MŚ w klasie RS:X: gorszy dzień Białeckiej, Klepacka odrobiła część strat

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) po słabszym dniu spadła na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata w klasie RS:X w Omanie. Spadek zanotowała także Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa) i jest piąta.

Małgorzata Białecka piątkowe ściganie rozpoczęła od piątego miejsca. Później przytrafiły się jej dwie "wpadki" w postaci miejsc dwudziestego piątego oraz siedemnastego i w klasyfikacji generalnej reprezentantka Energa Sailing Team Poland spadła z miejsca pierwszego na drugie. Z tej pozycji ruszy do sobotniego wyścigu medalowego.

Gosia mogła już dziś zapewnić sobie imienną kwalifikację do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, ale rywalizacja z Zofią Noceti-Klepacką rozstrzygnie się dopiero w sobotę. Zawodniczka YKP Warszawa co prawda była dziś szósta oraz dwukrotnie siódma i spadła z miejsca trzeciego na piąte, ale do Białeckiej traci tylko jedenaście punktów.

W wyścigu o olimpijski paszport liczyły się dla Polek trzy imprezy: Mistrzostwa Europy na Sycylii, regaty przedolimpijskie w Rio oraz trwające właśnie mistrzostwa świata w Omanie. Po dwóch pierwszych zawodach Małgorzata Białecka ma 15 pkt. Tuż za nią są Zofia Noceti-Klepacka 13 pkt. i Maja Dziarnowska - 12 pkt. Ta druga straciła już szanse wyjazd na igrzyska po tym jak nie awansowała do złotej grupy. Natomiast Klepacka, aby awansować musi w końcowej klasyfikacji trwających mistrzostw znaleźć się przynajmniej dwa miejsca przed Białecką. Przy takiej samej ilości punktów awansuje lepsze miejsce zajęte na regatach w Omanie.

Jesus Renedo / omansail.com/rsxoman
Jesus Renedo / omansail.com/rsxoman

Bezkonkurencyjna była dziś z kolei Chinka Peina Chen, która wygrała dwa wyścigi, a następnie minęła linię mety jako druga i wróciła na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Trzecia jest reprezentantka Wielkiej Brytanii Bryony Shaw, która była czwarta, piąta i pierwsza.

W złotej grupie rywalizuje jeszcze jedna Polka, Kamila Smektała (YKP Warszawa), która po miejscach siedemnastym, szesnastym oraz dwudziestym szóstym jest dwudziesta druga w ogólnej klasyfikacji zawodów.

Dobrze w grupie srebrnej radziła dziś sobie Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która po tym jak raz była czwarta i dwukrotnie szósta zajmuje szóste miejsce w swojej grupie, a w całych regatach jest trzydziesta szósta. Tuż za nią plasuje się Zuzanna Czuryło (AZS Poznań), która była dziś trzecia, jedenasta oraz siedemnasta. Młoda Polka nadal zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji młodzieżowej.

Hanna Zembrzuska (CŻ Szczecin) po miejscach jedenastym, osiemnastym i czternastym jest piętnasta, a w ogólnej klasyfikacji czterdziesta piąta. Miejsca za nią znajduje się zawodniczka klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot Agnieszka Bilska (miejsca 14, 12 i 8).

W sobotę pierwsza dziesiątka klasyfikacji generalnej wystartuje w wyścigu medalowym, który jest punktowany podwójnie, a reszta zawodniczek będzie ścigać się na takich samych zasadach jak do tej pory.

Maciej Frąckiewicz

Źródło artykułu: