KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Polska załoga gotowa do startu w prestiżowych regatach Sydney Hobart

We wtorek 28 listopada podczas Cosmopolitan Yachting Night nastąpiła oficjalna prezentacja załogi Przemysława Tarnackiego, która w barwach Ocean Challenge Yacht Club wystartuje w tegorocznej edycji prestiżowych regat Rolex Sydney Hobart Yacht Race.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Prezentacja polskiej załogi przed regatami Sydney Hobart 2017 Materiały prasowe / Ocean Challenge Yacht Club / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Prezentacja polskiej załogi przed regatami Sydney Hobart 2017
We wtorkowy wieczór 28 listopada uczestniczyliśmy w Cosmopolitan Yachting Night na 42. piętrze apartamentowca Cosmopolitan przy Twardej 4 w Warszawie, gdzie nastąpiła oficjalna prezentacja załogi Przemysława Tarnackiego, która w barwach Ocean Challenge Yacht Club wystartuje w tegorocznej edycji prestiżowych regat Rolex Sydney Hobart Yacht Race.

Załoga Tarnackiego będzie tym samym trzecią polską ekipą na starcie tych regat (po załodze Selma Expeditions i Katharsis II), jednak zarazem pierwszą, która wystartuje na profesjonalnym jachcie regatowym. Jachtem tym będzie Weddell - oceaniczna jednostka klasy Grand Mistral 80, zbudowana do startu w regatach Volvo Ocean Race.

- Niezmiernie wytrzymała konstrukcja wykonana z kevlaru i karbonu oraz długość kadłuba 80 stóp (24 metry) to optymalny jacht pod kątem bezpieczeństwa i osiągów na wiatr i fale panujące w owianej złą sławą cieśninie Bassa - tak swój wybór komentuje Przemysław Tarnacki.

Poza Katharsis II Mariusza Kopra i Selma Expeditions Piotra Kuźniara, które startowały w tej imprezie w 2014 roku, jeszcze jeden jacht pod polską banderą brał udział w tych prestiżowych regatach. Miało to miejsce w 2011 roku i była to "Łódka Bols", jednak tam tylko połowę załogi stanowili Polacy.

ZOBACZ WIDEO Podsumowanie sezonu w klasie Optimist

Rolex Sydney Hobart Yacht Race należą do elity pięciu najsłynniejszych profesjonalnych 
regat na świecie obok America’s Cup, Volvo Ocean Race, Louis Vuitton Cup i Vendee Globe.
To również jedyne regaty na tym szczeblu dostępne dla żeglarzy w formule PRO/AM (professional/amateur). W połączeniu 
ze słynnymi warunkami atmosferycznymi, panującymi na styku oceanów Indyjskiego i
 Spokojnego, dorobiły się miana regat legendarnych.

Rekord trasy został ustanowiony przed rokiem i dokonał tego australijski jacht "Perpetual Loyal" Anthony'ego Bella, który pokonał trasę z Sydney do Hobart na Tasmanii (628 mil morskich w linii prostej) w czasie 37 godzin 31 minut i 20 sekund. Jednak główne trofeum, czyli Tattersall’s Cup, zdobył podczas zeszłorocznej edycji prowadzony przez Jima Delegata jacht "Giacomo", zwyciężając w czasie przeliczeniowym.

Załoga Ocean Challenge Yacht Club do Australii wyleci już 17 grudnia. Po sesji treningów w Sydney, Polacy na linii startu wyścigu do Hobart pojawią się 26 grudnia, prezentując polską banderę Polskiego Związku Żeglarskiego, który objął projekt honorowym patronatem.

Pełny skład polskiej załogi:

1. Andrzej Różycki
2. Damian Raciniewski
3. Maciej Graczyk
4. Witold Małek
5. Paweł Schroeder
6. Maciej Nytko
7. Piotr Zygo
8. Steven Davis
9. Grzegorz Bigos
10. Szymon Pikuła
11. Paweł Suchocki
12. Jarosław Łazarski
13. Łukasz Siwik
14. Jurek Wilczyński
15. Wit Danilkiewicz
16. Adam Stańczak
17. Wojciech Kosik
18. Piotr Mroczek
19. Paweł Mrózek
20. Witold Stempkowski
21. Maciej Marczewski
22. Marcin Banaszek
23. Robert Gwóźdź
24. Marta Majoch
25. Przemysław Tarnacki - sternik

Założony w 2014 roku Ocean Challenge Yacht Club to klub żeglarzy i pasjonatów jachtingu. Środowisko skupione wokół klubu hołduje żeglarskiej tradycji i etykiecie, podkreślając dokonania Polaków na morzach i oceanach XX wieku. Członkowie klubu regularnie startują w największych regatach morskich na świecie takich jak m.in. Giraglia Rolex Cup, St. Maarten Heineken Regatta, Les Voiles de St. Barth, Commodores Cup.

Partnerami projektu są: Vistula, Lexus, Cosmopolitan oraz Miele.

Czy Polacy znajdą się w ścisłej czołówce tegorocznej edycji regat Sydney Hobart?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa / inf. własna
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×