Paweł Tarnowski liderem testowych regat przed MŚ klas olimpijskich

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / Aarhus Sailing Week / Paweł Tarnowski podczas regat testowych przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata klas olimpijskich w Aarhus w Danii (sierpnień 2017)
Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / Aarhus Sailing Week / Paweł Tarnowski podczas regat testowych przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata klas olimpijskich w Aarhus w Danii (sierpnień 2017)
zdjęcie autora artykułu

Paweł Tarnowski jest liderem w klasie RS:X, a Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska zajmują drugie miejsce po trzech dniach regat testowych przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata, które odbywają się w Aarhus w Danii.

Duńskie zawody są sprawdzianem dla żeglarzy klas olimpijskich, którzy w przyszłym roku w dniach 30 lipca - 12 sierpnia w tym samym miejscu będą rywalizować w jednych mistrzostwach świata dla wszystkich klas. Będą one pierwszą możliwością zdobycia klasyfikacji olimpijskiej dla kraju na igrzyska, które w 2020 roku odbędą się w Tokio.

Po trzech dniach zmagań u wybrzeży Danii najlepiej z polskich żeglarzy radzi sobie Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który jest liderem w windsurfingowej klasie RS:X. Polak w trzech z dziewięciu przeprowadzonych wyścigów był najlepszy i ani razu nie zajął miejsca gorszego niż dziesiąte. Aż dwanaście punktów tracą do niego zawodnicy zajmujący trzy kolejne pozycje. Są to mistrz Europy Francuz Louis Giard, brązowy medalista mistrzostw świata Holender Kiran Badloe oraz nasz mistrz świata Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). Niezłe, dwunaste miejsce zajmują również reprezentant Volvo Youth Sailing Team Poland Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). Natomiast jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń) jest dopiero czterdziesty.

W rywalizacji kobiet najwyżej sklasyfikowaną Polką jest Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która plasuje się na dziewiątej pozycji i pokazała, że jest tu w stanie dobrze pływać, bo wygrała dwa wyścigi. Dwunaste miejsce zajmuje Kamila Smektała (YKP Warszawa), czternaste Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), a dziewiętnasta jest Karolina Lipińska (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Prowadzi brązowa medalistka mistrzostw świata Holenderka Lilian de Geus, przed Włoszką Martą Maggetti oraz Brazylijką Patricią Freitas.

Bardzo dobrze w klasie 470 radzą sobie nasze mistrzynię świata Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (SEJK Pogoń Szczecin/ChKŻ Chojnice), które po ośmiu wyścigach są drugą załogą klasyfikacji generalnej. Zaledwie pięć punktów przed nimi znajdują się reprezentantki Szwajcarii Linda Fahrni i Maja Siegenthaler, a trzecie miejsce zajmują Niemki Nadine Boehm i Ann-Christin Goliass. One tracą do Polek dwa punkty.

ZOBACZ WIDEO Dramatyczne sceny na wodzie podczas Sopot Match Race (WIDEO)

W klasie Finn dziesiątą pozycję zajmuje aktualny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), który lepsze wyścigi przeplata słabszymi, bo do tej pory dwa razy był trzeci, raz szósty oraz dwa razy przypływał w drugiej dziesiątce i raz w trzeciej. Niestety słabiej idzie Łukaszowi Lesińskiemu (YK Stal Gdynia), bo jest dopiero trzydziesty i zamyka stawkę. Pierwszą trójkę tworzą Holender Nicholas Heiner, Węgier Zsombor Berecz i Rosjanin Arkadij Kistanow.

Podobnie jak Piotr Kula prezentuje się jak na razie w klasie Laser Radial Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która po tym jak w dwóch pierwszych wyścigach zajęła miejsca drugie oraz szóste, a później czterokrotnie mijała linię mety w drugiej dziesiątce zajmuje dwunastą pozycję. Na prowadzeniu znajduje się mistrzyni olimpijska i Europy, Holenderka Marit Bouwmeester. Aż jedenaście punktów za nią plasuje się jej rodaczka Maxime Jonker, a trzecia jest Szwedka Josefin Olsson.

W męskiej flocie dopiero trzydziesty jest Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), a czterdzieste ósme miejsce zajmuje zawodnik Volvo Youth Sailing Team Poland Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin). Dwie pierwsze lokaty zajmują Australijczycy Matthew Wearn i mistrz olimpijski Tom Burton, których dzieli zaledwie jeden punkt, a trzeci jest Thomas Saunders z Nowej Zelandii.

Następne wyścigi zaplanowane są na piątek na godzinę 12:00. Regaty w Aarhus potrwają w niektórych klasach do soboty 12 sierpnia, a w innych do niedzieli.

Źródło artykułu: