Startują MŚ w klasie 470, Polki przed szansą na historyczny wynik

W piątek w Salonikach rozpoczną się mistrzostwa świata w olimpijskiej klasie 470. Na starcie pojawią się między innymi Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynka. Polki spróbują poprawić najlepsze dotychczas 5. miejsce, które zajęły roku temu.

Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing

Już w piątek 7 lipca w greckich Salonikach rozpoczną się mistrzostwa świata w olimpijskiej klasie 470. Pierwsze wyścigi zaliczane do klasyfikacji generalnej odbędą się dopiero w poniedziałek 10 lipca. Piątek, sobota i niedziela przeznaczone są na rejestrację zawodników, regulaminowe pomiary sprzętu oraz wyścigi treningowe. Na niedzielę zaplanowano uroczystą ceremonię otwarcia regat.

Na wodach Morza Egejskiego pojawi się najlepsza polska załoga, Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin/ChKŻ Chojnice). Agnieszka startowała w tym roku z dwiema załogantkami i pomimo tych zmian kończyła każde zawody na podium. Przed rokiem duet Skrzypulec/Mrózek Gliszczynska zajął na mistrzostwach świata piąte miejsce, co było najlepszym wynikiem polskiej, żeńskiej załogi klasy 470 w historii tej imprezy. Wcześniejszy rekord również należał do nich i reprezentantki Polski ustanowiły go w 2015 roku, zajmując szóste miejsce.

Warto przypomnieć, że dla Irminy będą to dopiero trzecie zawody po ponad półrocznej przerwie w pływaniu. Była ona spowodowana operacją kontuzjowanego kolana i rehabilitacją. Z tego powodu Agnieszka rozpoczęła sezon z Jolantą Ogar, biorąc z nią udział w dwóch imprezach międzynarodowych. Panie zajęły drugie miejsce w Pucharze Księżniczki Zofii (ranga Pucharu Europy) oraz zdobyły brązowy medal mistrzostw Europy. Natomiast po powrocie Irminy Polki wygrały Puchar PZŻ, a następnie zajęły bardzo dobre, drugie miejsce w regatach żeglarskiego Pucharu Europy, Kieler Woche w Kilonii.

Teraz przed dziewczynami kolejne wyzwanie czyli próba wywalczenia historycznego medalu mistrzostw świata. Obecny sezon pokazał, że stać je na to.

Oprócz Agnieszki i Irminy w Grecji wystartują jeszcze trzy polskie załogi. Będą to Antonina Marciniak i Julia Oleksiuk (Baza Mrągowo/AZS Warszawa) oraz dwie ekipy męskie - Maciej Sapiejka i Adam Krefft (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) oraz Kamil Cesarski i Dominik Janowczyk (Baza Mrągowo/SEJK Pogoń Szczecin).

Przed rokiem wśród kobiet triumfowały reprezentantki Francji Camille Lecointre i Helene Defrance, a w kategorii mężczyzn złote medale zdobyli Sime Fantela i Igor Marenić, którzy w sierpniu zostali także mistrzami olimpijskimi.

Pierwsze poniedziałkowe wyścigi zaplanowane są na godzinę 12:00. Format regat przewiduje fazę kwalifikacyjną, później finałową, a na zakończenie podwójnie punktowany wyścig medalowy, w którym wystartować będą mogli tylko zawodnicy z pierwszych dziesięciu miejsce klasyfikacji generalnej.

Czy Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska wywalczą historyczny medal mistrzostw świata?