KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Nagrody dla naszych mistrzyń świata i ich trenera odebrane

W poniedziałek na Spotkaniu Noworocznym Rodziny Olimpijskiej Prezes PZŻ Tomasz Chamera odebrał w imieniu Agnieszki Skrzypulec i Irminy Mrózek Gliszczynskiej oraz trenera Zdzisława Staniula Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl im. Piotra Nurowskiego.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Tomasz Chamera Materiały prasowe / Na zdjęciu: Tomasz Chamera
W poniedziałek 8 stycznia o godzinie 17:00 w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne Rodziny Olimpijskiej, na którym wręczono sportowcom nagrody za ich osiągnięcia w 2017 roku. Gośćmi honorowymi olimpijczyków byli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ­- pan Andrzej Duda z małżonką - panią Agatą Kornhauser-Dudą oraz Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka. Na sali można było zobaczyć także między innymi takie sławy polskiego sportu jak Irena Szewińska czy Robert Korzeniowski. Poza podsumowaniem zeszłego roku poruszany był głównie temat najbliższych zimowych igrzysk olimpijskich, które odbędą się w dniach 9-25 lutego 2018 r.w Pjongczang w Korei Południowej.

Wśród nagrodzonych osób znalazły się mistrzynie świata w klasie 470, Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska oraz ich trener Zdzisław Staniul, którzy zostali wyróżnieni przez kapitułę Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl im. Piotra Nurowskiego. Nagrody zostały im przyznane 15 grudnia, a wręczono je właśnie podczas Spotkania Noworocznego Rodziny Olimpijskiej. Zawodniczki i trener nie mogli osobiście odebrać statuetek, ponieważ są już w drodze do Miami na zawody żeglarskiego Pucharu Świata, które odbędą się w dniach 23-28 stycznia więc zrobił to w ich imieniu Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

- To przede wszystkim niezwykły prestiż, nie tylko dla naszego sportu, ale przede wszystkim dla naszych "złotych" pań i trenera, bo jest to podkreślenie ich dokonań i świadczy o tym, że świat sportu docenia to, co zostało zrobione. A znaleźć się wśród laureatów tak prestiżowej nagrody to naprawdę duże wyróżnienie i sukces, za co dziękuję również kapitule, która tę nagrodę przyznała - powiedział po odebraniu trofeów Tomasz Chamera.

Panie zdobyły wyróżnienie w kategorii "Zawodnik", a Zdzisław Staniul został nagrodzony w kategorii "Trener". Warto podkreślić, że żeglarstwo zdominowało tegoroczną edycję nagrody, zdobywając wyróżnienia w dwóch spośród trzech kategorii. W kategorii "Drużyna" laury przyznano piłkarskiej reprezentacji Polski.

ZOBACZ WIDEO Puchar Ligi: Manchester City cudem uniknął sensacji! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Pomimo nieobecności na tym spotkaniu, mogliśmy usłyszeć słowa podziękowania, które Agnieszka, Irmina i trener nagrali dla zgromadzonych w poniedziałkowy wieczór gości. Szczególnie opiekun narodowej kadry klasy 470 pokazał ogromną klasę i skromność.

- Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla całego zespołu trenerskiego w Polskim Związku Żeglarskim. Jestem przekonany, że jest wielu trenerów, którzy bardziej zasługują na tę nagrodę, ale mi tym razem sprzyjało szczęście. Wiem, że w niektórych dyscyplinach to trenerzy są gwiazdami, a zawodnicy znajdują się w ich cieniu. Nie wiem czy jest to dobre. Moim mottem trenerskim jest: "My trenerzy jesteśmy dla zawodników i pomagamy spełniać im swoje marzenia". Ja próbuję to robić i czuję się z tym dobrze ­- powiedział Zdzisław Staniul.

Miniony rok był dla duetu Skrzypulec/Mrózek niezwykle udany. W lipcu w Salonikach panie sięgnęły po pierwszy w historii złoty medal mistrzostw świata dla polskiej załogi w olimpijskiej klasie 470. Z kolei pod koniec października wygrały regaty Pucharu Świata w Japonii. Poza tym zawodniczki dwukrotnie zajęły w zeszłym roku drugie miejsce - podczas prestiżowych regat Kieler Woche (ranga Pucharu Europy) oraz w regatach testowych przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata klas olimpijskich, które odbyły się w Aarhus w Danii. Nie można nie wspomnieć także o kolejnym triumfie w mistrzostwach Polski, gdzie okazały się lepsze nawet od wszystkich załóg męskich. Za ich sukcesami stoi Zdzisław Staniul, trener kadry narodowej w żeglarstwie, sprawujący bezpośrednią opiekę szkoleniową nad naszymi mistrzyniami świata.

Wyniki polskich żeglarek są tym bardziej niesamowite, że Irmina dopiero w maju wróciła do treningów po przerwie spowodowanej kontuzją i operacją kolana. Jej przerwa w ćwiczeniach trwała aż siedem i pół miesiąca. Okazało się, że załogantka wróciła jeszcze mocniejsza.

- Styl w jakim tego dokonały pokazuje, jakimi są sportowcami. Zarówno Agnieszka, która pracowała na ten sukces wiele lat, jak i Irmina, która pokazała niezwykły hart ducha oraz sportowy charakter, wracając po po trudnej i ciężkiej kontuzji. Po długiej rekonwalescencji potrafiła wznieść się na wyżyny i zawalczyć z Agnieszką o ten najcenniejszy medal i zdobyć go w wielkim stylu - dodał Prezes PZŻ.

Przypominamy, że nasze panie były także nominowane w 83. edycji plebiscytu na "Najlepszego Sportowca Polski 2017", organizowanego przez "Przegląd Sportowy", w którym zajęły 16. miejsce. Wyniki zostały ogłoszone podczas Gali Mistrzów Sportu w sobotę 6 stycznia.

To jednak nie koniec obecności naszych "Złotych" dziewczyn w mediach. Agnieszka z Irminą są również nominowane w plebiscycie magazynu "Wiatr" na "Żeglarza Roku 2017". Mistrzynie świata obecnie znajdują się w pierwszej trócje. Tutaj głosować można codziennie do 31 stycznia na stronie http://magazynwiatr.pl/konkurs/.

Wielka Honorowa Nagroda Sportowa PKOl to ustanowione w roku 2009, z inicjatywy ówczesnego prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Piotra Nurowskiego, wyróżnienie, nawiązujące do przyznawanej w latach 1927-1938 Nagrody Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, honorujące największe osiągnięcia sportowe danego roku. Od roku 2010 Nagroda nosi imię tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem b. Prezesa PKOl Piotra Nurowskiego.

Przed rokiem laureatami (za 2016 rok) zostali: Anita Włodarczyk i wioślarska dwójka podwójna: Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, trener Anity Włodarczyk Krzysztof Kaliszewski i reprezentacja Polski w piłce ręcznej.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×