VGSD: w środę ostatni dzień rywalizacji w Pucharach Trenerów i Miasta Gdyni

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / Volvo Gdynia Sailing Days 2017 / Na zdjęciu: Jakub Gołębiowski i Filip Szmit na jachcie klasy 420
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Volvo Gdynia Sailing Days 2017 / Na zdjęciu: Jakub Gołębiowski i Filip Szmit na jachcie klasy 420
zdjęcie autora artykułu

Tylko dwa wyścigi zostały do zakończenia rywalizacji w Pucharze Trenerów YKP Gdynia w klasie Optimist grupy B oraz w Pucharze Miasta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420. W tych konkurencjach ściga się ponad 400 zawodników.

We wtorek najbardziej zapracowani byli żeglarze w klasie Optimist, którzy rozegrali cztery wyścigi. W Pucharze Trenerów YKP Gdynia grupy B rywalizuje 290 żeglarzy z 44 klubów i dla większości udział w tych zawodach jest wielkim przeżyciem - po raz pierwszy mają oni bowiem okazję pływać po Zatoce Gdańskiej. Na razie z tym akwenem najlepiej sobie radzi Jeremi Szczukowski (ChKŻ Chojnice), drugi jest Stanisław Radojewski (JKW Poznań), a trzeci Adam Turczynowicz (Spójnia Warszawa). Wśród dziewcząt prowadzi Paulina Rutkowska (YKP Gdynia), która wyprzedza Marię Suchocką (MKŻ Arka Gdynia) i Magdalenę Skórnóg (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko). Na zakończenie zmagań "Optyków" zaplanowano w środę dwa wyścigi.

Tego dnia poznamy także triumfatorów Pucharu Miasta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420. W tej ostatniej stawkę 16 załóg otwierają Seweryn Wysokiński i Mateusz Jankowski (CSW Opty Ustka/MKS Dwójka Warszawa), którzy triumfowali w czterech z sześciu wyścigów. Pierwszy wtorkowy start zupełnie im jednak nie wyszedł.

- Płynęliśmy w czołówce, ale na trzeciej boi mieliśmy wywrotkę. Obaj wpadliśmy do wody, łódka poszła masztem na dół, czyli zrobiliśmy klasycznego "grzyba". Dość długo się zbieraliśmy i w sumie zajęliśmy 16. miejsce, które poszło do odrzutki. We wtorek zaplanowano dwa wyścigi i do końca musimy pływać bezbłędnie. Jedną wtopę już zaliczyliśmy i kolejny słabszy wynik sprawi, że nie wygramy tych regat - przyznali liderzy, którzy mają punkt przewagi nad Jakubem Gołębiowskim i Filipem Szmitem (MOS SSW Iława / MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko) oraz siedem nad trzecimi w klasyfikacji generalnej Kacprem Paszkiem i Bartoszem Reiterem (OKŻ Olsztyn).

Z kolei w klasie Laser Radial niektórzy zawodnicy po raz drugi biorą udział w 18. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Wcześniej rywalizowali oni w mistrzostwach Europy juniorów. - Po tej imprezie postanowiłem aktywnie się wyluzować. Lepiej startować w regatach niż siedzieć w domu i nic nie robić - wyjaśnił drugi w stawce 59 zawodników z 25 klubów reprezentant JKW Poznań Jakub Marciniak. Prowadzi Stanisław Klimaszewski (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), a trzecie miejsce zajmuje Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk). Z kolei wśród dziewczyn na czele znajduje się Magdalena Płaczke (UKS FIR Warszawa), która w klasyfikacji generalnej jest piąta, a na kolejnych pozycjach plasują się Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice) i Anna Michalska (PKM LOK Poznań).

W gronie 28 dziewcząt z 16 klubów w klasie Laser 4.7 czołowa trójka nie zmieniła się - nadal pierwsza jest Magdalena Daniszewska (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), która wygrała cztery z sześciu wyścigów. Kolejne lokaty zajmują Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia) i Natalia Borusińska (UKS Zalew Kielce). Wśród 47 chłopców z 23 klubów nowym liderem został Marek Rospond (YC PTTK Beskid Nowy Sącz), na drugą pozycję spadł Kacper Fabian (SEJK Pogoń Szczecin), a trzeci jest Tomasz Trajnowicz (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko).

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: gwiazdy Arsenalu trenowały... kung-fu (WIDEO)

Źródło artykułu: