VGSD: znamy zwycięzców Pucharu Miasta Gdyni w klasach 420, Laser Radial i Laser 4.7

Za nami Puchar Miasta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420. W środę odbył się tylko jeden wyścig w tej ostatniej flocie. Impreza odbyła się w ramach 18. edycji Volvo Gdynia Sailing Days.

Maciej Frąckiewicz
Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ

W środę miały odbyć się dwa ostatnie wyścigi Pucharu Miasta Gdyni w klasach Laser 4.7, Laser Radial oraz 420, który odbył się w ramach 18. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. Niestety panowały bardzo słabe warunki wietrzne i udało się przeprowadzić tylko jeden wyścig dla klasy 420.

I był to wyścig który zmieniał dość dużo. Ostatecznie złote medale wywalczyli zajmujący przez dwa poprzednie dni druga pozycję Jakub Gołębiowski i Filip Szmit (MOS SSW Iława / MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), którzy w środowym starcie przypłynęli dopiero na dwunastym miejscu. Jednak dopiero trzynaste miejsce tego dnia zajęli dotychczasowi liderzy, Seweryn Wysokiński oraz Mateusz Jankowski (CSW Opty Ustka/MKS Dwójka Warszawa), co było już ich drugą wpadką w postaci trzynastego miejsca (wtedy zaliczyli wywrotkę) więc spadli na trzecią lokatę. W związku z tym na pierwsze miejsce awansowali Jakub z Filipem, co dało im końcowy triumf. Na tym skorzystali także Kacper Paszek oraz Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn), którzy zajęli w środę szóste miejsce i awansowali z pozycji trzeciej na drugą.

Wśród dziewcząt zwyciężyły siostry Barbara i Hanna Dzik (YKP Gdynia), które w ogólnej klasyfikacji uplasowały się na piątej pozycji. Drugie miejsce w tej kategorii zajęły Zofia Korsak i Hanna Siwek (MKS Dwójka Warszawa), a trzecie ostatecznie były Gabriela Czapska i Hanna Jarząbek (KS Spójnia Warszawa).

W innych klasach po godzinie 13:00 jachty zeszły co prawda na wodę, ale skończyło się na tym, że zawodnicy wrócili na brzeg bez żadnego wyścigu na koncie. W klasie Laser Radial startowało 59 żeglarzy z 25 klubów i bezkonkurencyjny okazał się Stanisław Klimaszewski (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), który wygrał aż pięć z sześciu wyścigów, a skład podium uzupełnili Jakub Marciniak (JKW Poznań) oraz Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk). Natomiast kategorii juniorów czyli zawodników do lat 18 w pierwszej trójce znaleźli się Marciniak, Butowski i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa). Wśród dziewczyn na pierwszych trzech pozycjach znalazły się Magdalena Płaczke (UKS FIR Warszawa), która w klasyfikacji generalnej zajęła dobre, piąte miejsce oraz Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice) i Anna Michalska (PKM LOK Poznań).

Flotę chłopców w klasie Laser 4.7 tworzyło 47 chłopców z 23 klubów. Z końcowego zwycięstwa cieszył się Marek Rospond (YC PTTK Beskid Nowy Sącz), do którego aż dziewięć punktów stracił zajmujący drugą pozycję Kacper Fabian (SEJK Pogoń Szczecin). Natomiast punkt dalej uplasował się Tomasz Trajnowicz (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko). W gronie 28 dziewcząt z 16 klubów wygrała Magdalena Daniszewska (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), która okazała się najlepsza w czterech z sześciu wyścigów. Na dwóch kolejnych pozycjach znalazły się Kinga Brzóska (MKŻ Arka Gdynia) oraz Natalia Borusińska (UKS Zalew Kielce). Wśród najmłodszych, czyli w kategorii do 15 lat u chłopców i do 16 u dziewcząt, pierwsze trójki utworzyli kolejno Fabian, Trajnowicz i Mikołaj Grzybowski (UKS FIR Warszawa) oraz Brzóska, Borusińska i Dominika Kęska (UKŻ Wiking Toruń).

Gdynia Sailing Days organizowane są od 2000 roku. Natomiast od roku 2012 jej partnerem oraz sponsorem tytularnym jest firma Volvo i od kilku lat impreza nosi nazwę Volvo Gdynia Sailing Days. Tak pozostanie przynajmniej do 2019 roku, ponieważ w zeszłym roku Volvo Car Poland i Gdyńskie Centrum Sportu przedłużyły współpracę o kolejne trzy lata.

Żeglarstwo jest szwedzką tradycją marki Volvo. Szwedzi od zawsze związani są z żaglami i z pływaniem. Volvo już 19 lat temu rozpoczęło organizację jednych z największych zawodów żeglarskich na świecie - Volvo Ocean Race. Areną tych regat są oceany i morza całego świata. W tym roku wystartuje 13. edycja tych prestiżowych regat i nastąpi to 22 października w hiszpańskim Alicante.

Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.