KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zwycięzcy klas młodzieżowych w Nord CUP 2016

W czwartek rywalizację zakończyło najmłodsze pokolenie żeglarzy. Po trzech dniach startów przy słabym i umiarkowanym wietrze młodzież podzieliła między sobą laury w trzech klasach: Optymist GR A i B oraz Open BIC.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Bartosz Modelski - ze zbiorów Nord CUP

Dla wielu z nich były to jedne z pierwszych startów w życiu. Na Nord CUPie nie zabrakło emocji, taktyki i różnorodnej pogody: od upałów i słońca, przez lekkie i umiarkowane wiatry, bo burzę z ulewnym deszczem, która żegnała młodych sportowców tuż przed ceremonią rozdania nagród dla najlepszych.

Zatoka Gdańska jest lubiana przez żeglarzy ze względu na swoją różnorodność. Jednym z klubów startujących w regatach Optimistów podczas regat Nord CUP był K.S. Spójnia Warszawa. Jacek Turczynowicz, który trenuje młodych adeptów żeglarstwa z grupy A bardzo chwalił ten akwen.

- Już nie pierwszy raz przyjeżdżamy na zgrupowanie do Górek Zachodnich. Upatrzyliśmy sobie to miejsce właściwie trzy sezony temu i postanowiliśmy, że przeniesiemy tu zgrupowania, które wcześniej były w Pucku. Odpowiadają nam tu i warunki mieszkaniowe i do żeglowania, ponieważ mamy tu i warunki morskie i warunki jeziorowe, jeżeli chcemy wpływamy po prostu głębiej w martwą Wisłę, korzystamy z różnorodności, którą mamy tu na miejscu - powiedział Jacek Turczynowicz.

Zgrupowanie było doskonałą okazją, aby wziąć udział również w regatach Nord CUP. Dzięki temu młodzi żeglarze mogą zbierać kolejne szlify. - Myślę, że wrócimy na Nord CUP za rok, może nawet liczniejszą grupą, bo w klubie mamy około 40 Optymiściarzy. Jestem bardzo zadowolony z występu swoich zawodników. Oczywiście zawsze może być lepiej, ale jest to sport i wygrywają ci, którzy mają akurat najlepszą jazdę danego dnia i w konkretnych regatach, są to jak najbardziej sprawiedliwe warunki - dodał trener.

Jeden z jego podopiecznych, Ignacy Ozminkowski zajął najwyższą lokatę w klasyfikacji generalnej grupy A, zaś dwie kolejne zawodniczki - miejsca drugie i trzecie w klasyfikacji dziewcząt grupy A. Trener Turczynowicz zdradził nam jak młodzi Optimiściarze przygotowują się do startów. - Zawsze dzień przed zejściem na wodę staram się zwracać uwagę na najważniejsze elementy, omawiamy prognozę pogody, wstępne ustawienie sprzętu, a później oni sami podejmują decyzje co z tym dalej zrobić, są kapitanami na własnych łódeczkach - podsumował Turczynowicz.

Najczęściej właśnie klasa Optymist jest pierwszym kontaktem z żeglarstwem. To tu dziewczęta i chłopcy uczą się żeglowania, gry fair play, nabierają nawyków, ale też po prostu dobrze się bawią. Dla najmłodszej uczestniczki regat, 9-letniej Nataszy Micewicz, był to dopiero drugi regatowy start.

- Pływało się fajnie. Pogoda - super. I nie wiało za mocno - powiedziała po starcie urocza młoda zawodniczka. Startująca w grupie B Optymista Natasza Micewicz zajęła 3 miejsce w klasyfikacji do lat 11. Przyznała też, że miała taktykę, ale ciężko było wygrywać, bo inni też pływali bardzo dobrze.

Regaty, bez względu na wiek, dają szansę do nawiązywania nowych kontaktów, przyjaźni, bo przecież wszyscy mają tę samą pasję, żeglarstwo. Tak jest też dziewczętami, które zajęły czołowe trzy pozycje w grupie A Optymistów - Pola Dzik z Yacht Klubu Polskiego Gdynia, Gabriela Czapska i Emilia Roszkowska z KS Spójnia Warszawa są z różnych klubów, rywalizują na wodzie, ale lądzie wspólnie dobrze się bawią. Wszystkie trzy dziewczyny dość często startują w imprezach dla Optymiściarzy w Polsce i za granicą. Pola Dzik przyznała, że starty w Górkach Zachodnich nie były łatwe.

- Podobały mi się regaty Nord CUP, ale były bardzo zmienne warunki. Była bardzo zacięta walka, startowały wśród nas dwie osoby z reprezentacji Polski, która jedzie niebawem na mistrzostwa Europy - powiedziała zawodniczka, która wygrała w klasyfikacji dziewcząt w grupie A. Co skłoniło dziewczyny do pływania? Pola żeglowanie ma we krwi, jest to w zasadzie rodzinna tradycja. - Wszyscy w mojej rodzinie pływają, mój tata, brat, dwie siostry… po kolei każdy z nas pływa.

Podobnie było u Emilki Roszkowskiej, która zajęła trzecie miejsce - zamiłowanie do żeglarstwa przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. - Żeglował mój tata, później siostra. Pewnego dnia tata zabrał mnie na treningi i chociaż najpierw mi się nie podobało, ale przekonałam się i… teraz już się podoba - z uśmiechem powiedziała młoda zawodniczka.

Dziewczyny mają plany na najbliższe sezony. - Na razie jeszcze ze 2-3 lata zostanę na Optymiście, a co dalej? Jeszcze się nad tym nie zastanawiałam - przyznała Pola Dzik. Takie same plany ma Emilia Roszkowska. Natomiast Gabriela Czapska, która na Nord CUPie wywalczyła drugie miejsce powiedziała: - Mi również podobały się te regaty. Wyścigi były sprawnie przeprowadzane, wszystko szybko szło. Co prawda nie pływało mi się jakoś najlepiej, ale jestem zadowolona.

Gabrysia jest najstarszą z trzech czołowych zawodniczek i ma już plany na kolejny etap żeglarskiej kariery. - Jest to prawdopodobnie mój ostatni sezon na Optimistach, bo w przyszłym roku mam zamiar przesiąść się na L'Equipe’a, na kilka miesięcy, żeby zgrać się z załogantką albo na 420-kę - dodała Czapska.

Mamy nadzieję, że wszystkie zawodniczki będą osiągać jak najwięcej sukcesów i spełniać swoje żeglarskie marzenia. Tymczasem na wodę powrócą bardziej doświadczeni żeglarze. Od piątku startują mistrzostwa Polski klasy Nautica 450, mistrzostwa Polski klasy Micro. Na wodę zejdą również klasy International Moth i Flying Dutchman. Dzień później, w sobotę rozpocznie się Nord CUP Classic oraz klasa Żagle 500. Kontynuować regaty Nord CUP będą także jachty startujące w mistrzostwach Zatoki Gdańskiej, które pierwszy start miały w ubiegły piątek (Orvaldi B8 Race). W sobotę w samo południe wystartuje Wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna. Trzymamy kciuki za pomyślne wiatry i zapraszamy do śledzenia regat w internecie oraz z plaż na Stogach i Sobieszewie.

Open BIC - chłopcy:
1. Gajdzinski Tymon
2. Eriksson Karol
3. Puchala Borys

Open BIC - dziewczęta:
1. Kosmalska Aleksandra
2. Dmochowska Hanna
3. Kwiatkowska Natalia 3 Eriksson Karol MKZ ARKA Gdynia

Optimist GR. A - Generalna:
1. Ozminkowski Ignacy KS Spójnia
2. Manowiecki Kamil YKP Gdynia
3. Dzik Pola YKP Gdynia

Optimist GR. A - Dziewczęta:
1. Dzik Pola YKP Gdynia
2. Czapska Gabriela KS Spójnia
3. Roszkowska Emilia KS Spójnia

Optimist GR. B - Dziewczęta do 9 lat:
1. Natasz Micewicz GKŻ Gdańsk

Optimist GR. B - Chłopcy do 9 lat:
1. Michał Skawiński WTW Warszawa
2. Mateusz Gąsiorowski YK Stal Gdynia
3. Maciej Maćkowiak GKŻ Gdańsk

Optimist GR. B - Dziewczynki do 11 lat:
1. Ewa Lewandowska AZS AWFIS Gdańsk
2. Amelia Rasz AZS AWFIS Gdańsk
3. Natasza Micewicz GKŻ Gdańsk

Optimist GR. B - Chłopcy do 11 lat:
1. Szymon Gąsiorowski Jacht Klub Stal Gdynia
2. Michał Skawiński WTW Warszawa
3. Mateusz Gąsiorowki Jacht Klub Stal Gdynia

Optimist GR. B - Dziewczęta:
1. Zofia Czerniawska Jacht Klub Stal Gdynia
2. Ewa Lewandowska AZS AWFIS Gdańsk
3. Amelia Rasz AZS AWFIS Gdańsk

Optimist GR. B - Generalna:
1. Zofia Czerniawska Jacht Klub Stal Gdynia
2. Ewa Lewandowska AZS AWFIS Gdańsk
3. Szymon Gąsiorowski Jacht Klub Stal Gdynia

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×