Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Wystartował Nord CUP Gdańsk 2016!

Regaty Nord CUP Gdańsk 2016 (24.06-3.07.2016) rozpoczęły się na dobre. Po piątkowym inaugurującym wyścigu Orvaldi B8 Race, w sobotę starty rozpoczęły kolejne klasy - Delphia 24 i Scandinavia 650 oraz Europa, Finn i Hobie 16.
Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Bartosz Modelski

Chociaż pierwsze karty już rozdane, to różnice między zawodnikami są tak niewielkie, że nic nie jest jeszcze przesądzone. Bazą regat jest już tradycyjnie malowniczo położony AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w Gdańsku-Górkach Zachodnich.

Wyścig Orvaldi B8 Race to jedna z nowości tegorocznego Nord CUP’u. W piątek o godz. 19:00 aż 19 załóg wyruszyło w kierunku boi postawionej na południe od platformy LOTOS Petrobaltic na złożu B8. Trasę liczącą w sumie ok. 120 mil morskich pierwszy pokonał Sergey Pavlenko z załogą BLAGODARNOST'2 / RUS 5545, którzy przekroczyli linę mety w sobotę o godz. 14:23. Wcześniej, przed 7 rano, BLAGODARNOST'2 również półmetek przekraczał jako pierwszy.

Zanim jeszcze pierwszy z jachtów w wyścigu Orvaldi B8 Race przekroczył linię mety, w Górkach Zachodnich na wodę zeszły kolejne klasy, które rywalizowały na dwóch akwenach - Delphia 24 i Scandinavia 650 oraz Europa, Finn i Hobie 16. O godzinie 12:00, idealnie na dzisiejsze starty, ładnie się rozwiało, z dobrym, stabilnym wiatrem o sile 2-3 stopni w skali Beauforta. Piękne warunki żeglarskie umożliwiły sprawne rozegranie trzech wyścigów w każdej ze startujących dzisiaj klas. Około godziny 15:00 pogoda zaczęła się zmieniać i widać było nadciągającą burzę, w związku z czym komisje sędziowskie podjęły słuszną decyzję o zakończeniu sobotnich zmagań.

W klasie Delphia 24 na czoło wysunął się FlexiStav (5 punktów) z Pawłem Tarnowskim za sterem - dwukrotnie przekraczali linię mety tuż za SpeedYacht Team i wygrali wyścig numer trzy. Tuż za nimi plasuje się właśnie Tobiasz Zajączkowski i SpeedYacht Team (6 punktów), którzy w prawdzie dwukrotnie byli pierwsi, ale w trzecim wyścigu zajęli 4 pozycję. Na trzecim miejscu po trzech wyścigach znalazł się Waldemar Sałata i Star Telekom (8 punktów), ubiegłoroczny triumfator Nord CUP’u.

ZOBACZ WIDEO Olimpijska próba przed polskimi żeglarzami (źródło TVP)

Na starcie Scandinavia 650 stanęło 6 załóg z Polski i jedna z Niemiec. Właśnie załoga niemiecka na jachcie Wilson, której skipperem jest Walter Wullenweber, zajmuje po pierwszym dniu trzecie miejsce (8 pkt.). Tyle samo punktów, ale z jednym wygranym wyścigiem na koncie, który daje im aktualnie drugą pozycję, jest załoga Michała Kaczmarka ‘AFRIDO’. Natomiast pierwsza pozycja należy w tej chwili do załogi Marka Kloski na jachcie Hiab (4 pkt.), która dwa razy przepłynęła na metę najszybciej i raz na drugiej pozycji.

Wśród startujących w klasie Europa bezkonkurencyjny był dziś Krzysztof Matysik - rok temu na Nord CUPie zajął drugie miejsce, natomiast dziś wygrał wszystkie trzy dzisiejsze starty i obecnie jest liderem. Za nim plasują się kolejno Borys Boratyński (7 pkt.) i Jarosław Rapicki (12 pkt.).

Po raz kolejny licznie na regatach Nord CUP stawili się zawodnicy na ‘Finnach’. Pierwsze miejsce z 5 punktami zajmuje obecnie Bartosz Ptak, tuż przed Jeremim Zimnym. Obaj zawodnicy zgromadzili na koncie tę samą ilość punktów, ale Bartosz Ptak dwukrotnie przekraczał metę pierwszy. Rok temu w ostatecznej klasyfikacji lepszy był Jeremi Zimny - zwyciężył nordcupową rywalizację, zaś Bartosz Ptak był piąty, ale jak będzie w tym roku? To rozstrzygną starty w kolejnych dniach. Na trzeciej pozycji po trzech wyścigach znajduje się Andrzej Romanowski (rok temu szósty).

Klasa Hobie 16 rozgrywa w Górkach Zachodnich mistrzostwa Polski. Również wśród tych żeglarzy różnice są niewielkie - zaledwie 2 punkty dzielą od siebie kolejnych zawodników. Jak na razie najlepiej spisywał się Tymoteusz Cierzan (7 pkt.), zaś na kolejnych miejscach plasują się Bartłomiej Walencik (9 pkt.) i Dominique Bohdziewicz (11 pkt.), którzy spisują się znacznie lepiej niż w ubiegłym roku.

W niedzielę kolejne wyścigi. Zawodnicy w klasach Delphia 24 i Scandinavia 650 rozdzielą między sobą kolejne punkty Pucharu Polski, natomiast dla pozostałych załóg, które kończą zmagania w poniedziałek, będzie to drugi dzień rywalizacji. Zapraszamy do kibicowania i śledzenia aktualności na naszym facebookowym profilu, Regaty Nord CUP Gdańsk!

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×