Juniorzy z Izraela ponownie mistrzami świata w klasie RS:X, Sulikowska trzecia w U17

Izraelczycy Katy Spychakov i Yoav Omer zostali w Limassol na Cyprze mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie RS:X. Przed rokiem również triumfowali windsurferzy z Izraela. Brązowy medal w kategorii do lat 17 zdobyła natomiast Lidia Sulikowska.

Maciej Frąckiewicz
Lidia Sulikowska na MŚJ 2016 w Limassol Materiały prasowe / Robert Hajduk / rsxclass.org/youthworlds2016 / Lidia Sulikowska na MŚJ 2016 w Limassol

Pierwsze wyścigi mistrzostw świata juniorów w klasie RS:X odbyły się w poniedziałek 21 listopada, który był pierwszym dniem regat.

Bezkonkurencyjny w męskiej kategorii był Izraelczyk Yoav Omer, który wygrał dziewięć z trzynastu wyścigów i już dzień przed końcem zawodów zapewnił sobie złoty medal. Zwycięstwem w sobotnim wyścigu medalowym izraelski windsurfer przypieczętował końcowy triumf. Młody żeglarz z Izraela obronił tym samym tytuł wywalczony przed rokiem na mistrzostwach w Polsce, które odbywały się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days 2015 i były najważniejszymi regatami żeglarskich wydarzeń w Gdyni.

Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Francuz Camille Bouyer, który w ostatnim wyścigu cypryjskich regat minął linię mety jako piąty i ostatecznie do zwycięzcy stracił aż czterdzieści punktów. Z brązowego medalu cieszył się kolejny reprezentant Izraela, Tom Reuveny, który w sobotnim starcie był trzeci i do Bouyera stracił sześć punktów. Poza tym Reuveny zdobył także złoty medal w kategorii do lat 17. W tym zestawieniu za jego plecami uplasowali się Francuzi Tom Arnoux i Fabien Pianazza.

Najlepszy z Polaków w całych zawodach był Aleksander Przychodzeń (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który zajął dopiero dwudzieste dziewiąte miejsce, ale z kolei w kategorii U17 ukończył regaty na szóstej pozycji. Tuż za nim w całych zawodach znalazł się jego klubowy kolega Michał Zych. Trzydziesty szósty był Jakub Gulczyński (UJKS Szturwał Kalisz), czterdziestą pozycję zajął Piotr Szmit (AZS Poznań), czterdziesty dziewiąty był Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk), pięćdziesiąte czwarte miejsce zajął Przemysław Szybkowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), dwie lokaty za nim uplasował się Mikołaj Terman (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a na sześćdziesiątej pierwszej pozycji zawody ukończył Kamil Ugniewski (GKŻ Gdańsk).

Pierwsze miejsce w kategorii żeńskiej, tak jak u panów, przypadło Izraelowi, a nową mistrzynią została Katy Spychakov, która wyprzedziła swoją rodaczkę Noy Drihan zaledwie o jeden punkt. Mało brakowało, aby powtórzyła się sytuacja sprzed roku, gdzie mistrzami byli Omer i Drihan, ale Izraelka zaprzepaściła złoty medal w wyścigu medalowym, w którym zajęła czwarte miejsce i ostatecznie zdobyła srebrny krążek. Spychakov była w nim najlepsza i to ona ostatecznie cieszyła się ze zwycięstwa, chociaż łącznie z wyścigiem medalowym wygrała tylko dwa z trzynastu startów, a Drihan zwyciężyła aż w siedmiu. Jednak triumfatorka sprzed roku miała trzy poważne wpadki we wcześniejszych dniach w postaci jednego falstartu oraz miejsc dziewiątego i dziesiątego. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła Rosjanka Mariam Sekhposjan, która w sobotę była druga i łącznie straciła czternaście punktów do drugiej pozycji.

Polskę reprezentowały dwie zawodniczki klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot, Lidia Sulikowska i Weronika Marciniak. Pierwsza z nich zajęła miejsce siedemnaste, a druga osiemnaste. Jednak w kategorii do lat 17 Sulikowska zdobyła brązowy medal, a Marciniak zajęła bardzo dobre czwarte miejsce więc polska ekipa, która liczyła dziesięciu żeglarzy, nie wróci do kraju z pustymi rękami. Pierwsze miejsce w tej grupie windsurferek zajęła Aikaterini Divari z Grecji, a drugie Maya Nadler z Izraela.

W regatach w Limassol wzięło udział 103 żeglarzy z 20 państw.

Czy młodzi polscy windsurferzy przywiozą więcej medali z kolejnych mistrzostw?