Już jutro pierwsze wyścigi mistrzostw świata juniorów ISAF

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / PZŻ
Materiały prasowe / Robert Hajduk / PZŻ
zdjęcie autora artykułu

W piątek 16 grudnia Auckland w Nowej Zelandii odbędą się pierwsze wyścigi żeglarskich mistrzostw świata juniorów ISAF w których wystartują także reprezentanci Polski. Tytułu zdobytego przed rokiem w klasie 420 bronić będą Julia Szmit i Hanna Dzik.

Oficjalnie za początek zawodów uznaje się dzień 14 grudnia, a pierwsze wyścigi rozpoczną się w piątek 16 grudnia około godziny 9:55 czasu miejscowego. Przeliczając na polski czas będzie to jeszcze czwartek, godzina 21:55. Wcześniejsze dwa dni przeznaczone były na rejestrację zawodników oraz wyścigi treningowe.

Polska kadra prawie w całości przebywała w Auckland od 10 grudnia. Wcześniej nasi zawodnicy byli na zgrupowaniu przygotowującym w Hongkongu. Do 13 grudnia zostali tam startujący w klasie Laser Radial Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława) oraz Jakub Rodziewicz (SEJK "Pogoń" Szczecin), aby sprawdzić się w mistrzostwach Hongkongu i później dołączyli do reszty reprezentacji.

Na mistrzostwach świata juniorów ISAF oprócz wspomnianej dwójki wystartuje kilku utalentowanych polskich zawodników. Jednymi z kandydatek do medalu będą obrończynie tytułu zdobytego przed rokiem w klasie 420 reprezentantki Volvo Youth Sailing Team Poland Julia Szmit i Hanna Dzik (MBSW/UKŻR Giżycko/YKP Gdynia). W tej samej klasie, ale w kategorii męskiej wystartują Maciej Krusiec i Rafał Radecki (Dwójka Warszawa).

W klasie 29er zobaczymy szóstą załogę poprzednich mistrzostw Aleksandrę Melzacką i Maję Micińską (YKP Gdynia), która w tym roku w Medemblik wywalczyła srebrne medale mistrzostw świata. O podium w tej samej klasie powalczyć powinni także ich klubowi koledzy, wicemistrzowie Europy Eurosaf Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia). Obie załogi również są członkami młodej ekipy wspieranej przez firmę Volvo Car Poland.

Debiutantami na tej imprezie będą Lidia Sulikowska oraz Michał Zych (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot) w windsurfingowej klasie RS:X. Młoda Polka kilka tygodni temu zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach świata juniorów w kategorii do lat 17. Polską kadrę uzupełniają Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot), którzy wystartują w klasie Nacra 15. Oni z kolei jeszcze w sierpniu wywalczyli brązowe medale młodzieżowych mistrzostw Europy w klasie Hobie 16.

Zawody potrwają do wtorku 20 grudnia. Przed rokiem Polska zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej, dzięki złotemu medalowi żeńskiej załogi w klasie 420 oraz brązowemu krążkowi Magdaleny Kwaśnej w klasie Laser Radial. Opiekunem Polaków jest trener Marek Nostitz-Jackowski.

Maciej Frąckiewicz

ZOBACZ WIDEO Bojowe nastroje żeglarzy. Nowy kurs: Tokio!

{"id":"","title":""}

Źródło artykułu: