnia próbując poznać akwen, ale jest to bardzo trudny akwen do pływania. Poranny wiatr od brzegu jest bardzo nieprzewidywalny, popołudniowy wiatr też mocno kręci. Stawka jest bardzo liczna i silna, przyjechali wszyscy najlepsi, nie tylko z Europy, ale też ze świata. Czuję się bardzo dobrze przygotowana, czuję że jestem w formie i teraz tylko albo aż trzeba to przełożyć na dobre pływanie w wyścigach - mówi Maja Dziarnowska.
Medalistów mistrzostw Europy w klasie iQFoil poznamy w niedzielę 22 maja.
Strona mistrzostw:
https://iqfoilclass.org/iqeuropeans2022/