VGSD: Rosjanki wygrały Puchar Europy w klasie 29er, drugie miejsce Staniula i Jabłońskiego

Rosjanki Zoja Nowikowa i Diana Sabirowa wygrały klasyfikację generalną Pucharu Europy w klasie 29er, który odbył się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. Najlepsym polskim duetem byli Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński, którzy zajęli drugie miejsce.

Maciej Frąckiewicz
Mikołaj Staniul Materiały prasowe / Robert Hajduk / Volvo Gdynia Sailing Days 2017 / Na zdjęciu: Mikołaj Staniul

Przed niedzielnymi wyścigami Pucharu Europy w klasie 29er, który odbył się w ramach 18. edycji Volvo Gdynia Sailing Days, szansę na zwycięstwo miały aż cztery załogi, ponieważ różnica między prowadzącą i czwartą ekipą wynosiła zaledwie dwa punkty. W związku z tym zapowiadała się bardzo zacięta walka.

W niej najlepsze okazały się reprezentantki Rosji Zoja Nowikowa i Diana Sabirowa, które wygrały trzy z czterech wyścigów, które odbyły się tego dnia i raz były piąte. To pozwoliło im awansować z pozycji czwartej na pierwszą i cieszyć się końcowego zwycięstwa.

Pokrzyżowało to plany triumfatorom dwóch poprzednich edycji tej imprezy Mikołajowi Staniulowi i Kajetanowi Jabłońskiemu (YKP Gdynia), którzy zajęli ostatecznie drugie miejsce. Reprezentanci Volvo Youth Sailing Team Poland po pierwszym dniu rywalizacji byli liderami, ale w piątek spadli na trzecie miejsce i tak stan rzeczy utrzymywał się do ostatniego dnia regat. Oznaczało to, że Polacy będą musieli w niedzielę gonić rywali. Robili co mogli i zajęli miejsca drugie, czwarte oraz dwa razy trzecie. To pozwoliło im co prawda wyprzedzić dwie szwedzkie ekipy, które znajdowały się przed nimi, ale wszystkich pogodziły zajmujące wcześniej czwartą pozycję Rosjanki.

Za naszymi żeglarzami uplasowali się Szwedzi Oscar Enstroem i Hugo Westberg, a na czwartej pozycji ukończyli ściganie ich rodacy Kasper Nordenram i Axel Pantzare, którzy zajęli trzecie miejsce wśród załóg męskich, a jeszcze w sobotę byli liderami.

Drugie wśród kobiet były Zuzanna Walecka i Maja Micińska, które w ogólnej klasyfikacji zajęły trzynaste miejsce. Natomiast Natomiast trzecią najlepszą żeńską załogą okazały się Karolina Żurek i Marianna Damasiewicz. One w całych zawodach uplasowały się na szesnastej pozycji.

Gośćmi honorowymi ceremonii medalowej były świeżo upieczone mistrzynie świata w olimpijskiej klasie 470, Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska, które do Gdyni przyjechały wprost z Salonik.

W poniedziałek rozpocznie się trzeci i ostatni tydzień 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days. Do rywalizacji przystąpi tego dnia najliczniejsza flota podczas tej imprezy, czyli klasa Optimist grupa B. O Puchar Trenerów YKP Gdynia ścigać się będzie około 300 zawodników do 12 lat. Tego dnia rozpoczną się również zmagania w Pucharze Miasta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420. Zwycięzców tych konkurencji poznamy w środę. Z kolei od wtorku do soboty w mistrzostwach Europy EUROSAF walczyć będą żeglarze z niepełnosprawnością w klasach Skud 18, Hansa 303 oraz 2.4 mR.

Gdynia Sailing Days organizowane są od 2000 roku. Natomiast od roku 2012 jej partnerem oraz sponsorem tytularnym jest firma Volvo i od kilku lat impreza nosi nazwę Volvo Gdynia Sailing Days. Tak pozostanie przynajmniej do 2019 roku, ponieważ w zeszłym roku Volvo Car Poland i Gdyńskie Centrum Sportu przedłużyły współpracę o kolejne trzy lata.

Żeglarstwo jest szwedzką tradycją marki Volvo. Szwedzi od zawsze związani są z żaglami i z pływaniem. Volvo już 19 lat temu rozpoczęło organizację jednych z największych zawodów żeglarskich na świecie - Volvo Ocean Race. Areną tych regat są oceany i morza całego świata. W tym roku wystartuje 13. edycja tych prestiżowych regat i nastąpi to 22 października w hiszpańskim Alicante.

Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.