Volvo Gdynia Sailing Days 2016 już od czwartku

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ /
Materiały prasowe / Szymon Sikora / PZŻ /
zdjęcie autora artykułu

Pełne emocji 10 dni morskich zmagań, rywalizacja w pobliżu plaży, przegląd różnych klas, walka o prestiżowe trofea, udział znakomitych zawodników, imprezy towarzyszące – to w pigułce kolejna, 17. już edycja regat Volvo Gdynia Sailing Days.

W tym artykule dowiesz się o:

- Ten festiwal pokazuje całe spektrum możliwości, jakie daje żeglarstwo i dowodzi, że można je uprawiać praktycznie w każdym wieku - zapewnia dyrektor regat i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. Sportu Tomasz Chamera. Na tradycyjne żeglarskie święto zapraszamy do Gdyni w dniach od 7 do 17 lipca.

- Dla Polskiego Związku Żeglarskiego to najważniejsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie, które współorganizujemy. Trzeba zaznaczyć, że te zawody to nie pojedyncze regaty, tylko festiwal sportowy, który ma na celu przybliżyć wartości i pokazać całe spektrum możliwości, jakie daje żeglarstwo. W Gdyni będziemy oglądali zmagania różnych klas, począwszy od windsurfingu, przez jednostki jedno i dwuosobowe, aż po jachty balastowe i morskie oraz katamarany. Na starcie staną dzieci, profesjonalni zawodnicy oraz starsi żeglarze. Ideą tej imprezy jest również zainteresowanie i przybliżenie żeglarstwa mieszkańcom Trójmiasta oraz turystom, którzy w lipcu będą przebywali na Skwerze Kościuszki, Bulwarze Nadmorskim oraz Marinie Gdynia - wyjaśnia Chamera.

Owocna współpraca

Regaty Gdynia Sailing Days organizowane są od 2000 roku. Od 2012 roku partnerem zawodów jest Volvo. - Volvo Gdynia Sailing Days to wspólne przedsięwzięcie Miasta Gdynia i Gdyńskiego Centrum Sportu, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz partnera biznesowego jakim jest Volvo. Wieloletnia współpraca układa się bez zarzutu. Obdarzyliśmy się wzajemnym zaufaniem i wiemy, że zawsze możemy na siebie liczyć. Wspólnie staramy się podtrzymywać tradycje Gdyni jako żeglarskiej stolicy Polski oraz rozwijać tę imprezę w następnych latach. VGSD to platforma do pozyskiwania kolejnych żeglarskich zawodów najwyższej rangi. Naszym atutem z pewnością jest bardzo dobra organizacja, świetna baza i znakomity akwen. Poza tym kibice mają żeglarzy na wyciągnięcie ręki - niektóre wyścigi odbywają się tuż przy plaży - stwierdza dyrektor regat.

ZOBACZ WIDEO Olimpijska próba przed polskimi żeglarzami (źródło TVP)

{"id":"","title":""}

Same plusy współpracy widzi również dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. - To wydarzenie niesie ze sobą walory sportowe, edukacyjne i promocyjne. Nasze miasto nierozerwalnie związane jest z morzem, a regaty Volvo Gdynia Sailing Days żeglarski wizerunek Gdyni jeszcze bardziej wzmacniają - zauważa Marek Łucyk. - Razem z Volvo i Polskim Związkiem Żeglarskim stworzyliśmy markę, z której możemy być dumni - dodaje.

Volvo zostaje na dłużej

Volvo wspiera gdyńskie regaty już po raz piąty i - to już pewne - nie po raz ostatni. Umowa właśnie została przedłużona o kolejne trzy lata. - Ta impreza doskonale pasuje swoim charakterem do aktywności żeglarskich, które nasza marka intensywnie realizuje na szczeblu centralnym. Naszą perłą w koronie jest wyścig dookoła świata - Volvo Ocean Race. Droga do tej imprezy wiedzie przez takie regaty, jak te w Gdyni - mówi Stanisław Dojs, przedstawiciel Volvo Car Poland. - W trosce o szlifowanie żeglarskich talentów wspieramy też najmłodszych, utalentowanych sportowców w ramach Volvo Youth Sailing Team przy PZŻ. Niektórych zobaczymy na wodach zatoki już za kilka dni - dodaje.

Jak zapewnia Stanisław Dojs, podczas regat Volvo Gdynia Sailing Days nikt nie będzie narzekał na nudę, również na lądzie. - Przygotowaliśmy atrakcje motoryzacyjne i kulturalne. Zaprezentujemy nasz najnowszy model S90, pokażemy szwedzkie filmy w ramach kina letniego oraz postawimy Fika Cafe, serwującą pyszną kawę i cynamonowe ciasteczka.

Od 9 do 17 lipca, w godzinach od 10:30 do 17:00, na Plaży Śródmieście funkcjonować będzie strefa, w której odbywać będą się gry i zabawy dla dzieci oraz bezpłatne zajęcia sportowe dla dorosłych. Przed nami również cykl warsztatów kulinarnych, przeprowadzonych we współpracy z firmą Electrolux pod hasłem "Gotuj jak zawodowiec". Plażowa strefa aktywności będzie funkcjonować pełną parą nawet po zakończeniu regat, jej działalność zwieńczy dopiero Pożegnanie Lata.

Przyszli i obecni mistrzowie

W ramach 17. edycji VGSD odbędzie się m.in. Puchar Europy w klasie 29er, Puchar Trenerów YKP w klasie Optimist, Puchar VGSD w klasach Open BIC, Delphia-24 OD, Scandinavia/Skippi 650, A-Class i Hobie 16, Puchar Miasta Gdynia w klasie Laser 4.7, mistrzostwa Polski juniorów w klasie Laser Standard oraz mistrzostwa Polski w sprincie w klasach olimpijskich - RS:X kobiet i mężczyzn, Laser Standard i Laser Radial, 470, Finn oraz 49er.

- Na starcie stanie wielu dobrych i perspektywicznych zawodników. Bez wątpienia pierwszą gwiazdą tych regat będzie trenowana przez Piotra Wojewskiego mistrzyni świata w klasie Laser Radial Dunka Anne-Marie Rindom. Nie zabraknie także naszych utalentowanych żeglarzy, chociażby duetów YKP Gdynia Aleksandry Melazackiej i Mai Micińskiej oraz Mikołaja Staniula i Kajetana Jabłońskiego w klasie 29er oraz mistrzyni Europy w klasie Open BIC Natalii Kuczys. Niezwykle okazale powinna się również prezentować licząca ponad 200 łódek flota Optimista. W Gdyni rywalizować będą dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem. Liczba zawodników biorących udział w najbliższych regatach VGSD będzie zbliżona do ubiegłorocznych zawodów. Ten rok, ze względu na igrzyska olimpijskie, jest dość specyficzny i ma swoje prawa, dlatego w tej edycji skoncentrowaliśmy się na krajowych imprezach i wybraliśmy te z najwyższej półki o naprawdę znaczącej randze - zapewnia Tomasz Chamera.

Źródło artykułu: