Dwóch Polaków na podium mistrzostw Węgier w klasie DN

W dniach 7-8 stycznia w węgierskim Abadszalok na jeziorze Tisza rozegrano bojerowe mistrzostwa Węgier w których dwa pierwsze miejsce zajęli reprezentanci Polski, Łukasz Zakrzewski oraz Adam Szczęsny. W zawodach startowało 19 zawodników z 6 krajów.

Maciej Frąckiewicz
Na zdjęciu od prawej: Łukasz Zakrzewski Materiały prasowe / Na zdjęciu od prawej: Łukasz Zakrzewski

Pierwszego dnia regat rozegrano 6 wyścigów przy sile wiatru od 4 do 9 m/s. Wyścigi były pełne akcji, a lider zmieniał się co okrążenie. Po tym emocjonującym dniu Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki) był pierwszy, Adam Szczęsny (KKS Warmia Olsztyn) czwarty.

Drugi dzień rozpoczął się od czekania na wiatr. Gdy ten już się pojawił to komisja sędziowska często musiała zmieniać trasę ze względu na nagłe zmiany kierunku. W końcu puszczono bieg, podczas którego siła wiatru wzrosła do niebezpiecznych prędkości. Najlepszy w tym momencie zawodnik na trasie, Węgier Peter Hamrak, na górnym znaku złamał maszt i wyścig wygrał Łukasz Zakrzewski, a Adam Szczęsny był trzeci.

Kolejne biegi ze względu na bezpieczeństwo zawodników zostały odwołane. Ostatecznie regaty wygrał Łukasz Zakrzewski, a na drugim stopniu podium stanął Adam Szczęsny. Trzecie miejsce zajął Węgier Denes Marton Hegyi.

To dobry prognostyk przed rozkręcającym się sezonem. W Polsce lód jest już na wielu akwenach i w weekend 14-15 stycznia rozegrane zostaną pierwsze w sezonie regaty krajowe.

Czy Polacy znajdą się na podium tegorocznych mistrzostw świata w klasie DN?