MP Juniorów: trudne warunki podczas drugiego dnia regat

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / PZŻ
Materiały prasowe / Robert Hajduk / PZŻ
zdjęcie autora artykułu

Sobotnie zmagania w Górkach Zachodnich w Gdańsku były dla 279 żeglarzy rywalizujących w mistrzostwach Polski juniorów oraz w krajowym championacie w formule otwartej w klasach OK Dinghy i Laser Radial oraz Europa prawdziwą próbą charakterów.

Drugiego dnia regat zawodnicy musieli zmagać się z silnym wiatrem, wysoką falą, zimnem oraz deszczem.

- Warunki są naprawdę wymagające - stwierdziła Magdalena Kwaśna. Te przeciwności nie przeszkodziły jednak reprezentantce CHKŻ Chojnice w zdecydowanym prowadzeniu w klasie Laser Radial. Kwaśna jest bowiem jedyną zawodniczką, która podczas tych regat wygrała komplet wyścigów. - Nieskromnie powiem, że jestem w dobrej formie i w żadnym starcie nie miałam większych problemów z odniesieniem zwycięstwa - stwierdziła.

W pierwszym piątkowym wyścigu 17-letnia żeglarka została jednak początkowo sklasyfikowana na 13. pozycji. - Sędziowie popełnili wówczas błąd. Przed nami wystartowali rywalizujący w tej klasie mężczyźni, a ja kilku z nich zdołałam wyprzedzić i dlatego przypisano mi taką lokatę. Później arbitrzy skorygowali tę pomyłkę - wyjaśniła.

Pod koniec maja Kwaśna okazała się najlepsza w Pucku w Pucharze Polskiego Związku Żeglarskiego i jeśli wygra gdańskie zawody, zapewni sobie udział w mistrzostwach świata juniorów ISAF, które na przełomie grudnia i stycznia odbędą się w malezyjskiej miejscowości Langkawi.

- To nie są moje jedyne sportowe plany. W czwartek również w Górkach Zachodnich rozpoczną się mistrzostwa Polski seniorek, w których także zamierzam wystartować. W zeszłym roku zajęłam trzecie miejsce i teraz również po cichu liczę na medal. Wolę co prawda rywalizować w mocnym wietrze, ale w seniorskiej flocie dziewczyny są lepiej przygotowane pod względem fizycznym i silniejsze ode mnie, dlatego wydaje mi się, że korzystniejszy byłby dla mnie umiarkowany wiatr. Później skoncentruję się na treningach przed mistrzostwami świata, natomiast na początku przyszłego roku zamierzam trochę przystopować. Chodzę w Gdańsku do III Liceum Ogólnokształcącego i w maju czeka mnie matura, do której chcę się solidnie przygotować - skomentowała żeglarka CHKŻ Chojnice.

Na drugie miejsce w klasie Laser Radial w gronie 18. zawodniczek awansowała czwarta po pierwszym dniu 16-letnia Natalia Stawiarska (MKS Dwójka Warszawa), która w sobotę musiała uznać wyższość tylko liderki. Trzecia jest licząca 18 lat Agnieszka Dubiel (TS Kuźnia Rybnik).

Do zmiany lidera doszło natomiast w klasach 29er i 420 - pierwsi sobotnią rywalizację zakończyli właśnie przedstawiciele klasy 29er. Nie tylko prowadzenie, ale także miejsce na podium stracili Wojciech Stolarczyk i Damian Knorps (Baza Mrągowo), natomiast na pierwszą pozycję awansowali Michał Sawicki i Mikołaj Jaworski (YKP Gdynia). Trzecią lokatę w gronie 13 załóg utrzymali Mikołaj Staniul z Kajetanem Jabłońskim - załogi YKP Gdynia przedzielił duet Bazy, Paweł Jakubowski i Mikołaj Mickiewicz.

Z kolei w klasie 420 nowymi liderkami zostały Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) i Hanna Dzik (YKP Gdynia), a prowadzący po trzech piątkowych wyścigach Michalina Wróblewska (KS Spójni Warszawa) i Marcel Krajewski (MKS Dwójka Warszawa) spadli na piątą pozycję.

W piątek Szmit i Dzik zajmowały pierwsze miejsce, ale zostały zdyskwalifikowane w trzecim, wygranym przez siebie starcie, przez co spadły na drugą pozycję. Sobotnie zmagania ten duet rozpoczął od pierwszej i drugiej pozycji, dzięki czemu awansował na pierwsze miejsce. W trzecim wyścigu uplasował się jednak na czwartej pozycji. - Pod koniec rywalizacji trochę zabrakło nam sił. Na Zatoce Gdańskiej była spora fala, a w takich warunkach masa i siła fizyczna odgrywają kolosalne znaczenie. W tej stawce jesteśmy jedną z najlżejszych załóg. Zdecydowanie łatwiej pływa się w takich warunkach chłopakom, z których każdy jest od nas cięższy co najmniej 20 kilogramów. Poza tym było przeraźliwie zimno, wręcz lodowato. A niską temperaturę potęgował deszcz. W czasie wyścigów, kiedy się intensywnie pracuje, nie odczuwa się chłodu, jednak w przerwach pomiędzy startami nie było zbyt przyjemnie – oceniły liderki.

Tego dnia najlepiej w stawce 34 załóg radzili sobie jednak Marcin Urbański i Paweł Krysiak (Spójnia Warszawa) – pierwsza, druga i trzecia lokata dały im awans na drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium plasuje się kolejny duet Spójni Grzegorz Olko i Stanisław Rymkiewicz.

Niewielkie zmiany nastąpiły w klasie RS:X. Prowadzenie utrzymali 18-letnia Michalina Bujnowska (YKP Warszawa) i jej rówieśnik Mateusz Grochowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). W kategorii juniorów, w której ściga się 26 deskarzy, kolejność czołowej trójki nie zmieniła się. Drugą pozycję utrzymał Krzysztof Miedzierski (GKŻ Gdańsk), a trzeci nadal jest Marcel Jagniewski (SKŻ Ergo Hestia). Ten tercet ma nad resztą stawki dość wyraźną przewagę.

Z kolei w gronie 11 juniorek nastąpiła roszada na dwóch kolejnych miejscach na podium – na drugie awansowała młodsza dwa lata od liderki Iga Skorupska (GKŻ Gdańsk), a na trzecie spadła 15-letnia Weronika Marciniak (SKŻ Ergo Hestia).

W klasie Europa Jan Pic (ŻMKS Poznań) zrównał się punktami z prowadzącym Łukaszem Włochem (KŻ Mewa Poznań). W sobotę ta dwójka ponownie tasowała się na mecie. O ile jednak w piątek Włoch był dwa razy pierwszy i drugi, o tyle drugiego dnia zmagań te proporcje zmieniły się na korzyść Pica. Na trzeciej pozycji nadal plasuje się Szymon Ruban (MKS Dwójka Warszawa). Wśród juniorów pierwszy jest Szymon Winiarski (YKP Kraków), drugi Bartosz Ptak, a trzeci Krzysztof Matysik (obaj WKŻ Wolsztyn). Klasyfikację juniorek otwiera natomiast Eliza Piechocka (WKŻ), a kolejne miejsca zajmują Joanna Małyszka (KŻ Mewa Poznań) i Karina Domagała (WKŻ).

Z kolei w klasie OK Dinghy popis żeglowania dał 51-letni Paweł Pawlaczyk. Dzięki dwóm zwycięstwom i drugiej lokacie reprezentant JKW Poznań awansował na pierwsze miejsce. Drugi w stawce 14 żeglarzy jest najlepszy z juniorów, 18-letni Dawid Kania (ŻLKS Poznań), a trzeci starszy od niego o 30 lat Tomasz Gaj (MKS Dwójka Warszawa), który był liderem po pierwszym dniu regat.

Nie zmieniła się natomiast czołowa trójka w rywalizacji mężczyzn w klasie Laser Radial. Pierwszy w stawce 75 żeglarzy jest Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa), a za nim plasują się Tadeusz Kubiak i Jakub Rodziewicz (obaj SEJK Pogoń Szczecin). W sobotę 34-letni Rudawski wygrał w Gdańsku trzy wyścigi i powiększył przewagę nad najgroźniejszymi konkurentami. Za pokonanego nie chce jednak uznać się młodszy o 13 lat Kubiak, który w każdym starcie dopłynął na metę na drugiej pozycji. Trzeci w generalnej klasyfikacji Rodziewicz jest jednocześnie liderem w kategorii juniorów. Drugie miejsce zajmuje Tomasz Lobert (JKW Poznań), a za nim plasuje się Wojciech Lipke (SEJK Pogoń).

Niedziela będzie ostatnim dniem mistrzostw. W klasie 29er do rozegrania pozostały trzy, natomiast w innych po dwa wyścigi.

Pełne wyniki dostępne na stronie: mistrzostwa.pya.org.pl/wyniki

Źródło artykułu: